Crestere inaltime HGH.. as vrea sa stiu cate ceva despre un tratament

16-06-2012
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Salut ! Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Eu am aproape 17 ani si as vrea sa stiu cate ceva despre un tratament pentru cresterea in inaltime. Prinvind inaltimea mea (stiu ca este nevoie de o radiografie la mana pentru a stii exact starea cartilajelor), insa cat as putea sa mai cresc (prin aproximatie, pentru a-mi face o idee).
In ce consta mai exact tratamentul acesta si care este costul unui astfel de tratament?

M U L T U M E S C !
6 comentarii
0
16-06-2012, ora 10:54
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Se poate un tratament fara hormoni sintetici, dar care sa ma ajute sa mai cresc ? Exista tratament care sa stimuleze secretia glandei ?
0
16-06-2012, ora 14:10
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
consultati-va cu un endocrinolog
0
16-06-2012, ora 16:15
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Sper sa ajung la endocrinolog, insa parintii mei sunt de parere ca o sa mai cresc (in septembrie fac 17 ani) pentru ca cresterea se opreste la 21 ani si ei spun ca sa astept pana la 21 ani si dupa aceea sa ma duc la doctor. Eu cred ca este prea mult sa astept pana la 21 ani cand cartilajele se osifica si atunci chiar nu mai pot face nimic.
Eu am 1.63m, mama are 1.68m si tata 1.73m.
Mi-am cumparat arginina fara ca ei sa stie tocmai din motivul ca ei spun ca sunt "steroizi" si intamplarea a fost ca au gasit-o. Eu inca nu am luat arginina si sper ca ma vor duce la endocrinolog pentru a nu lua arginina "dupa capul meu".
Poate asa vor vedea si ei cat sunt de afectat de inaltimea mea, pentru ca prin "vorbe" nu i-am putut convinge.

Asadar, imi poate da cineva informatii despre un astfel de tratament? Ma intereseaza un tratament ce nu implica hormoni sintetici. Exista?
0
16-06-2012, ora 21:37
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html
Asta-i un site care iti ofera in detaliu toate informatiile.Dar, nu uita, factorul genetic e hotarator.Parintii tai sunt scunzi, asa ca nici tu, cel mai probabil nu vei fi inalt.
0
17-06-2012, ora 16:39
Alexescu
Nu este medic/terapeut
Alexescu
Crede-ma, am citit acest articol de cel putin 5-6 ori. Dorm cel putin 8 ore pe zi, mananc cat mai sanatos, in fiecare seara mananc cate un fruct si beau 2 cani de lapte. Au trecut 3 luni de cand nu am mai crescut (in februarie am crescut 2 cm).
Sper sa ajung la un endocrinolog si sa imi faca analize pentru a vedea daca am un deficit sau ceva. Poate o sa imi dea si un tratament care sa am ajute, dar sa nu fie cu hormoni sintetici. Daca cresterea se incheie la 21 ani (asa cum tot afirma parintii mei) atunci sper sa pot avea rezultate.
0
20-08-2012, ora 22:48
maria52
Nu este medic/terapeut
maria52
Du-te repede la doctor, nu mai sta pe ganduri. Esti destul de mare. Du-te intai la medicul de familie si o sa-ti dea trimitere.
Daca astepti pana la 21 de ani, mai mult de 1, 65 nu o sa ai. In ceea ce priveste cresterea, te asigur ca aceasta se opreste pe la 16-17 ani in linii mari. Pana la 21-23 de ani, procesul de crestere continua, dar cu ritm de melc. Mai mult de 2-3 cm nu ai cum sa mai cresti pana la 21 de ani, daca nu faci nimic.
Fuga la medic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul