Cum m-am vindecat de atacuri de panica, anxietate

320 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 10 11 Înainte ›
0
16-05-2014, ora 12:15
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Remus1974, stai linistit, anxietatea nu duce la "nebunie"! Pentru un somn mai eficient este recomandat sa inveti un exercitiu de relaxare, cum ar fi, trainingul autogen.
Totodata, ai grija la stilul tau de viata, propune-ti ore de somn rezonabile, hraneste-te adecvat, include in programul tau si activitati sportive etc.

Succes!
Roxana Patrascu - psiholog clinician
0
16-05-2014, ora 18:32
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna ziua Dna Roxana Patrascu, ce facem dacă am adoptat o Alimentaţie echilibrata, respectam un program de somn, in principiu facem totul pentru a ieşi din aceasta stare si in ciuda schimbărilor ea persista, uneori chiar e mai rău ca înainte ????? Menţionez ca am încercat si tratament chiar in acest moment încă folosesc anxiar, cu alt tratament am ajuns si la depresie, e de tot rasul sa faci depresie cu un tratament antidepresiv. Dacă sunteţi amabilă sa-mi raspundenti. Îmi cer scuze pentru eventualele greşeli, am scris de pe telefon. Multumesc
0
16-06-2014, ora 13:40
nicukent
Nu este medic/terapeut
nicukent
buna ziua tuturor! eu de 6 luni ma simt ok, vine starea stiu ce este si trec cu vederea, sincer in 5 minute nu mai simt nici un discomfort, toata treaba e sa confrunti starile si sa te pui cu ele sa vezi care cedeaza primu, de obicei starile cedeaza primele! mai am fluturasi cateodata dar ii gonesc! :)))
0
17-08-2014, ora 23:52
alinionut87
Nu este medic/terapeut
alinionut87
Buna searea ma numesc ionut an 27 de ani. De 7 ani am fost diagnosticat cu nevroza si tulburari anxioase. De 7 ani merg la pshihiatru si nici un medicament nu ma facut sa imi amelioreze aceste simptone : nod in gat. Presiune in cap cap infundat urechi infundate dureri de spate in zona cervicala cefalice si omoplat respiratie grea maine picioare reci si furnicaturi. Ati avut aceste simptome careva dintre dvs? Ce ma sfatuiti sa fac in continuare. Pshihiatrul da din umeri. Asa di am uitat alte 2 simptome tiuituri in urechi si in timpul inghitiri senzatia de inecare cu mâncarea astea ma macina cel mai tare. Analizele din cap si pana in picioare la zi nimk clinic. 2 rmn la zi perfecte. Rog sa ma sfatuiti cu ceva sfaturi. Va multumesc
0
24-10-2014, ora 00:13
galaxyxyz
Nu este medic/terapeut
galaxyxyz
Buna. Am 24 de ani si de la 21 de ani m am confruntat cu anxietate, atacuri de panica si o scurta perioada de depresie, cand nu intelege ce se intampla cu mine si credeam ca sunt foarte bolnava. Pe scurt va voi da cateva sfaturi care mie mi au folosit. Totul tine de voi, nu e nicio boala mentala anxietatea. V-ati focusat excesiv asupra voastra si asupra corpului vostru si nu mai stiti cum e sa ganditi normal, ca inainte sau cum gandesc alti oameni normali. Comparati va gandurile voastre fata de a celorlati cand vine vorba de acelasi subiect. Veti observa ca, gandurile voastre vor fi pline de frici diverse. Cum a inceput vindecarea mea...am inceput sa iau sedatif pc( homeopat) care la inceput imi dadea unele stari de irealitate din cauza ca ma linisteau si incepeam sa ma gandesc la diverse lucruri. Nu am renuntat la ele, le am luat in continuare, iar peste ceva timp nefiindu mi frica de senzatia asta, a disparut, pt a nu ma mai gandeam la ea. Sedatiful pc mi a aratat cum pot fi o persoana calma, linistita, fara frici si ingrijorari. Vazand asta, mi am dat seama ca felul meu de a fi, stresata si agitata imi aduceau starile de anxietate. Vedeti cum sunteti cand aveti un moment de calm si incercati sa faceti asa incat momentele astea sa predomine, invatati sa ganditi din nou, fara frica. Al doilea lucru care m a facut sa scap de cosmarul asta a fost faptul ca m am saturat de anxietate si m am saturat sa ma lupt cu ea. Astfel gandirea mea s a schimbat de la, pfuu iar incepe o zi si ma voi simti rau, am anxietate... La imi bag piciorul in ea anxietate, nu ma mai intereseaza, daca innebunesc innebunesc, daca mor mor, daca am alta boala asta e, NU MAI IMI PASA. Iar al treilea pas a fost sa imi propun sa nu ma mai focusez pe mine, sa imi propun sa nu mai ma gandesc ca am anxietate, sa nu ma mai gandesc ca innebunesc. Cand am inceput sa fac asta chiar daca mai imi venea cateodata in cap ca am anxietate, incepeam sa ma gandesc la altceva si uitam. Facand asa zilnic ajungi sa nu te mai gandesti deloc la anxietate si sa fii exact ca toti oamenii. Fericit in fiecare zi fara ganduri prostesti. Am ajuns sa ma simt asa de sigura pe mine ca nu ma mai poate dobora anxietatea incat acum cand ma gandesc la ea nu ma mai afecteaza deloc pt ca prin tehnicile astea stiu ca o pot inlatura. Va doresc putere si acceptati sfaturile mele. Stiu prin ce am trecut si din cauza asta vreau sa va ajut. Va pup si cat pot de des voi intra pe forum in caz ca aveti intrebari
0
03-01-2015, ora 11:09
AlexAndrei
Nu este medic/terapeut
AlexAndrei
Salutare tuturor!..Dragii mei, cei care suferiţi de atacuri de panica, exista un remediu foarte simplu pentru a scăpa de ele o data pentru totdeauna: Fără medicamente, fara întrevederi cu psihiatrul sau psihologul.Atacul de panica nu este mai mult decât o accentuare a simturilor noastre, ca urmare a unei perioade mai stresante, produsa de creier, executata de corp.Atacul de panica se manifesta prin frica si îngrijorare excesiva fără a avea un motiv real.
"¢ PENTRU A SCAPA DE ATACURILE DE ATACURILE DE PANICA INCERCATI SA LE ACCEPTATI, SA LE ÎMBRATISATI CA PE NISTE STĂRI ALE VOASTRE, SA NU VA MAI FIE FRICA DE ELE PENTRU CA NU AU CE SA VA FACA.SUNT UN BLUF AL CREIERULUL!!!!!
Si eu am suferit de atacuri de panica si am reusit sa scap de ele.Am inteles ca ele nu pot sa existe fără atentia mea, fără frică mea fata de ele si acceptandu-le ca pe niste simple stări ale mele când vin, o sa dispara in timp.
ATENTIE:..Pentru cei care suferă de mai multa vreme, este posibil sa nu va treacă foarte repede, o sa mai apara din când in când, dar cu fiecare zi in care reusiti sa le stapaniti indiferent cat de putin, este o bătălie castigata care o sa va ajute la castigarea luptei!.Sanatate va doresc!Apropo, încă un sfat, o sa vedeti ca atunci când o sa va doriti din tot sufletul sa aveti un atac de panica nu o sa aveti, dar o sa apară când nu îl doriti in viata voastră.Nu îl controlati, mai bine il acceptati!!
0
03-01-2015, ora 11:24
AlexAndrei
Nu este medic/terapeut
AlexAndrei
Mai inercati încă un lucru, încercări sa fiti constienti când va ia atacul de panica, urmariti cum se comporta creierul si cum ii da comanda corpului sa se incordeze si sa se agite fără un pericol real.Atunci trebuie sa opriti acea legaturaa din creier si corp fiind constienti ca nu exista nici un pericol real. Creierul nostru este un bun actor, isi poate construi scenarii din nimic, dar totusi noi suntem moderatorii si de noi trebuie sa asculte:-).
0
13-01-2015, ora 23:14
T Maria
Nu este medic/terapeut
T Maria
Ce frumos scrii Alex, daca s ar intampla asta si cu mine, adica sa scap de gandurile astea nenorocite, as fi cea mai fericita persoana! Doar ca am creierul atat de tulbure încât simt ca nu pot controla teama, mai ales cand sunt singura in casa !
0
29-01-2015, ora 17:11
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Salut di nou. Cind credeam ca mi-am mai revenit un pic, sm luat-o de la capăt. Sunt epuizat dupa citeva săptămâni de stres cauzat de anxietate si tulburari somatice. Încerc să-mi găsesc calea de iesire, e tot la fel de greu. Voi cum ati mai progresat? Cineva a teusot să-si revina? Eu tot pe la medic mai un ecg mai o vb. Bat pasul pe loc. As vrea sa stiu daca cineva a mai urcat citeba trepte.
0
30-01-2015, ora 19:45
marlena38
Nu este medic/terapeut
marlena38
UnTipMisto...daca ai reusit cateva saptamani sa-ti revii..gandeste-te cum ai facut..si incearca sa mergi pe aceeasi pasi.Eu am renuntat sa merg la medic..si, , multumesc lui D-zeu..am cateva luni bune...cred ca aproape un an..de cand nu mai am pb.Nu pot spune ca nu mai am momente cand ma trezesc..mai ales lunea dimineata..cand ma incearca un fior rece pe sira spinarii.Dar..incerc sa-mi mut gandurile..spre ceva pozitiv..sau sa-mi gasesc o ocupatie..care sa-mi solicite gandirea..si asa sa nu ma mai gandesc la frica mea imaginara.De cele mai multe ori..merge.Pt toti care cred ca nu se poate scapa de asa ceva..va incurajez..se poate..EU AM REUSIT..si prin forte proprii..fara psiholog si psihiatru.Nu se moare din asa ceva..cred ca..ceea ce e important..e sa-ti accepti fricile si temerile..si in momentul ala..dispar.
0
30-01-2015, ora 23:18
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Marlena, ai dreptate in ce spui tu, am cercetat mult despre starile mele, stiu ce trebuie sa fac, am reusit sa dau sfaturi la altii si reusesc sa fac asta zi de zi. La doctor merg zilnic, am ajuns bun prieten cu cardiologul meu, asa ca fac ekg zilnic cand ma chinuie durerile in piept cu sar la un ekg, nu e bine dar asta e. Perioada buna nu am avut, ca sa mai ameliorat starea e alceva. Zilnic am avut stari nasoale, ba ameteala ba durei de cap de picioare de torace de etc. E nasol ca atunci cind te stresezi de durere apar di efectele nedorite. Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa scapi, esti a 2 a persoana care am auzit ca a scapat, restul de citeva sute care le cunosc tot in stare nasoala sunt. Stiu doar ca exista Dumnezeu si nu scapa din brate.
0
31-01-2015, ora 22:28
marlena38
Nu este medic/terapeut
marlena38
Daca ai credinta in D-zeu, asta te va salva.N-am fost niciodata o crestina practicanta inversunata..si tocmai de aceea cred ca tot acest chin (anxietatea si atacurile de panica )ne-a fost dat ca sa ne intoarcem catre D-zeu.L-am redescoperit pe D-zeu...in perioade de rau maxim...nu dormeam noaptea..daca dormeam 3 ore pe noapte..era mult..nu puteam sa mananc..ce mancam vomam..intr-o sapt..slabisem 5 kg.Imi speriasem sotul si copilul cu starile mele...eram o epava..nu mai stiam sa zambesc..as fi facut orice daca mi-ar fi spus cineva ca-mi va fi bine.Si-n perioada asta..am cunoscut o familie de oameni..normali, care luau viata asa cum era..cu greutati si bucurii..dar cu o credinta in D-zeu, care..efectiv m-a bulversat.Si la sfatul lor..i-am insotit intr-o zi la biserica.. si culmea..aici nu mi-a mai fost rau..in schimb..imi venea sa plang intr-una..si plansul ma linistea.Nu pot spune ca peste noapte m-am facut bine..dar treptat, treptat...cu cat mergeam mai des la biserica...cu atat si starile de rau se imputinau.Am invatat sa ma rog din nou.. nu mai stiam sa ma rog...dorinta asta a noastra de a fi stapani pe propria viata..ne face sa ne credem noi..mai presus de orice.Dar nimeni si nimic nu e mai presus de D-zeu.Cand privesc inapoi..la tot chinul pe care l-am indurat si cand ma uit acum la mine, cat de relaxata sunt..si cum toate le-am trecut fara doctor sau medicamente..cum sa nu cred ca e mana lui Dzeu aici.
0
08-02-2015, ora 14:50
luciana33
Nu este medic/terapeut
luciana33
buna! in primul rand va spun ca si eu am asa ceva si cred ca exista cale de scapare din acest cerc vicios, dar ce te faci atunci cand, inafara de problemele interioare mai ai si altele:un sot neintelegator, prea pretentios care, desi vede problemele cu care te confrunti nu face altceva decat sa te ingroape si mai tare in ele, probleme la locul de munca si schimbarea acestuia (nu din vina ta), un copil pentru care nu mai ai rabdarea de dinainte( ceea te te face sa ai si mai multe nemultumiri fata de propria persoana).De un an si jumatate merg la psihiatru si fac tratament. am avut si zile mai bune si zile mai proaste, dar dr. mi-a zis ca degeaba imi da medicamente daca viata mea e atat de tumultoasa.Oare ce e de facut? De unde sa iei putere sa treci peste toate problemele si sa te lupti si cu tine insuti, sa-ti infrunti depresia si anxietatea?
0
08-02-2015, ora 19:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca iti e dificil luciana in situatia in care nu ai un sprijin in sotul tau...dar asta e un aspect putea sa fie remediat daca ar accepta si el sa se implice un pic in drumul tau catre vindecare. In fond poate ar avea si el de beneficiat daca starea ta s-ar ameliora mai curand. Crezi ca ai putea sa-l faci sa-si dea seama de asta si sa incercati sa apelati impreuna la un sprijin psihoterapeutic?

Iti recomand si sa cititi impreuna un articol despre educarea in echipa
http://psihoterapiefamilie.ro/blog/rasfatul-educarea-copilului-se-face-echipa/

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
1
10-02-2015, ora 20:54
luciana33
Nu este medic/terapeut
luciana33
multumesc pentru sfaturi. mi s-a recomandat psihoterapie si cred ca m-ar ajuta, dar, din pacate nu sunt din bucuresti sau dintr-un alt oras ca sa pot face sedintele si nici situatia materiala nu ma ajuta.doar eu lucrez deocamdata si imi e greu si sa ajung la bucuresti lunar pt tratament.am noroc ca am gasit-o pa dna doctor care mi se pare f. buna si, desi imi poate prescrie tratament pe doua luni prefer sa o vizitez in fiecare luna pt. ca e o placere sa stau de vorba cu dumneaei.e si un bun psiholog si indrumator.sper ca pe vara sa pot sta in bucuresti sa incep psihoterapia.de sot nu cred ca poate fi vorba.l-am sfatuit sa intre la dna dr. sa stea de vorba si el dar considera ca nu are nevoie de asa ceva.nu e o situatie usoara, dar trag sperante ca o sa fie bine.ma uit la copilul meu si stiu ca trebuie sa-mi revin pentru el.daca nu aveam copilul cred ca m-ar fi napadit toate gandurile negre si nu as fi rezistat tentatiei de a ma scapa singura de suferinta.atat de multe probleme au venit unele dupa altele ca am ajuns sa cred ca e un blestem.va doresc sanatate tuturor si sa auzim de bine.astept niste recomandari de carti bune!
0
11-02-2015, ora 10:54
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Momentan puteti apela la carti despre tratamentul anxietatii, una dintre ele este: " Cum sa va controlati anxietatea. Terapia comportamentului emotiv-rational" Dr. Albert Ellis. Editura Meteor Press si /sau "Feeling Good" de David Burns.
Lectura va ajuta sa aprofundati ceea ce invatati in sedintele de psihoterapie.

Inteleg ca acum va este greu si din punct de vedere financiar, totusi recomandat ar fi sa lucrati impreuna cu un psihoterapeut, deoarece acesta va poate ajuta mai eficient, tintit si mai repede.

O forma accesibila de psihoterapie o reprezinta clinica online, faptul ca nu sunteti din Bucuresti nu reprezinta nicio problema, pentru ca acesta poate fi accesata de oriunde din tara sau din straintate.
Aveti acces 3 luni de zile non stop la toate programele de anxietate (panica, fobii spefice, tulburare obsesiv-compulsiva, fobie sociala, stres posttraumatic etc) si depresie, include 5 sedinte online audio-video, fiecare a cate 50 de minute. Veti avea parte de evaluarea clinica a anxietatii si comunicare constanta cu psihoterapeutul de luni pana vineri, prescrierea personalizata a tehnicilor la care trebuie sa apelati, exersarea metodelor de contracarare a anxietatii, explicatii video, resurse media multiple de terapie. Costul este de 500 RON, se poate achita in doua rate pe parcursul celor 3 luni de zile de psihoterapie.

Speranta si sanatate!
Psih. Roxana Patrascu
0
12-02-2015, ora 17:15
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
@luciana ti-am trimis un mesaj privat, despre o platforma gratuita
0
11-03-2015, ora 20:34
crisskandy
Nu este medic/terapeut
crisskandy
bUNA! EU SUFEREAM DE ANXIETATE de mai bine de 6 ani dar nu am crezut sau u am vrut sa cred ca este vba de o boala psihica. asa ca ot cautam raspunsuri printre cardiologi, neurologi, endocrinologi etc. In-trun final am ajuns la psiholog.dupa 4 sedinte de terapie...nicio schimbare asa ca am mers la psihiatru pentru ca terapia nu putea avea vreun progres daca luptam pe un teren de panica. Asa ca aveam nevoie de suportmedicamentos. Am luat Cipralex si Rivotril. Rivotril vreo 3 luni cu tot cu micsorarea de doza, si Cipralex 6 luni cu tot cu micsorarea dozei. A trecut un an..si dupa un an...simptomele apar. Stiu si de ce..m-am supus unui stres continuu. Am vrut sa fac mai multe lucruri dedata, m-am abatut de la sarcinile de a iesi mereu din casa.am inratin monotonie. Toate aceste lucrui fac omul sa aiba o recadere. Din pacate eu voi merge iar la psihiatru, si sunt convinsa ca dupa o alta scurta perioada de tratament imi voi reveni. Dar cu siguranta voi fii mai atenta: sa fac sport sa ies in oras si sa nu mai las sa ma afecteze stresul si rutina. Eu va recomand sa incercai si tratmentul medicamentos. Nu produce dependenta daca nu vreti. Ajuta la reglarea dezechilibrelor chimice din creier. Apoi lupta o dati cu voi: sa va mentineti gandirea pozotiva, sa stati cat mai departe de stres prelungit, sa va bucurati de lucrui simple zilnic, sa zambiti zilnic, sa faceti sport si sa socializati cat mai mult, sa iesiti la plimbari in parc etc. Si nu in ultimul rand sa dormiti si sa va odihniti.
Numai bine!
0
20-03-2015, ora 16:20
Nelu10
Nu este medic/terapeut
Nelu10
Buna Ziua ! tuturori

Am 17 ani, ma confrunt cu o anexietate si cu atacuri de panica de vreo 3 ani, starea de panica a inceput acuma 3 ani cand, mi-sa facut rau pentru ca aveam nevoie de calciu, si de-acolo mis-a facut rau am cazut am fost dus cu salvarea la spital acolo am facut analize, la inima, la plamani analize de sange, si ziceau ca nu am avut calciu, apoi mau pus pe tratament cu calciu si magneziu si de atuncea ma confrunt cu panica, atuncea am luat o sperietura foarte tare, pt ca pana atuncea nu stiam ce insemna sa iti fie rau sa pici pe jos, si acuma cand ma doare inima sau dintro simpla raceala mi se face frica sa nu fie cine stie ce tot timpul am senzatie de ameteli, frica ca cad pe jos ca mi se face rau ca mor, ori unde asi merge imi este frica ca intru in panica mie frica ca nu ma vindec. momentan sunt in tratament, nu stiu ce sa zic sunt trist decate ori ma gandesc :(
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va rog frumos ! o zi buna la totii!
0
03-04-2015, ora 19:36
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
@ Nelu10

Pentru ce iei tratament? Ce diagnostic ti s-a pus?
0
05-04-2015, ora 22:09
Psiholog Mirela Gheorghe
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mirela Gheorghe
Crisskandy: Am citit comentariul tau si as dori sa stiu ce tip de terapie ai facut cu psihologul la care ai mers? Dupa parerea mea nu sunt de ajuns 4 sedinte ca sa se cunoasca rezultate, mai ales ca prima este de expunere a problemelor. Gandeste-te ca anxietatea este un strigat 'dupa ajutor' al corpului tau dupa perioade lungi de stres si ingrijorari, bineinteles ca si vindecarea va veni dupa un anumit timp, nu asa batand din palme. Efectul medicamentelor este acela de a ascunde acele simptome care pe tine te deranjeaza, dar nu-ti pot si rezolva adevaratele probleme, acelea care de fapt genereaza anxietatea ta.

Sanatate

Psih. Mirela Gheorghe
Sibiu
0
06-04-2015, ora 13:44
Nelu10
Nu este medic/terapeut
Nelu10
Nu mi-a zis... dar in ultimul timp ma simnt tot mai depresiv numa ce am incheiat o relatie. am stari de anxietate frica imensa.momentan sunt in tratament cu zoloft jumate de 0.50mg si abia mai dorm noptile si am inceput sa iau Melatonita, si tot am insomni, tot timpul ma gandesc sa nu am cine stie ce boala, aproape tot timpul sunt stresat, va multumesc ca m-ati raspuns ! o Zi buna !
0
07-04-2015, ora 08:42
popida_felicia
Nu este medic/terapeut
popida_felicia
Din experienta propie am constatat ca degeab amergi la phiholog, iti este bine cat vorbesti cu el, sau o ora -doua, Degeaba am luat medicamente si eram mereu adormita ca gandurile de teama, atacurile de panica tot le faceam, Am mai postat aici cum m-am vindecat eu.Am facut o terapie cu o doamna din Bv.Mi-a trimis pe email mai multe metode , mi le-a explicat si le-am facut impreuna la telefon, adica am lucrat la distanta, eu fiind din alt orasel, , Adica, aducandu-ma intr-o stare de liniste ma conducea in interiorul fiintei mele si scoteam, constienta diferite imagini din copilarie sau trecutul apropiat care dureau in sufletul meu.Apoi, aplicam alte metode, de cate 6 minute, 10 minute si le tratam.Am facut si metoda de dizolvare a amintirilor neplacute stiute sau nestiute.Am facut peste 8 metode, Asa am descoperit ca eu eram blocata pe boala si nu stiam ce inseamna sau cum sa gandesc pozitiv, Am primit totul clar si explicit.Am lucrat o luna.Acum ma simt f bine, sunt eu, stapana pe mine si fara teama, Dar zilnic, timp de o luna, am facut acele metode, pana mintea mea a preluat binele, , m-am deblocat, Nu pot lasa aici telefonul terapeutei daca doriti sa faceti aceasi terapie dar asa pe scurt nu sa-mi povestiti toate simptomele voastre sau ce simteam eu mai inainte.Imi scriu unii si dupa ce le scriu o jumate de ora , ma intreaba cat costa terapia apoi gata, nu mai scriu nimic.Costa nici mult nici putin, atat cat ai da pe 3 luni de phihoterapie sau mdicamente.Eu doresc sa scapati si voi de aceste stari, doar sa faceti ceva, dar nu cu medicamente si nici altul sa vorbeasca ci sa lucrati voi cu mintea voastra doar asa scapati, sa lucrati cu metode specifice indrumati de un terapeut singuri, voi cu voi.V adoresc un PASTE LINISTIT !
0
14-04-2015, ora 17:47
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna ziua tuturor! Ma numesc Monica si pot sa spun cu tot entuziasmul din lume ca am scapat de anxietate. Din pacate nu pot da numele produselor folosite, firma sau numarul meu de telefon. Daca administratorii ne lasa pe privat sa schimbam adrese sa va spun si modalitatea, pentru ca e simplu sa arunci orice produs omului fara sa explici.
Din propria experienta o spun ca am utilizat paxetin si imi recidivase atunci cand l-am intrerupt, si mi-am dat seama si cat de mult mi-am intoxicat organismul cu asemenea pastile. Datorita unei persoane care mi-a deschis ochii si m-a facut sa vad ca pana la urma si medicii de renume au inceput sa recunoasca medicamentele nu folosesc la nimic si ca mai sunt si daunatoare am reusit sa inteleg ce am facut eu organismului meu atatia ani.
Plus.. ca nu e vorba aici numai de partea psihologica, ci chiar pur si simplu creierul da un semn de alarma ca in organism se intampla ceve aici dereglarea intregului organism al meu era logica. Cand am tratata urat. Anxietatea este doar semnalul de alarma ca in organism ceva nu mai functioneaza ok. Spun asta pentru ca datorita unui nutritionist am citit carti scrise de oameni care atunci cand au revenit la natura sa consume din surse sanatoase s-au vindecat si au trait si inca multi ani.
M-as bucura enorm sa ajut si pe altii in problema asta si nunumai, pentru ca intr-adevar stresul va fi in curand o adoua cauza chiar de mortalitate dupa bolile de inima.
Nici un doctor "priceput" nu imi spusese pana acum despre homocisteina si despre sangele ingrosat pe care il aveam. Cand am tratat aceasta cauza.. VOILA!
Si inca un lucru dovedit: acum o luna pentru prima data am reusit sa sofez singura, fara nimeni in masina, fara nici un stres, fara panica, fara palpitatii, fara psihiatrii, fara psihologi. Sa sofez fara teaza ca mi se incetoseaza vederea de la nenorocitul de paxetin (xeroxat) care din cauza lui am pierdut un examen important din viata mea, pentru ca dupa o ora nu am mai vazut clar nimic din ce scria pe foaia de examen, desi acum nu-mi pare rau.
Pentru mine acesta este una din REALIZARILE dovedite ca ceea ce face natura este "mai mult ca perfectul"! Va doresc o zi minunata si cu drag astept sa ne cunoastem!! :)
App. probabil veti mai vedea acest mesaj si pe alte pagini ale acestui forum, dar il scriu identic pentru ca este un mesaj sincer si chiar trait.
Pentru cine e din Bucuresti ne putem intalni si se poate verifica ca ceea ce spun e real. Altul nu am de inventat.
Renuntati la medicamentele sintetice!!! LOL
0
15-04-2015, ora 00:09
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Monica, numele meu este Florin, pot spune ca ma bucur pentru tine, e foarte interesant ce spui tu in postul tau, pe acest forum nu cred ca e interzis sa spui ce produse ai folosit. Cit despre firma nu e necesara mentionarea ei pentru a nui face publicitate. E indeajuns sa enumeri ce tea ajutat asa cum enumerat si ce nu tea ajutat, daca e intradevar real poate ar sjuta si pe altii. Eu unul personal am sa te contactez imediat sa vb. I cer scuze pentru greseli tst de pe telefon. Sanatate multa.
0
18-04-2015, ora 02:16
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna seara dl Florin. Sunt din ce in ce mai bine. Si ca sa va dovedesc ca ceea ce am vorbit la telefon este real, am taria si convingerea sa merg cu dvoastra la amicul dvoastra cardiolog sau oricare alt doctor sa vorbesc despre un produs conceput in urma unui premiu Nobel de catre dr Ferid Murad de care toti cardiologii mai ales, ar trebui macar sa aiba habar de ce a studiat omul asta atatia ani si ca astfel de oameni nu se joaca cu cariera lor. Si sa va interesati pe internet cu cine are acest laureat colaborare. Dl Google care il are toata lumea, va va oferi toate informatiile necesare. Va doresc o noapte linistita.:)
0
18-04-2015, ora 09:10
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Monica, daca imi permiti modul de adresare., ma bucur ca vi cu temele facute, cit despre amicul meu cardiolog daca o sa-i povestesc despre un tratament anume imi va cere studi efectuate pe pacienti, daca nu are asa ceva nici nu va mai avea loc vre-o discutie. Ca si el si eu am invatat sa ma feresc de promovarile unui medicament chimic sau fie el natural. In citeva cuvinte iti voi explica 2 probleme.
1. Ca si ex. aspacardin, are partile lui bune (potasiu, aspartat de magneziu Actiune terapeutica Amelioreaza metabolismul...)studii efectuate pe mii de pacienti si acum partea funny, sti ca daca maninci o banana faci ingestie de aspacardin ? acum intervine raport-calitate-pret, o banana = 1 leu si potasiul continut intro banana il gasim aproximativ intro cutie de aspacardin care urca peste 15 lei. concluzia o tragi tu, intrebarea este ai lua aspacardin ?
2. Sa vorbim despre Aloe vera gel 20 minerale (printre care calciu, fosfor, potasiu, fier, sodiu, mangan, magneziu, cupru, crom, iod, seleniu, zinc), 18 aminoacizi (7 din cei 8 esentiali si 11 neesentiali) si 12 vitamine (A, B1, B2, PP, acid pantotenic, B6, B8, acid folic, B12, C, D, E). Acest gel de aloe vera, ce contine forma stabilizata de aloe vera - brevet inregistrat - este preferat de cei preocupati de normofunctionalitatea tubului digestiv, de echilibrarea metabolismului si de mentinerea unui nivel optim de energie.
Pare fenomenal, dar vrei sa sti Ce contine un mar:
Carbohidrati (zaharuri de buna calitate)
Proteine, Foarte putine grasimi, grasimi bune ca omega 3 si omega 6
Vitamina A
Vitamina B1
Vitamina B12
Vitamina C
Vitamina E (cantitatea difera in functie de soiuri)
Vitamina K, o vitaina importanta in coagularea sangelui
Calciu
Fosfor
Magneziu
Sodiu
Potasiu
Fibre vegetale
Antioxidanti
Substante active anticancerigene si care cresc imunitatea

