sufar de TOC si am avut momente de cadere groaznica

16-12-2014
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna ziua.Vreau sa intreb si eu pe cei autorizati sa imi raspunda, sufar de TOC, am avut momente de cadere groaznica in care numai in pat stateam zile intregi, am avut momente si momente, acum sunt oarecum ok dar tot nu imi dau pace gandurile rele, obsesiile si compulsiile.Ies afara, vorbesc cu oameni, merg la scoala dar obsesii, ganduri tot am si imi provoaca mari neplaceri, mare disconfort in suflet si in psihic.Ma tulbura si imi tulbura toata fiinta aceste ganduri rele, obsesii si compulsii.Pierd mult facandu-le(compulsiile) si cateodata imi vine si anxietate si simt ca pierd controlul, ma napadesc.Ma supara rau obsesiile fiindca imi creaza frici si instabilitate emotionala..Intrebarea mea este cum pot scapa de aceste ganduri, cum ma pot elibera de aceste obsesii, de aceste compulsii?Sau macar sa se reduca?Am fost la 2 doamne psihoterapeute dar nu am inregistrat niciun progres, am obtinut sfaturi dar obsesiile si compulsiile tot le aveam.
Un psihiatru in trecut cand eram copil mi-a spus ca aceste ganduri si compulsii le voi avea mereu.E un cosmar daca e asa..nu prea pot sa ma descurc normal in societate cu asa ceva..si mai ales nu pot sta unde e aglomerat, ma simt timorat, fricos si incordat cand e aglomeratie de exemplu in biserica la slujba sau undeva intr-un magazin cu multa lume.

Ce sa fac?CUm sa actionez?Cum sa imi ajut psihicul?Ce modalitati sunt bune pentru a le reduce?Pentru a le anihila?Nu imi mai permit sa merg la psihoterapeut deocamdata decat poate la cel scolar care nu stiu cat e de instruit in TOC.Ce sa fac?Cum sa ma ajut?
Orice sfat e binevenit.Multumesc
5 comentarii
0
17-12-2014, ora 06:08
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Mentionez ca fac tratament cu olanzapina, venlafaxina si anafranil.
0
17-12-2014, ora 17:17
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Si venlafaxina si anafranil in acelasi timp?!
Si eu sufar de TOC, de 5 ani.
Am ameliorat mult ritualurile si obsesiile dar nu le-am eliminat de tot.
Le-am acceptat in viata mea, desi uneori este ft greu cu ele.
0
17-12-2014, ora 20:34
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Da.Medicul a spus ca merge bine anafranil cu venlafaxina, se impaca
Cum ai ameliorat simptomele si obsesiile?Ce tratament iei?
0
22-12-2014, ora 09:52
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Venlafaxina + gabaran (stabilizator de dispozitie).
Am zile bune, dar si zile mai putin bune. Cam asa este boala asta.
Nu stiam de combinatia asta, dar oricum nu sunt medic deci nu ma pot pronunta.
Am luat candva si eu anafranil dar imi era foarte rau de la el, chiar si dupa 3 sapt..
0
07-03-2016, ora 22:43
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Terapia medicamentoasa este foarte utila, dar de multe ori necesita a fi acompaniata si de tratament psihologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: