Cum sa-l obisnuim pe micutul nostru sa manince?

10-01-2009
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Buna ziua sint din Timisoara sint bunica unui baietel de 1, 4 luni.Fica mea alapteaza si acum.bebelusul a fost ingrijit si este ingrijit cum nu se poate mai bine ei nu au avut o perioada de 14 ani copii.Acum Dumnezeu ia binecuvintat cu un ingeras de copil.A inceput alimentatia dupa carte maninca iaurtele pireuri de fructe sucurui de fructe in general de portocale.mandarine.mar, insa nu-l poate obisnui cu pireu supica carnita isi face greata si scuipa din gurita tot cere titi intruna.A avut recent rosu in git si i sa administrat pastilute hemeopate dar inflamatia fiind mai severa si a facut si febra mare a trecut pe antibiotice si in urma tratamentului nu mai vrea sa manince nici ce a mincat, .Acum are si eruptie de dintisori, adevaruleste ca nu stim ce sa facem si mamica este disperata ca osuge in permanenta o si musca de sin fiindca are dintisori sieste destul de dezvoltat are 14 Kg. si 83 cm.Va rog respiectuos sa ne dati un sfat sau sane sugerati cum trebuie sa procedam Multumesc anticipat.Anul 2009 sa va aduca sanatate si impliniri profesionale iubre nelimitata alaturi de cei dragi
8 comentarii
0
10-01-2009, ora 19:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este cu adevarat o perioada mai complicata acum.Parerea mea este sa nu il fortati sa pape ce nu vrea si sa incercati sa ii dati cate un pic.Eu am o fetita de 4 ani si 8 luni si era foarte pretentioasa la mancare cand era micuta!!Ea supica nu o manca daca nu ii puneam un picut de sare!Stiu ca nu este indicat la copiii mici, dar decat sa nu manance bebe mai bine faceam asa.Incercati sa ii dati si cereale pt bebei.De asemeni puteti sa ii stimulati apetitul cu vitamina C picaturi sau vitamine pt pofta de mancare.Folositi Calgel pt gingiuta inflamata(calmeaza local durerea).Multe lichide si sucuri de fructe natural, macar cate un pic pana se obisnuieste.Puteti sa il treceti pe lapte praf de acum ca e baietel mare!!Eu va recomand cu cea mai mare incredere laptele Milumil!!Fetita mea il adora si acum!!Daca mai aveti intrebari, am sa va raspund cu cea mai mare placere!!Nu sunt medic ;) doar o mamica ;))
Multa sanatate va doresc
0
10-01-2009, ora 21:10
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Multumesc mult pentru sfat incercam toate variantele este intradevar greu ea este foarte nervoasa nu se odihneste bine noaptea este un copilas plin de energie nu are stare de loc.Multumesc mult D-nei jaquelinnepentru sfat.Sanatate si sa ba bucurati de fetita d-voastra sa va traiasca sisa fie sanatoasa si frumoasa
0
10-01-2009, ora 22:20
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Multumim, asemeni si dumneavoastra!
0
10-01-2009, ora 23:28
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Eruptia dintilor e poate cel mai neplacut eveniment din viata micutilor bebe.Posibil ca tocmai de aceea sa refuze alimentatia si sa prefere titi( daca prin asta intelege el biberonul).Dar daca micutul face urit doar la un anumit aliment (carnea) eu zic sa nu il fortati sa manince acel aliment.Stie el ce stie.Si noi adultii daca simtim ca o mincare nu ne face bine odata, a doua oara ne stirneste repulsie.
0
11-01-2009, ora 00:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Domnule doctor, prin titi el intelege san, pt ca inca mai este alaptat de mamica lui ;))
0
12-01-2009, ora 12:42
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Multumesc mult pentru sfaturi punem in aplicre tot ce credem ca ia-r face bine.Ee adevarat acum ii erup canini , Specific ca inainte de ai adminisra antibioticul, mai minca supica cu paste si carnita de pui pireu si morcov, acum insa nu mai vrea decit suc de portocale.mandarine.morcov.mar.Bea in cantitate suficienta ca sa-i tina de foame.Azi i-a prajir pinica cu cereale si i-a pus putin unt pe ea si a mincat sper sa-si dea drumul.Va multumesc tuturor inca odata si va doresc din suflet tot ce e mai bun voua si celor dragi voua
0
12-01-2009, ora 15:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pt putin doamna ;)
Aveti un picut de rabdare ca o sa-si revina el, incetul cu incetul ;)
Numai bine
0
13-02-2009, ora 23:45
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Buna seara si imi cer scuze ca am intrat asa de tirziu pe Forum dar acum am ajuns de la servici.Rugamintea mea este daca poate o D-na DR.pediatru sa ne spuna sau sa ne indrume ce ar fi bine sa facem.Problema este ca micutul nostru in virsta de 1, 4 ani nu vrea sa manince mai nimic maicasa il alapteaza si acum, maninca fructe si sucuri de fructe de tot felul, cere pinica si orce fel de mincare incearca sa-i dea isi face greata, nu vrea nici lapte maninca iaurtele si pireuri de fructespecial pentru virsta lui dar atit.Am mai pus aceasta intrebare dar orsice sfat este binevenit.Multumesc mult anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Dentitia sugarului
  • Cerealele în biberon?
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •