Crema pentru bataturi dupa operatia de monturi

09-05-2014
corneliaion
Nu este medic/terapeut
corneliaion
Am 56 de ani, 68 de kg si de peste 15 ani am monturi la ambele picioare. Pot sa va spun ca piciorul drept era foarte deviat, degetele s-au incalecat si era foarte dureros. Dupa multe ganduri, mi-am luat inima in dinti si m-am operat la dr Andrei Ioan Bogdan. Operatia a durat 2 ore, dar am trecut destul de usor peste pentru ca anestezia a fost buna, iar dupa operatie am urmat toate sfaturile. Acum am 3 saptamani de la operatie, piciorul arata bine, dar pe partea mediala am zona de piele, o batatura din talpa care a ajuns dupa indreptare in partea mediala. Este foarte inestetica zona pentru ca pielea este groasa, si as vrea sa va intreb cu ce crema sa dau ca sa revina pielea la aspectul normal.
3 comentarii
0
09-05-2014, ora 14:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu s-a inventat inca un tratament impotriva bataturilor, pentru ca ar fi impotriva logicii de tip elementar.
Batatura (hiper-keratoza) reprezinta o reactie de aparare a organismului la adresa unei agresiuni (respectiv, o reactie de protectie la o hiper-presiune plantara, cel mai adesea datorata deformatiilor statice ale ante-piciorului).
Prin urmare, logic, batatura va dispare spontan atunci cand dispare necesitatea ei de a exista (respectiv, odata cu armonizarea presiunilor plantare prin corectia GLOBALA a deformatiilor ante-piciorului).
Puteti gasi aceste informatii in raspunsurile mele
http://medlive.hotnews.ro/bataturile-plantare-nu-se-trateaza-la-cosmetician-sau-dermatolog-si-nu-se-indeparteaza-chirurgical.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-06-2014, ora 13:26
Marinaion34
Nu este medic/terapeut
Marinaion34
Eu m-am operat la dr Andrei Ioan Bogdan de monturi, in urma cu 1 luna. A fost extrem de simplu: am stat internata o singura zi, am avut anestezie loco-regionala, nu am avut fire de sutura, doar niste lipiciuri peste operatii. Piciorul a evoluat foarte bine si in prezent merg fara gheata. Pot sa spun ca operatia este foarte simpla si merita facut. Medicul foarte serios!
0
02-06-2014, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este splendid, dar...v-ati operat de monturi in aprilie, desi in februarie ati suferit un accident la ski in Austria, cu leziune de menisc????
http://forum.romedic.ro/prod/Dureri_dupa_2_luni..._086007.html
V-ati operat pentru menisc sau pentru monturi?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: