Cum putem preveni infectiile repetate ale amigdalelor?

19-08-2011
sofi_4891
Nu este medic/terapeut
sofi_4891
buna ziua,
atat eu -mama, 27 ani- cat si fata mea-4 ani jumate- suferim in ultimul timp de amigdalita pultacee.

Fata mea, in urma exudatului i-a iesit Streptococ gr. C si conform acestuia ni s-a recomandat Cefaclor + gentamicina. La inceputul anului facea amigdalita aproape 1 data pe luna desi i-am dat broncho-vaxom in toamna si primavara. Gentamicina nu a facut in fiecare luna. Am fost la mare, am facut aerosoli.
Acum este in a 5-a zi de antibiotic si abia acum i-a scazut temperatura si s-a curatat gatul de punctele albe. Initial am inceput cu eritromicina(la care e sensibil conform antibiogramei) deoarece avea febra mica ~38 grade si un pic de rosu in gat. Nu a mers si dr. ne-a zis sa trecem din nou pe Cefaclor. Cu toate astea si sub antibiotic.. au aparut punctele de puroi si in cele din urma s-au retras. Problema e cu temperatura si starea de rau care dureaza cam 4 zile in medie si nu cedeaza decat la nurofen la 4 ore.

Eu, in copilarie am chinuit cu amigdalele dar dupa o iarna de moldamin nu am mai facut decat 1 data la cativa ani. Din nefericire le-am "stârnit " iarna trecuta si la cea mai mica senzatie de rece se inflameaza.si daca nu am grija cu gargare si antiinflamatorii degenereaza in amigdalita pultacee...si durere de urechi. din antibiograma mi-a iesit Staf. aureus, si am luat zinnat + gentamicina. Fara gentamicina reprizele sunt indelungi si starea de rau de asemenea...abia dupa 10 zile imi revin, mai ales ca nu puteam sa-mi iau liber de la serv de fiecare data.

Intrebare:
- cum putem "omori " microbii din gat si stimula imunitatea astfel incat sa scapam de amigdalectomie?

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
21-08-2011, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect ar fi fost.. ca inainte de a ramane insarcinata sa rezolvi aceasta problema.. mai cu seama ca acum se poate face si criptolizis.. nuneaparat scoasae integral.
acum trebuie sa gasiti un medic ORL.. in apropiere de domiciliu.. la care sa mergeti pentru tratamente locale de durata
sa tineti regim aliemntar strict fara acru, a cidulate si fructe citrice.. pana la vinedecarea completa si reducerea amigdalelor in volum.. cam 2 ani !
s.m.a.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.