Cum opresc lactatia?

27-08-2012
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Am nascut de aproape 3 saptamani, am foarte mult lapte dar bebe al meu ori este prea lenes ori nu poate sa traga. Eu avand prea mult lapte, am dureri mari la sani, ma ustura, ma dor, ma mananca. Ma mulg insa nu cred ca pot sa mai fac lucul acesta mult timp pt ca sanii au devenit foarte sensibili din cauza multelor transformari si chinuri la care au fost supusi in ultima perioada. Vreau sa stiu cum pot sa opresc lactatia in momentul in care nu o sa mai fiu in stare fizic si phisic(pt ca afecteaza si phisicul) sa ma mulg. Pe bebe nu cred ca o sa-l mai pun la san pt ca el se joaca, pe mine ma doare si apoi tot tb sa ma mulg pt ca ramane flamand si plange.
Multumesc!
1 comentarii
0
27-08-2012, ora 20:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Faci o mare greseala daca la 3 saptamani deja te gandesti sa nu-l mai laptezi, mai ales ca ai lapte suficient...El devine lenes daca tu deja i-ai dat sa suga si la biberon. e speculativ, pentru ca observa ca mult mai grea este munca cu suptul la san decat cu gaura de la biberon unde laptele curge aproape instantaneu...Daca te storci trebuie sa-i dai laptele cu lingurita, nu la biberon, caci va refuza sanul.Sau poate ca nu ai mamelonul format si nu-l poate prinde bine cu gurita...se enerveaza, plange si refuza in final.Mergi la medicul de familie sa examineze sanii si vorbeste si cu el. Laptele tau este extrem de important pentru micut, pentru dezvoltarea ulterioara a sa.Se creeaza o legatura speciala cu tine, mama lui ; este deja administrat la temperatura optima, mereu proaspat si lipsit de microbi, plin de substante nutritive pe care doar laptele tau il are.Alaptatul te fereste de o sarcina imediata, este o metoda eficace de a da jos kg puse in timpul celor 9 luni de sarcina etc. etc..Mai gandeste-te.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Până când alăptăm?
  • Stimularea lactaţiei
  •