Cum putem sa stopam efectul de ingrasare a medicamentelor psihiatrice?

03-01-2016
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna.Am luat foarte mult timp olanzapina(pentru tulburare obsesiv compulsiva) si aceasta m-a ingrasat cam 15-20 kg...Iar acum iau Seroquel si mi-e frica sa nu ma ingras si mai tare si de la el..
Intrebarea mea este cum pot stopa efectul ingrasarii ale acestor pastile?Am auzit ca exista niste medicamente de genul care le iei cu reteta care ar stopa ingrasarea atunci cand iei medicamente psihiatrice?
E adevarat?Care sunt acele medicamente?Ce putem face?
Pe voi va ingrasa aceste medicamente psihiatrice?
19 comentarii
1
03-01-2016, ora 12:05
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu există asemenea medicamente, pur si simplu există medicamente care au efectul acesta metabolic, ar fi trebuit să alegeri în cunostinta de cauză olanzapina sau să o intrerupeti la timp. Seoquel nu ingrasa in masura in care o face Olanzapina, există rispolept, un antipsihotic despre care am auzit doar că sub formă de solutie ar inhiba pofta de mâncare. Discutam aici exact despre substanţe care acţionează la nivel central, asta e problema...
0
06-01-2016, ora 19:02
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Tin minte ca mi-a zis cineva de un medicament care psihiatrii il dau pentru a stopa efectul de ingrasare al antipsihoticelor de tip olanzapina..dar nu mai stiu cum se numea..exista asta stiu sigur..:(
E tot un medicament chimic si unii psihiatri il prescriu, nu stiu cat de multi..in fine.
Multumesc oricum, pulberedestele
1
07-01-2016, ora 00:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista. Se uita la astfel de pacienti neputinciosi si ii trimit la nutritionist sa tina dieta sa nu dea in diabet. Sau sa faca sport. Sau le spun sa se abtina de la mancare de parca pacientii ar putea cu toate cianurile lor. Sa nu mai iei Zyprexa niciodata. Cere Abilify sau injectia cu Rispolept.
1
07-01-2016, ora 00:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O fata a ajuns la 137 de kg din cauza medicamentelor astora. Nu mai iese din casa. Nu poate avea serviciu. Nu sta decat pe calculator. Au distrus-o.
0
11-01-2016, ora 12:56
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Am ajuns iar la olanzapina..din pacate.Pentru ca nu ma simteam deloc bine cu Seroquel.Olanzapina mi-a fost schimbata doar pentru ca ingrasa..asta e.:) Incerc si eu sa nu mai mananc atatea dulciuri.
Mi-a dat si escilatopram(Cipralex) si anxiar in locul venlafaxinei..Poate o fi ai bine..sper..TOC-ul asta imi face mari probleme..
1
11-01-2016, ora 13:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Abilify ai incercat ? Abilify se zice ca nu ingrasa.
0
11-01-2016, ora 14:24
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Nu l-am incercat niciodata..
Sincer e cam ciudat sa ii spui medicului ce medicamente sa iti dea pentru ca el e doctorul si eu pacientul nu invers..adica doctorul din prezent nu a spus absolut nimic ca l-am rugat sa imi dea Cipralex..mi-a dat, a zis, hai sa incercam.Insa alti doctori din trecut, la cum ii stiu, se supara si se enerva cred daca ii ziceam sa imi dea de exemplu Abilify
Nu o sa ii mai cer nimic..il las pe el sa decida fiindca mi-e frica ca se supara si actualul..:)
Cipralex-ul cum ti se pare Clara?
Si tu, ce tratament iei?De curiozitate.
Multumesc, o zi placuta.
1
11-01-2016, ora 15:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Cipralexul e bun. Sunt multe marturii pe Forum.

2. Daca tu aveai peste greutatea normala, doctorul nu trebuia sa iti dea Zyprexa ca ingrasa. Ingrasatul poate duce la boli de ficat, diabet, oase, musulatura etc. Eu pina acum dupa 21 de ani de boala am facut steatoza hepatica de la atatea medicamente si am dureri mai musculare zilnic.

3. Pe tine nu te intereseaza in viata nervii doctorului, te intereseaza sanatatea ta. Doctorii au contracte cu producatorii lui Zyprexa sau Seroquel etc, si incasaseaza dupa fiecare client pe care il trimit. Ce le pasa lor ?

4. Singurele antipsihotice care ingrasa putin sau nu prea ingrasa sunt injectia cu Rispolept si Abilify-ul (injectie lunara sau pastile).