Ambele sunt extrem de bine cotate, stim din batrini cit de buna este planta aloe vera si beneficiile ei stiu si cit rau a facut marul Evei.
Un mar il putem obtine cu 0.5-0.7 lei in functie de marime si greutate...
oare cit platim pe 1 litru de aloe vera si cit din acel litru adaugam in alimentatie pe zi ?


Acum explicami tu ce studi au produsele pe care le promovezi pe citi pacienti sa testat produsul x si pe citi placebo, citi au simtit ameliorari citi nu ?

In incheiere imi cer scuze fata de companiile producatoare a acestor produse enumerate, e doar o parere personala si nu am acuzat pe nimeni.
0
18-04-2015, ora 18:52
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Nu-i problema. Iti permit.
Eu nu promovez aceste produse, le recomand. Si Atunci cand traiesti pe pielea ta o stare de bine, de normalizare a organismului, esti cu totul altul si daca m-ar contrazice 100 ca tine si eu as ramane implacabila.

In primul rand: planta de aloe nu o pot compara cu un mar. din nici un punct de vedere. este foarte bun marul ca si calitate, dar planta de aloe are plus cantitate mult mai mare de minerale si vitamine decat ce gasim intr-un mar.

Acum te mai intreb un lucru: cat de natural este marul tau care il cumperi in comparatie cu gelul de aloe stabilizat, adica il beau in stare CRUDA.
Ceea ce ai citit pe internet este doar la suprafata. El initial pentru asta este recomandat: reechilibrare prin curatarea colonului.
Spuneai ca ai site-uri cu recomandari naturiste, daca am inteles eu bine... si totusi inca nu ai scapat de dependenta de medicamentele clasice. What? Pai ce incredere as avea eu intr-o persoana ca tine, sa imi spui doar teorie, cand tu nu le-ai urmat? sau daca le-ai urmat inseamna ca nu functioneaza la toti. si am maaari dubii... in a-ti urma sfaturile indiferent cat de bune ar fi.

Produsele acestei companii nu sunt pentru persoane sarace sau bogate.
SUNT PENTRU PERSOANE CU MINTEA DESCHISA.
Merele sunt foarte bune si le recomand. Dar cu mere nu o sa te vindeci de atacuri de panica.

In plus, aceste produse nu sunt medicamente, desi ele sunt cotate atat de bine incat au vindecat mii de oameni. Ca tu nu ai aflat inca acest lucru, este partea a doua. Nu e vina nimanui ca ai avut ghionul sa te afli intre oameni care n-au avut contact cu ele ca sa iti spuna si tie de ele, sau daca ai avut si nu le-ai incercat atunci inseamna ca problema e la tine.

Cat despre studii exista zeci de dovezi.. facute de alti doctori.. spre deosebire de medicamentele pe care tu inca le iei sau altele care se pun pe piata fara niciun studiu, la preturi derizorii, ca tocmai asta e smecheria: daca nu avem bani de studii stiintifice atunci scadem pretul la medicamente ca prosteanu sa fie pacalit si sa le cumpere.
Eu am fost in stare de curand sa vorbesc cu 5 medici pe care ii cunosc si care pe increderea mea au inceput sa consume produsul pe baza de arginina si multe altele. Unul dintre ei chiar stia foarte bine produsele si s-a bucurat sa ma intalneasca pentru ca nu mai stia cum sa si le procure, fiind vorba despre o doamna doctor stomatolog renumita si afara. E logic ca atunci cand ai un impact super pozitiv cu ceva, sa recomanzi si la altii.

Cat timp o sa o tineti cu.. vreau dovezi.. vor fi altii care nu asteapta dovezile sa consume aceste produse si sa vada rezultatele. Cu sau fara tine, mine sau oricine, e o chestiune de timp pana cand gelul de aloe va fi in aproape toate casele sau macar ca oricine va auzi de acestea. Doar o chestiune de timp. Pentru ca ceva care acapareaza tot glubul in peste 158 de tari, mi se pare un 'monstru;' la modul cel mai frumos si ma intreb, bai.. da ce i-a facut pe astia sa se imprastie intr-un timp relativ scur de ani pe tot pamantul?

Raspunsul este cel care l-am aflat si eu pe piele mea: CALITATEA PRODUSELOR.

Mai bine v-ati preocupa sa scapati de chestiile pe care le luati daca doriti sa va faceti intr-adevar bine ori inseamna ca va complaceti deja in starea anxioasa in care va aflati. Eu una, am decis ca nu sunt pentru mine si ca trebuie sa imi schimb modul de gandire si de viata.

Mi-am dat seama ca pentru a recomanda ceva, eu trebuie sa fiu cartea mea de vizita si nu cartile care le-am citit si cata teorie am bagat. Cu riscul de a ma repeta, la sfaturi suntem primii.
Haideti sa fim primii si la a ne ajuta pe noi insine la a fi SANATOSI si pe urma sa spunem una si alta.
O seara frumoasa va doresc. cu prietenie, Monica.
0
19-04-2015, ora 01:25
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Monica, vad ca esti cam suparata, imi pare rau daca aveai ceva sa-mi spui o puteai face la telefon. Discutia purtata cu tine nu am expus-o eu aici. Dar iti raspund in continuare aici.

1. Nu ti-am comparat aloe cu un mar, a fost un exemplu.
2. marul meu e 100% natural daca il cumpar din gradina cuiva.
3. Am vb despre mine, eu nu etalez aici ce am vb despre tine, si totusi folosesc lorazepam, da recunosc sunt unul din cei ce promoveaza terapii naturale si eu inca iau lorazepam, apropo mai si fumez. nu sunt omul perfect.

Produsele care spui tu nu a vindecat nimic, doar a ameliorat si a ajutat corpul sa ajunga intr-o stare de bine "numai Dumnezeu vindeca" dar probabil nu sti ca, corpul uman se poate vindeca singur.

NU AM SPUS CA PRODUSELE TALE SUNT MEDICAMENTE, ai rezultate la studiile facute, ok da-mi un link sa vad, pina atunci pot sa cred ca e doar promovare si publicitate ce faci tu aici.

Ma bucur pentru tine si ca ai observat calitatea produselor pe pielea ta.


Si acum sa-ti raspund la atacul tau veninos. Daca am vb la telefon si ti-am spus ce folosesc si cum ma simt asta nu inseamna ca daca imi expui viata mea aici o sa ma supar nici pe departe, sunt destul de mare sa pot recunoaste cu capul sus tot ceea ce fac si ce pastile iau si etc. Daca intradevar ai fi suferit de anxietate asa cum ai mentionat in primul tau post ai fi stiut ca un anxios nu se "complace" cu starea lui, tocmai asta e ideea, un anxios refuza total starea sa. dar esti prea mica si inca nu ai citit destul pentru o lupta aceasta tema chiar daca esti ajutata de colegii tai, (ca idee sa sti ca un telefon cind se inchide ca nu mai are baterie se inchide nu mai suna :))"


Daca esti asa altruista cum vrei sa pari, si iti doresti ca cei din jurul tau sa fie sanatosi recomandale cu caldura produsele tale, spunele ce beneficii au, spunele cum sa urmeze un tratament cu ele, nu te da tu cea vindecata de anxietate cu produsele care doresti sa le promovezi.

Daca nu ai avut puterea sau curajul sa ma suni sa-mi spui in fata ce ai de spus si continui sa postezi intr-un forum, eu cred ca tu si echipa ta luptati destul de mult sa va promovati produsele.

In incheierea acestui post imi cer scuze daca te-am deranjat sau ofensat, vrei sa imi dovedesti anume ceva te rog frumos suna-ma sau da-mi un beeb te voi suna eu. Am o rugaminte nu mai expune pe un forum ce discutam la telefon, daca vrei sa-mi raspunzi la intrebari fa-o la telefon sau prin mesaj privat. Asta iti cer pentru a nu avansa discutia noastra intr-o directie care nu ti-ar conveni. Eu nu am ce pierde. imi expun viata aici de cu mult inainte sa te vindeci tu de anxietate.

Cu multa stima si respect Florin.
0
19-04-2015, ora 01:31
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Revin.

Sunt tot eu Florin si inca nu am scapat de starile anxioase..., am si ceva probleme digestive, voi cum mai sunteti ? este cineva care ia medicamente sau produse naturale pentru starile de anxietate ? a dat roade vre-un tratament ?
Adaugă un comentariu / răspuns
320 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul