Cum pot mentine tensiunea la un nivel normal?

18-04-2015
xMariusx
Nu este medic/terapeut
xMariusx
In urma cu o luna am fost la doctor si mi-a iesit o tensiune de 16 cu 11 in urma cu o saptaman am fost iar la doctor si tensiunea a mai scazut era de 15 cu 10. Am 16 ani si presupun ca este putin cam mare decat ar trebui sa fie, ce as putea sa fac sa o tin sub control?
Deocamdata nu ma simt deloc diferit afectiunile se instaleaza dupa o anumita varsta?
3 comentarii
0
20-04-2015, ora 11:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunati la medicul de familie, ii spuneti varsta si il intrebati daca trebuie sa va prezentati la el pt control sau medicatie. El va va raspunde cel mai bine.
0
09-07-2015, ora 22:06
romanRo
Nu este medic/terapeut
romanRo
Salut Marius. Cred ca aceasta tensiune marita are legatura cu hormonii sau frica de a fii examinat. Iti spun acest lucru deoarece eu am 17ani si de 1 an ma straduiesc sa readuc in limite normale cantitatea de hormoni specifica deoarece mie imi crestea tensiunea la fel ca si tie insa eu am reusit sa o readuc in limite normale iar singura problema de rezolvat este pulsul care se vindeca prin autocontrol si vointa... Pentru linistea ta iti recomand cateva analize de sange si analize pentru hormonii tiroidieni. Te salut
0
15-07-2015, ora 18:59
lachriss
lachriss
Buna ziua. Valorile pe care le mentionati (daca sunt intr-adevar reale) sunt foarte mari pentru varsta dv. Ce inaltime si ce greutate aveti?. Ar fi ideal daca v-ati putea masura tensiunea in mod repetat acasa, pentru a evita efectul de halat alb. Daca valorile se mentin crescute, trebuie neaparat sa mergeti la medicul cardolog. Daca sunteti supraponderal, este indicat sa scadeti in greutate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.