5. Eu iau Litiu.
0
24-05-2016, ora 16:07
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Din pacate marea majoritate a antipsihoticelor ingrasa!! Abilify nu..cel putin la mine! Sau explica consta in faptul ca le iau cu mari pauze!!!
0
24-05-2016, ora 16:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Efectul de ingrasare al medicatiei psihice are mai multe variabile. O variabila e clasa terapeutica: medicatia antipsihotica ingrasa semnificativ mai mult decat medicatia antidepresiva. Cea mai importanta variabila e substanta in sine - chiar si in aceeasi clasa terapeutica unele substante ingrasa mai mult si altele mai putin (ex olanzapina ingrasa cel mai mult in clasa antipsihoticelor). Chiar si la administrarea unei singure substante ce e cunoscut ca ingrasa (ex olanzapina), exista variatii semnificative de la o persoana la alta: unele se vor ingrasa foarte putin sau deloc iar altele mult.

As spune ca cel mai important lucru ce poate fi facut pentru a avea ingrasarea sub control e sa discuti cu medicul psihiatru despre asta.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
2
24-05-2016, ora 17:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vroiati sa spuneti ca cele mai multe devin obeze de la Olanzapina si ca medicii psihiatrii habar nu au ce sa ne faca ?

Eu i-am spus acest lucru si mi-a replicat sa beau apa.

Pentru cine nu a inghitit in viata sa o pilula de gen, sa simta foamea aceea nebuneasca ce te face sa inghiti la mancare de nu te poti opri, altfel simti ca inebunesti, e bine sa nu ne puna sare pe rana. Nu prea sunt solutii. Chiar si regimurile de la dietetician au efect yo yo. Majoritatea celor ce au luat 5-10-15 ani pastile sunt obezi. Iar obezitatea duce la alte boli. Eu de ex am facut artroza generalizata dupa 11 ani de pastile zilnic.
1
25-05-2016, ora 09:58
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Solutii nu prea sunt. Marea majoritate a acestor medicamente dau reactii adverse ca dereglari metabolice, somnolenta etc. Daca le intrerupi...e mai rau!!! Am incercat si cu naturiste si o perioada a fost bine. Acum fiecare dupa puterea lui si diagnosticul pe care-l are. De multe ori am intrat in sevraj..a fost si mai rau..dar am preferat asa decat sa pun pe mine kg.
2
25-05-2016, ora 13:10
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Atunci cand medicul nu incearca sa faca nimic atunci cand exista o crestere in greutate ce e evident asociata olanzapinei, e cazul sa ceri si o a doua opinie medicala. Se poate macar tenta o schimbare a antipsihoticului sau cel putin medicul sa-ti ofere o justificare a motivelor sale.
1
25-05-2016, ora 16:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mie personal nu mai au ce sa imi dea. Pe mine au experimentat tot.

Tratamentul meu e 600 mg litiu si la initiativa mea 25 mg Seroquel sa dorm. Daca luam 100 mg Seroquel, cat a propus doctorul imi scadea tensiunea si nu ma mai ridicam din pat toata ziua.

Sunt multe ad, peste 20, dar antipsihotice sunt putine. Iar fetele nu au voie sa le ia pe cele care opresc menstra (Solian, Rispolept).
1
28-09-2016, ora 17:36
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Sunt bancuri astea cu slabitu lcata vrmee esti pe antipsihotice. Eu mancam normal si cu olanzapina am pus 20 kg! Si exclus sa fi facut efort fizic pt ca de cand sunt pe neuroleptice n umai pot merge la sala nu mai pot alerga etc..
0
29-09-2016, ora 15:36
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Unii medici nici nu iti spun ca medicamentul X sau y iti da o pofta de mancare nefireasca. Tin minte ca mi-a dat un medic, cand eram internata in ambulatoriu, ziprasidona si mirzaten, pe langa altele. Si am mancat toata ziua. Orice. Am luat prima zi si cand m-am dus la doctor a doua zi, mi-a spus ca nu ma pot controla eu la mancare. Le-am aruncat imediat de a doua zi, fiindca medicamentele le primeam in plic dimineata, urmand sa le iau acasa. Pe cale de consecinta, am schimbat medicul.
0
29-09-2016, ora 21:46
annca9
Nu este medic/terapeut
annca9
In timpul tratamentului cu antipsihotice se poate lua L-carnitina pentru a stopa efectul de ingrasare al acestora?
L-carnitina este un aminoacid sintetizat in ficat si in rinichi care ajuta la transformarea grasimii in energie.
1
30-09-2016, ora 07:45
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Am luat L-Carnitina. Dar daca nu se face si sport, degeaba.!!!
1
03-08-2020, ora 00:03
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Ba da, exista. Unul dintre ele e Haloperidol dar are alte efecte secundare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul