Cum pot scapa definitiv de Lichen-ul Scleros Genital?

13-05-2010
MihaiH
Nu este medic/terapeut
MihaiH
De jumatate de an tot am incercat sa gasesc raspuns la intrebarea: ce anume imi afecteza pielea preputului, de ce sunt bolnav? Primul dermatolog la care am fost in luna ianuarie a acestui an (2010) mi-a spus ca acea culoare alba a preputului si iritaita se datoreaza candidozei si am urmat un tratament de 2 saptamani cu Canesten insotit de spalarea exclusiva cu sapun cu pH 5, 5. Lucrurile nu s-au inbunatatit si culoarea alba a preputului (de jur imprejur) a devenit din ce in ce mai evidentiata si insotita de o usoara strangere a acestuia in special cand penisul este in erctie. Am avut disconfort la contact sexual, pielea fiind in peramanenta uscata si aspra in zona. In ultimile doua zile am si o senzatie de arsura/usturime constanta a glandului, meatului si preputului.

Un al doilea medic dermatolog pe care l-am consultat in luna martie m-a trimis la analize si in urma acestora nu s-a indentificat prezenta candidei sau a alotor bacterii etc. pe cultura respectiva. Doamna doctor mi-a prescris o crema emolienta si un ulei de baie (Exomega). Crema am folosit-o 2 saptamani dimineata si seara iar pielea si-a mai pierdut din asprime dar culoarea alba nu a disparut si nici senzatia de strangere a preputului afectat.

La mijlocul lunii marite un al treilea medic care m-a consultat mi-a spus ca cel mai probabil este Balanita Xerotica Obliteranta Cronica si ca trebuie biopsie. Am fost si la un medic urolog care mi-a sugerat sa mai consult un medic dermatalog pentru ca fi sigur ca aceasta procedura e necesara si asa am si facut. Concluzia: lichenul scleros a fost ultimul diagnostic iar maine imi fac biopsia ca mai apoi sa urmez un tratament cu cortizon din cate am intales.

AM CATEVA INTREBARI:
1. Ce tratament sau tratemente se impun si care e cel mai bun - cortizonul nu indeparteaza cauzele bolii ce doar simptomele si circumcizia e singura sansa de vindecare completa?
2. Ce sanse reale de vindecare am fara circumcizie?
3. Cati pacienti barbati pe care i-ati tratat au reusit sa scape de aceasta boala complet?

Va multumesc foarte mult pentru atentia acordata si astept un raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.