Credeti ca am sansa sa mostenesc diabetul

10-05-2009
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Buna seara!!! Incep prin a mentiona ca bunica mea a avut diabet, matusa mea are, mama mea se lupta cu glicemia de ani pentru a o mentinela faza de inceput de diabet.Am facut de curind analize iar glicemia a iesit 78 valorile laboratorului fiind intre 70-105. Sunt fosta sportiva, am 1, 65m 56kg si 24 ani. Am o alimentatie destul de sanatoasa fructele, legumele, lactatele ne lipsind din meniul zilnic. Nu sunt adepta dulciurilor si nici a sucurilor poate o data pe luna o bucatica de ciocolata iar sucuri sint saptamini in care beau poate doar un pahar( beau foarte multa apa) despre alchool nici nu se pune problema.
Credeti ca am sanse sa mostenesc diabetul? Daca da credeti ca alimentatia mea poate impiedica cit de cit dezvoltarea acestuia?
i
2 comentarii
0
10-05-2009, ora 20:25
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Din ce stiu eu, persoanele care au diabetici in familie au un risc cresut de a face boala. Dar alimentatia pe care o aveti va vor ajuta sa mentineti la minim acest risc. Dupa cum arata si analizele, nu aveti motive de ingrijorare, si probabil avand in continuare o alimentatie sanatoasa veti tine boala departe de dumneavoastra.
Numai bine!
0
10-05-2009, ora 22:07
agnana manole
Nu este medic/terapeut
agnana manole
Va multumesc mult pentru amabilitatea dumneavoastra de a raspunde la intrebarea mea. Cu alimentatia voi continua cu siguranta asa.Am dat o piatra mare de pe inima.Va multumesc inca odata!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.