Cum pot scadea colesterolul

09-01-2009
OlteanuAlina
Nu este medic/terapeut
OlteanuAlina
Buna ziua, ma numesc Olteanu Alina si am 34 ani, va rog frumos sa-mi raspundeti si mie cum as putea scadea colesterolul baietelului meu care are 9 ani si jumatate. In urma analizelor i-au iesit urmatoarele nereguli : calciu ionic 3, 99 si seric 10, 33 ; proteine totale serice 8, 8 ; colesterol HDL 49, colesterol LDL 132, va rog sa-mi spuneti ce alimente ar trebui sa evite piticul ( obligat desigur) si daca dulciurile cresc colesterolul. Va multumesc din suflet.
2 comentarii
0
09-01-2009, ora 14:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Alimentatia bogata in grasimi si stresul pot duce la cresterea colesterolului!Sunt tratamente pt scaderea colesterolului, dar trebuie sa mergeti la medicul de familie sa va prescrie o reteta.Sau evitati pe cat posibil mancarurile grase, carnea de porc etc.
Numai bine
0
09-01-2009, ora 14:14
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
HDL colesterolul e colesterolul bun, care e bine sa fie cit mai mare
LDL colesterolul e cel "rau" sa zic asa...cam pe la 130 e limita..Pentru a fi linistita si pt. a nu il pune pe cel mic la regim(intr-adevar, dulciurile cresc colesterolul) e bine sa repeti acest LDL.El poate creste mult la citeva ore dupa ce maninci(e ca si cum ai face det. glicemiei dupa ce ai mincat miere).Ideal e sa se recolteze analizele dimineata pe nemincate.Oricum la copii asa mici cresteri importante ale grasimilor in singe apar rar.Desigur, nu e bine sa il indopi cu dulciuri dar nici sa il obligi la un regim alimentar pentru un colesterol la limita.E totusi copil si daca acum nu se bucura de toate, atunci cind?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.