Crize de nervi

23-05-2010
radu_andrei
Nu este medic/terapeut
radu_andrei
Buna ziua. De 2 saptamani am inceput sa am crize de nervi. Ma enervez foarte repede si foarte rau, din lucruri banale apoi ma calmez repede. Ieri criza de nervi a fost foarte intensa: tremurat, stare de ameteala, stare de voma, vedeam in ceata, ma intepa inima.

Ce pot face pentru a reduce aceste crize?



Multumesc!
8 comentarii
0
23-05-2010, ora 13:10
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Dava tu cultivi dulcea iluzie ca ai fi un caz singular esti pe un drum gresit.
Aria asta e plina de alte topicuri IDENTICE deschise de tot felul de zombie ce cauta cu disperare o viata "mai buna", in intampinare venind niste binevoitori ce recomanda acelasi sablon:
ai nevoie de un tranchilizant, un calmant, anxioliticul nu stiu care.

Orice s-ar spune, fereste-te de asa ceva cu orice pret:

Solutiile mele :

http://www.youtube.com/watch?v=bEual5H13SY
http://www.youtube.com/watch?v=aeWhv0f6fLU

Sau Mozart:

http://www.youtube.com/watch?v=XerdYwp8Vqc
Oricum, poti sa incerci personal niste interpretari, serenade pe balcon
0
23-05-2010, ora 13:10
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
*********************************************************
Ceaiul verde este de mare ajutor (unul BIO e mai recomandat). Asigura o stare de calm fiindca are theanina si tonifica fiindca cofeina este oferita TREPTAT. Iar cantitatea dintr-o ceasca de ceai (1 lingurita planta), este un sfert din cea de cafea! In acest fel actioneaza pe SNC si menajeaza sn simpatic.
*******************************************************
Sa mai spun ca chiar daca are cofeina previne mai degraba HTA, litiaza renala ?
De exemplu ceai verde bio din MegaImage (are mai multa cofeina) sau Sonnentor Eco din plafare.

Pui apa la fiert, da in clocot. Lasi 4 min la racit, ajunge la 70-80 grade celsius.
In timpul asta in ceainicul nemetalic ai pus 1 lingurita rasa planta. Torni apa, astepti 3 min sa infuzeze. Nu folosesti linguri de metal, zahar, lamaie.
Torni ceaiul in cesaca, si incerci sa simti savoarea, cu ochii inchisi, fara emotii negative.
E pacat sa nu faci si a doua infuzie 3 min, costa vro 13 lei cutia. Totu in prima jumate de ora, dupa o ora antioxidantii s-au dus pe copca.

Am uitat sa mentionez ca a folosi apa de robinet pt ceai verde Sonnentor este o mare bataie de joc. Apa plata sau de izvor etc. Filtrata are in ph mai acid, dar asta e ce sa-i faci.
Ceaiul verde trebuie protejat de umezeala, deci nu deschizi cutia in bucatarie, mai bine faci toata operatia in alta camera, cu o lingurita uscata.
Se pot bea chiar si 2-3 ceaiuri /zi.
Cam asta ar fi cu ceaiu verde in 2 cuvinte.
-
In plus trebuie sa elimini sau sa reduci sarea la maxim! Nu mai scriu aici de ce, vezi pe topicul despre axa HPA, din profilul meu.
0
23-05-2010, ora 15:19
radu_andrei
Nu este medic/terapeut
radu_andrei
Dar daca eu sunt pe strada sau intr-un loc public. Nu o sa pot asculta nici mozart care nu stiu cat o sa ma calmeze nici sa beau un ceai.

Exista un tratament ceva pentru am dezvolta rabdarea?
0
23-05-2010, ora 15:37
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
-
Exista un tratament ceva pentru am dezvolta rabdarea?
-
Studiul individual la scoala vietii!
Cati ani ai?



-
nu stiu cat o sa ma calmeze nici sa beau un ceai.
-
Daca inca nu stii cat ar putea, poti sa afli.
Mai intai trebuie sa stii SA ASCULTI! Apoi vezi daca ai deschidere catre schimbare.

Ce parere ai de snoava lui Creanga cu drobul de sare?
0
23-05-2010, ora 15:51
radu_andrei
Nu este medic/terapeut
radu_andrei
Bun. SI la locul faptep. Am o criza de nervi, ce fac? cum ma calmez, cum sa reusesc sa o controlez?
0
23-05-2010, ora 16:01
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
Ia frate un Anxiar pina te apuci de yoga...
0
23-05-2010, ora 18:00
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
pentru moment, sa ai la tine pregatita o sticluta cu ulei de Boswellia (tamaie), eventual si lavanda, vezi sa nu fie sintetica. O scoti si dai pe guler sau pe un servetel, sa vezi ce te calmezi de la tamaie.
Poti lua si capsule, trebuie sa le umpli singur. Dar sa feresti dintii de tamaie!

-
Ce pot face pentru a reduce aceste crize?
-
In plus de ce am mai spus inainte,
*Omega 3, magneziu
*vajrasana, eliminarea dulcelui, zaharului rafinat - deci menajarea sist nervos simpatic
* a exorfinelor (vezi in profilul meu)
*eventual si produse pe baza de valeriana, passiflora
0
24-05-2010, ora 16:30
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
radu_andrei, ai putea incerca si cu remedii homeopate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul