Cum pot slabi

15-08-2015
AndraM95
Nu este medic/terapeut
AndraM95
As avea si eu o intrebare.. Am 20 de ani, cam 1.70 inaltime si aproximativ 70 de kg. Mentionez ca sunt destul de pofticioasa de fel. As dori sa slabesc macar vreo 10kg. Problema este ca am facut sport de performanta dar din cauza unei problemele la nivelul genunchilor a trebuit sa renunt si atunci m-am ingrasat destul de mult. Din cauza asta nici nu prea pot face sport, nu am voie nici sa alerg usor.

As dori sa stiu cam cum as putea slabi, pe langa regimul alimentar? Exista pastile, ceaiuri care sa aiba efect si sa nu dauneze organismului pe termen lung?

Multumesc.
4 comentarii
0
17-08-2015, ora 14:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trimiteti-mi adresa de mail pe privat sa va trimit un regim usor de la un medic nutritionist. Nu e nevoie de pastile. Sunt foarte periculoase.
0
19-08-2015, ora 07:44
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna,
Regimul de slabit este personalizat in functie de compozia corpului, afectiuni sau dezechilibre existente.
Ce poate functiona la o persoana iti poate dauna tie.
Dietele nu se copiaza, se personalizeaza!
Corpul uman este ca o amprenta, fiecare este unic.
De aceea e foarte important sa iti personalizezi programul de slabire.
Tinand cont ca ai facut sport de performanta ai masa musculara bine dezvoltata, ceea ce inseamna un avantaj pentru tine.Dar daca dieta pe care vrei sa o urmezi este necorespunzatoare pentru tine, exista riscul ca atunci cand slabesti sa scazi din masa musculara si nu din grasime.Acest lucru iti poate afecta greutatea pe term lung.
Sanatate!
0
16-10-2015, ora 20:50
Daviduta Antonina
Nu este medic/terapeut
Daviduta Antonina
Buna seara!
As dori foarte mult, daca se poate un regim de slabit, avand in vedere ca am strabatut un drum lung de diete incepute si netinute pana la capat si sunt destul de disperata sa slabesc din motive oarecum medicale. Recunosc ca nu am bani sa mai merg la nutritionist, am fost si pe doua sedinte mi-am dat aproape jumatate de salariu si nici rezultate nu am avut neaparat.
Deci, in speranta ca voi primi un raspuns, imi scriu, cu jena, masurile: 165 cm, 86 kg..Am doua nasteri, nici un avort, dar probleme cu ambele ovare unul polichistic iar celalalt inactiv(???) pentru care am facut doua luni (pentru ca nu am mai suportat) tratament cu pastile anticonceptionale, in urma carora m-am ingrasat 5 kg. Sunt invatatoare, studenta, mama, sotie, lucrez in gradina si la camp (cand este cazul), deci nu pot spune ca am o viata sedentara, sunt intr-o permanenta miscare, poate de aceea nu reusesc sa am o viata nutritionala ordonata.
Multumesc pentru rabdare si intelegere.
0
20-10-2015, ora 15:42
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna ziua,
D-na Antonina, trebuie sa stiti ca obezitatea este o cauza a unor dezechilibre nutritionale.
Am inteles ca nu vreti un nutritionist, dar din pacate este singura persoana care va poate ajuta sa aflati care sunt dezechilibrele nutritionale si ce va cauzeaza surplusul de greutate.
Daca doriti eu va pot ajuta in particular cu cateva sfaturi, dar cel mai important din tot programul de slabire este monitorizarea, mai exact verificarea compozitiei corporale.
Chiar daca aveti 86 kg, e important sa stiti ce contin aceste kg, cata grasime, cata masa musculara, cate calorii reusiti sa ardeti.s.a.m.d..
Acesti parametri nu se pot verifica intr-o discutie pe internet.Intelegeti ce vreau sa spun?
Daca doriti ajutorul meu, lasati un email in privat.
Sanatate maxima!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.