Crusta in urma tratarii herpesului

29-09-2015
dorel10
Nu este medic/terapeut
dorel10
Buna! Am nevoie de un mic sfat la o problemuta nu foarte grava. Acum vreo 2 zile mi s-a facut un herpes destul de marisor pe buza si l-am dat de cateva ori cu Aciclovir si mi-a mai trecut dar acum s-a facut o crusta care se deslipeste. Problema este ca se deslipeste foarte foarte greu si e uscata, ma intrebam cum pot sa ajut ca sa se deslipeasca mai repede de exemplu peste noapte? Sa o umezesc cu ceva poate? Multumesc!
3 comentarii
0
29-09-2015, ora 20:39
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara. Continuati sa dati cu Aciclovir de cateva ori pe zi, sa aveti in total 5-7 zile de tratament. Crusta va cadea singura atunci cand tegumentul de dedesupt se va reepiteliza corespunzator. Daca o dezlipiti inainte o sa aveti iar o mica rana. Lasati-o sa se vindece.
0
30-09-2015, ora 17:52
dorel10
Nu este medic/terapeut
dorel10
Am inteles dar nu cunoasteti un remediu babesc sau ceva natural care sa ajute la decojirea mai rapida a crustei? Aseara era uscata, ca si acum de altfel si putin decojita la capete, apoi am umezit-o si pana dimineata nu mi s-a decojit deloc, nu cred ca e bine sa fie umezita. Uitati, aceasta este crusta:

(accesati link-ul)

http://imgur.com/cmz7juR
0
31-01-2016, ora 13:41
marianagripani
Nu este medic/terapeut
marianagripani
Trebuie sa o lasi sa cadă natural! Este un ciclu natural al herpesului daca o sa il rupi iti va face crusta iar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.