Culturi din col?

29-10-2007
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am si eu o intrebare: analiza "culturi din col" este acelasi lucru cu testul Papanicolau?In ce situatii se recomanda sa se faca acest test?Eu am fost la medic deoarece nu raman insarcinata si incerc de 5 luni.La ecograf doctorita mi-a spus ca vizual totul este ok, in sensul dimensiuni, amplasare etc dar ca mai ramane si posibilitatea unei infectii netratate pe care ea nu o poate vedea la ecograf, si mi-a mai spus ca ar fi o mica inflamatie.Am tot citit pe internet despre culturi din col dar tot ce am gasit se refera la Clamydia etc. Este posibil sa intre in discutie cancerul?Nu ma doare nimic.Sunt f. spreriata si abia miercuri fac testul... mai dureaza si pana primesc rezultatul...Este cazul ca si logodnicul meu sa isi faca probleme?Vreau sa precizez ca nu am avut nici-un avort si nici-o nastere pana acum. Va rog din suflet sa-mi dati niste explicatii.
3 comentarii
0
29-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Cancerul nu are nici o legatura. Culturi din col- se refera la recoltarea de secretii locale si insaminatarea lor pe medii de laborator, sa se vada ce microorganism creste. Intr-un cuvint este un test pt infectii. Ex. Papanicolau- se recolteaza celule proprii de la nivelul colului uterin, si se analizeaza la microscop. Celulele maligne au aspecte tipice- modificari de nucleu de ex. Asa ca iin functie de cum arata celulele recoltate, se apreciaza daca exista modificari sugestive de cancer.
Pentru intrebarea daca logodnicul dv ar trebui sa isi faca probleme: In functie de rezultat, intrebati - in cazul unora din infectii e necesar sa se trateze si partenerul. Daca nu e nici o infectie si totul pare in regula, adresati-va unui endocrinolog pt un profil hormonal.

Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
08-11-2007, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am luat rezultatele si mi-a iesit o infectie cu ureoplasma urealyticum, microb care se pare ca poate duce la sterilitate.Totusi se trateaza.Am fost la doctor cu rezultatul si mi-a dat tratament cu antibiotice si ovule, si mie si partenerului (el numai antibiotice).Urmeaza sa fac opauza dupa tratament si sa repet testul, culturi din col.Daca trece cu antibioticul cel mai slab inseamna ca este o infectie recenta, daca nu se pare ca poate fi veche si de 10 anisi trebuie continuat cu un antib. mai puternic.Dupa ce reusesc sa scap de infectie trebuie sa merg sa fac o histerosalpinografie, pentru a vedea daca sunt afectate trompele.Abia dupa aceea poate ma pot gandi iar la un copil.Pana atunci este f. riscant si trebuie sa ne protejam suplimentar.Exista risc de sarcina extrauterina sau dc reusesc de avort spontan.Idea este ca trebuie sa scapam de infectie NEAPARAT.Nu stiu nimic despre acest test: histerosalpinografie.Am citit ceva ca ar fi dureros?Este adevarat?Sau ca dupa ce il faci poti ramane insarcinata pentru ca la test se si pot desfunda trompele dc sunt numai putin infundate.Imi puteti raspunde careva ceva despre aceste test?Este f. bine ca m-am dus la medic si nu am riscat o sarcina avand infectia asta.De aceea atunci cand va decideti sa faceti un copil mergeti la medic inainte!Pot apare surprize.
0
01-11-2009, ora 00:34
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Se scapa destul de greu de infectia cu Ureaplasma. Neaparat trebuie sa existe o buna corelare intre parteneri in ceea ce priveste tratamentul. altfel... se poate sa devina rezistenta la antibiotice...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •