Cum sa-mi salvez relatia ?

29-03-2011
alysuk07
Nu este medic/terapeut
alysuk07
Buna ziua tuturor !
Am o relatie de 3 ani...la inceput totul a fost perfect, dupa cateva luni iubitul meu, a devenit foarte gelos :-s si m'am indepartat foarte mult d el, ma purtam oribil cu el :| pt k pur si simplu nu mai suportam sa vad cum imi interzicea anumite lucruri..de parca eram proprietatea lui privata sa faca ce vrea cu mn...incepusem sa nu'l mai suprt, dar in acelasi timp il si iubeam :| aveam momente knd vroiam sa dispara din viata mea si momente cand simteam k el e totul pt mn...Incepusem sa stau mai mult cu prietenii decat cu el, tipam foarte des la el, il minteam doar ca sa evit sa ne mai certam si in urma cu 5 luni el s-a schimbat total in urma unei certe mai aprinse...Akum nu mai comunicam aproape mai deloc, ma trateaza cu indiferenta uneori, nu prea ma mai alinta si nici nu mai am parte de momente tandre din partea lui...si knd ne certam face urat, spune cuvinte care ma ranesc, dar nu ma jigneste...si nu mai pot sa accept indiferenta asta cu care ma trateaza...El zicea k ma iubeste, k sunt importanta pt el si k ii pasa de mn, dar nu vrea sa se schimbe sub nici o forma :| nu mai are incredere in mn, cateodata simt k nu ma mai suporta de parca as fi o straina pt el...nici nu prea mai comunica cu mn :( batem pasul pe loc. Nu mai suport situatia asta...nu vreau sa-l pierd si nici sa dau cu piciorul la 3 ani d relatie..Ce sa fac sa'l schimb ? sa fie totul frumos si sa nu ma mai trateze cu atata indiferenta ? Va rog dati-mi un sfat...
2 comentarii
0
29-03-2011, ora 10:42
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
La un moment dat si tu l-ai tratat cu indiferenta si roata s-a intors, tot ce i-ai facut tu rau lui acum s-a intors impotriva ta.Sti de ce era gelos?Pentru ca te iubeste si normal ca nu vrea sa te piarda, probabil vroia tot ce e mai bun pentru tine. Nu a fost bine ce ai facut. Schimba-te si fii ca la inceput mai calma, afectiva etc, iar daca nu rezolvi cu asta incearca sa vorbesti cu el despre ce se intampla si cadeti la un acord amandoi sa rezolvati.Tot ce trebuie sa faci este sa ii arati ca il iubesti ca la inceput. :)
0
29-03-2011, ora 15:20
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
poate o schimbare ar trebui sa vina din partea ta, ar fi de preferat sa-ti faci o autoanaliza prin care sa-ti dai seama de ce devii atat de iritabila in preajma lui si care este cauza interna care te face pe tine sa reactionezi asa, lumea nu se poate schimba dupa tine si nevoile tale, mai degraba ar trebui sa te adaptezi tu in relatiile cu ceilalti si sa te gandesti si la nevoile celorlalti, banuiesc ca nu este singura persoana cu care te certi in acest mod sau pur si simplu descarci frustrarile tale asupra lui ceea ce nu este tocmai un lucru placut, relatia poate ca nu este pierduta inca dar probabil si el asteapta un alt tratament de la tine, adica mai multa bunavointa si altruism, poate l-ai lovit si in orgoliu, iar la barbati asta e un lucru care provoaca astfel de reactii pe care le descrii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul