Cu ce se trateaza sindromul de nerv ulnar?

01-02-2012
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Cu ce se trateaza sindromul de nerv ulnar? Mie noaptea mi se intampla cand dorm pe partea dreapta sau stanga sa mi se amorteasca degetul mic de la mana dreapta. Deci cum ma pot trata de aceasta afectiune? E grava? Fara tratament chirugical nu se poate?
13 comentarii
0
01-02-2012, ora 17:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in primul rand trebuie dovedit printr-un examen EMG, ENG daca intradevar este syndrom de tunel nerv ulnar. daca asa este, trebuie operata, alta posibilitate nu prea este
0
01-02-2012, ora 17:37
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
E nu exista. am citit pe internet ca sunt si alte tratamente. Toata lumea spune de operatie. Sunt atatea remedii pe lumea asta care sunt benefice in alte boli. Toata lumea stie asta si medici naturisti.
0
01-02-2012, ora 17:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
spuneti numai una, eficienta. pentru ca eu inca nu am vazut, insa am operat "cateva" cazuri, pana acum toate reusite
0
01-02-2012, ora 18:37
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Am auzit ceva de niste atele sau manusi speciale in care se misca mana cu pricina. Nu stiu exact nu am citit mult sa aprofundez. Dar asa scria pe internet ca de regula da rezultate si simptomele dispar fara probleme. Mai scria de administrarea de vitamina B6 si repaus cu mana. Si daca nu da roade cel chirugical.

"Tratamentul consevator presupune folosirea unor atele de repaus si reeducarea pozitiei vicioase de munca, cu evitarea sprijinului pe cot si a flexiei repetate a antebratului. Uneori simptomele pot sa cedeze."

Daca stiti dvs una eficienta sau care le stiti dvs spuneti-mi si mie dvs sunteti in tema cu aceste boli sau afectiuni.

Si apropo de operatie? In ce consta si cat dureaza si daca doare interventia chirurgicala dupa operatie? adica postoperatorie si unde se face la deget sau la cot?
0
01-02-2012, ora 18:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este un punct pe partea interna a cotului unde nervul ulnar intra intr-un canal fibros. daca peretele fibros se ingroasa si strange nervul apare amorteala si cu timpul atrofia musculara. in timpul flexiei cotului, nervul este strans si mai tare.
operatia se face pe partea interna a cotului, o incizie de 5 cm si se deschide acest tunel fibros, se poate modifica si traiectul nervului, punandul mai in fata, insa eu inca nu l-am facut, si nu cred ca ar avea avantaje.
operatia tine 10-15 minute si teoretic se poate face si in anestezie locala, insa cea loco-regionala sau narcoza sunt variante mult mai comode pentru embele parti. recuperarea este de 2 saptamani. daca cazul este unul cronic total neglijat sansa de vindecare totala este mica insa intotdeauna se amelioreaza postoperator semnificativ situatia
0
01-02-2012, ora 20:39
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Va multumesc pentru informatii.

Alte tratamente in afara de operatie nu stiti? Cum ar fi masaje repaus cu atele etc.
0
01-02-2012, ora 22:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aduc numai ameliorare temporara. infiltrarea cu corticosteroizi, desi este larg raspandita, nu v-as propune, dupa parerea mea, si nu numai, produce mai mult rau decat bine
0
14-08-2012, ora 15:36
Tudor2323
Nu este medic/terapeut
Tudor2323
Eu stiu ca nu ma mai intereseaza acum decat sa ma vindec. Nu mai conteaza cum.
0
15-08-2012, ora 09:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista mai sus un raspuns exhaustiv pe aceasta tema: este vorba despre un nerv aflat intr-un spatiu ne-distensibil, iar cresterea presiunii din acest spatiu determina compresia mecanica a nervului, respectiv suferinta acestuia.
Exista doar doua solutii: interventia chirurgicala si respectiv abstentia (amanarea temporara a interventiei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-08-2012, ora 14:27
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Cat timp se poate amana interventia, fara repercusiuni asupra nervului?

Daca amortela din degetul mic si inelar dispare la indreptarea cotului, este clar vorba de nervul ulnar, nu?
Adica nu poate fi o cauza cervicala, nu?
Multumesc
0
29-08-2012, ora 21:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sindromul nervului ulnar se diagnosticheaza clinic: sunt afectate doar anumite degete. In cazul problemei cervicale, exista parestezii/pareze la toate degetele, antebrat, brat, umar etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-09-2012, ora 13:13
Tudor2323
Nu este medic/terapeut
Tudor2323
Imi puteti recomanda un RMN ? Am auzit ca la Targu Mures sunt medici buni.
0
12-09-2012, ora 13:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest sindrom se diagnosticheaza clinic (examinare directa la neurochirurg) si, eventual, se confirma prin EMG.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •