Cum facem SOCOTEALA in viata? Iubirea este GRATUITA sau nu este iubire!

10-02-2012
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Într-o seară, pe când mama pregătea cina, fiul de unsprezece ani veni în bucătărie cu o foaie de hârtie în mână.
Cu un aer ciudat de oficial, copilul înmână hârtiuţa mamei, care, ştergându-şi mâinile cu un prosop, citi ceea ce era scris acolo:
Pentru că am smuls buruienile din grădiniţă: 5 lei.
Pentru că am făcut ordine în camera mea: 10 lei.
Pentru că am fost să cumpăr lapte: 1leu.
Pentru că am avut grijă trei după-amieze de surioara mea: 15 lei.
Pentru că am luat 2 calificative, , foarte bine" la şcoală: 10 lei.
Pentru că am dus în fiecare seară gunoiul: 7 lei.
În total: 48 lei.

Mama îşi privi copilul în ochi, cu multă blândeţe. În mintea sa reveneau o mulţime de amintiri. Luă un creion şi scrise pe dosul hârtiei:
Pentru că te-am purtat în pântec timp de nouă luni: 0 lei
Pentru toate nopţile pe care le-am petrecut veghindu-te atunci când erai bolnav: 0 lei.
Pentru toate momentele în care te-am mângâiat atunci când erai trist: 0 lei.
Pentru toate prilejurile în care ţi-am şters lacrimile: 0 lei
Pentru tot ce te-am învăţat zi de zi: 0 lei.
Pentru mesele de mic dejun, prânz şi cină, pentru toate gustările şi sandvişurile pe care ţi le-am pregătit: 0 lei.
Pentru viaţa pe care ţi-o dau zi de zi: 0 lei.
În total: 0 lei.
_
Atunci când în relaţiile personale şi familiale începem să facem SOCOTELI de acest gen, totul se duce de râpă, căci iubirea este gratuită sau nu este iubire, ci afacere, negoţ.
_
Dar TU ştii ce este iubirea adevărată?
Aceasta este expresia iubirii adevărate: Era o dimineaţă aglomerată la cabinet când, în jurul orei 08:30, intră un domn bătrân cu un deget bandajat. Îmi spune imediat că este foarte grăbit căci are o întâlnire fixată pentru ora 09:00. L-am invitat să se aşeze ştiind că avea să mai treacă cel puţin o jumătate de oră până să apară medicul. Îl observ cu câtă nerăbdare îşi priveşte ceasul la fiecare minut care trece.
Între timp mă gândesc că n-ar fi rău să-i desfac bandajul şi să văd despre ce este vorba. Rana nu părea a fi aşa de gravă... în aşteptarea medicului, mă decid să-i dezinfectez rana şi mă lansez într-o mică conversaţie. Îl intreb cât de urgentă este întâlnirea pe care o are şi dacă nu preferă să aştepte sosirea medicului pentru tratarea rănii. Îmi răspunde că trebuie să meargă neapărat la sanatoriu, aşa cum face de multă vreme, ca să ia micul dejun cu soţia.
Politicoasă, îl intreb de sănătatea soţiei. Senin, bătrânul domn îmi povesteşte că soţia, bolnavă grav de Alzheimer, stă la sanatoriu sub o atentă observaţie de ceva vreme. Gândindu-mă că într-un moment de luciditate soţia putea fi agitată de întârzierea lui, mă grăbesc să-i tratez rana dar bătrânul îmi explică faptul că ea nu-şi mai aduce aminte cine este el... Şi-atunci îl intreb mirată:
"Şi dv. vă duceţi zilnic ca să luaţi micul dejun împreună?".
Cu un surâs dulce şi o mângâiere pe mână, îmi răspunde:
"E-adevărat că ea nu mai ştie cine sunt eu, dar eu ştiu bine cine este ea".
Am rămas fără cuvinte şi un fior m-a străbătut în timp ce mă uitam la bătrânul care se îndepărta cu paşi grăbiţi.
Mi-am înghiţit lacrimile, spunându-mi în sinea mea: "Asta este dragostea, asta este ceea ce îmi doresc de la viaţă!... Căci, în fond, aşa este dragostea adevarată ?!... nu neapărat fizică şi nici romantică în mod ideal. Să iubeşti înseamnă să accepţi ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi şi ceea ce încă nu s-a întâmplat. Persoanele fericite şi împlinite nu sunt neapărat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care ştiu să facă ce-i mai bun din tot ceea ce au".
_
Cine are minte să ia aminte!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
8 comentarii
2
22-02-2012, ora 22:59
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
foarte frumos Mr.Nick, foarte frumos. Nihil sine Deo!!!
3
23-02-2012, ora 04:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle corn3l, mulţumesc pentru cuvintele dv.
Sper că aţi învăţat ceva pozitiv din "Cum facem SOCOTEALA în viaţă? Iubirea este GRATUITĂ sau nu este iubire!" şi mai sper şi că veţi pune în practică acel ceva pozitiv, în viaţa dv. de zi cu zi ;)

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
25-02-2012, ora 11:14
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
da mr.Nick...oricum toate comentariile tale de pe site ul acesta arata ca esti un om echilibrat, bun si cu mult mult bun simt cum rar se gaseste.

:D

Toate cele bune!
3
25-02-2012, ora 18:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
@corn3l, mă bucur că mi-aţi oferit un răspuns afirmativ, că aţi spus DA ;)
NU chiar toate comentariile mele de pe Romedic denotă faptul că sunt un om aşa cum aţi spus dv. Îmi dau toată silinţa să am o constanţă în echilibru, bun-simţ şi tot ce mai este pozitiv în viaţa fizico-mentalo-psiho-spirituală a unui om, generalmente vorbind, însă nu întotdeauna reuşesc. Câteodată sunt un nesimţit desăvârşit, şi nu numai :(
Mulţumesc pentru cuvintele frumoase! ;-)
Salutations,
Mr. Nick :D
0
18-06-2012, ora 17:58
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Autor: Mr. Nick
' Câteodată sunt un nesimţit desăvârşit, şi nu numai :(' -...nu e chiar asa. De exemplu cineva te-a intrebat ce varsta ai, tu ai raspuns si apoi altcineva te-a acuzat de unele lucruri - la care tu ai raspuns oarecum dur. Dar nu raspunsul a fost problema ci inceputul, faptul ca te-ai lasat captat in asa ceva atunci cand ai dat curs cerintei de a oferi date despre tine. Exista un anumit simt interior al armoniei lucrurilor, eu, cu el, am simtit ca atunci cand acea persoana ti-a sugerat ca nu are date personale despre tine deschide o capcana. Tu, ai sarit in ea cu inocenta ca si cand te aruncai in prapastie. E complicat. Dar in mod cert nesimtit nu esti tu. Idealist si inocent, poate ca esti. :)
3
10-11-2013, ora 02:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

Fiinţă scumpă ce eşti, Me-44,
Mulţumesc pentru cuvintele adresate, am să ţin cont de ele.
Sărut şi îmbrăţişez (frăţeşte) sufletul şi inima ta.
...
Cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-ţi toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă în Dumnezeu şi lumină,
Mr. Nick
1
11-12-2016, ora 15:50
ARadulescu
Nu este medic/terapeut
ARadulescu
Da, iubirea daca nu este gratuita, NU ESTE IUBIRE, ci comert.
0
16-02-2017, ora 14:19
teketeke
Nu este medic/terapeut
teketeke
Haha, bine spus ARadulescu, daca iubirea nu este gratuita, este comert, nu iubire...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ședințele de psihoterapie sunt mai eficiente dimineața
  • Dezvoltarea toleranței la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Identificarea punctelor forte și a celor slabe ale psihoterapeuților și utilizarea lor ar putea îmbunătății rezultatele pacienților
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii și impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •