Crede-ti ca pot avea virusul HIV daca...

08-12-2013
Ellyzza
Nu este medic/terapeut
Ellyzza
Buna ziua, ma numesc Eliza sunt din Bucuresti si am 25 de ani. Am o mare dilema ce ma apasa rau, in urma cu 3 zile am avut o experienta mai ciudata pe care acum o regret nespus de mult. Un baiat mi-a propus sa incercam ceva ce lui ii place si anume sa imi linga talpile si degetele de la picioare, toata 'treaba' a durat in jur de... maxim 10 min. dupa care eu m-am dus si am facut un dus fierbinte. La scurt timp am aflat de la el ca acesta are virusul HIV de ani de zile si urmeaza un tratament. Dar eu sunt paranoica acum si nu mai pot dormi noaptea din cauza asta, stresul este maxim. Tin sa mentionez faptul ca eu nu am nici o zgarietura proaspata pe talpi sau dege nici rani si nici unghiile nu erau proaspat taiate, cu 3 saptamani in urmable taiasem, si nici pedichiura nu era facuta. 
Cu toate astea sunt speriata de moarte si vreau sa stiu ce sanse sunt sau daca sunt sa ma fi infectat si eu cu virusul HIV. Orice raspuns imi va fi de folos findca nu stiu ce sa fac in situatia asta si sunt foarte speriata, sper sa nu fac vre-un atac de panica. 

Va multumesc mult.
9 comentarii
0
08-12-2013, ora 11:15
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai luat nimic.
Virusul HIV nu se transmite nici macar prin sarut, d-apoi prin talpi. Nu te mai stresa aiurea.
0
08-12-2013, ora 21:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stai linistita si nu iti mai imagina lucruri care nu exista.
1
10-12-2013, ora 04:19
Ellyzza
Nu este medic/terapeut
Ellyzza
Va multumesc pentru raspunsuri, au trecut deja 7-8 zile de la proasta experienta si am tot asteptat simptomele specifice virusului, cefalee, tuse, febra, transpiratii nocturne sau diaree, dar nimic... si ma simt mult mai linistita. Voi mai astepta 6 luni daca nici un semn nu va fi pana atunci nu voi mai face testul ca pierd timpul si acum calma fiind realizez ca m-am panicat mai rau decat era cazul. Oricum a fost o prostie si voi fi EXTREM de atenta pe viitor. Va multumesc tuturor pt. raspunsuri si multa sanatate.
0
11-12-2013, ora 11:58
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai facut nimic gresit si nu ai nicun motiv de ingrijorare si nici de ce sa iti faci testul.
0
11-12-2013, ora 21:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ otilia107

Daca nu a facut nimic gresit acum fluiera si nu scria pe forumuri.

Avea pacea inimii.
0
12-12-2013, ora 12:13
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
@clara_p. din pacate nu toti suntem perfecti ca tine, nu toti suntem abstinenti si fluieram. Noua, celorlalti, ne place viata, nu fluieratul.
1
08-01-2014, ora 14:17
tudor1234
Nu este medic/terapeut
tudor1234
Buna poate sami raspunda si mie un medic sau cineva in masura daca pot fi contaminat cu HIV dupa ce am facut sex cu o persoana infectata neprotejat, nestiind ca este.Am facut testul la 3 luni-3 luni si ceva si a iesit negativ.De atunci au trecut 5 ani si ceva, simptome nu am avut si analize de alt gen am mai facut de mai multe ori si sunt sanatos.Mai adaug ca sex cu acea persoana nu am facut decat de doua ori iar modul acestuia a fost( sex norma).
0
08-01-2014, ora 20:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ tudor1234

Nu iti poate spune nimeni de pe Pamant si nici un doctor. Decat rezultatul celui de-al doilea test.
Au fost cazuri (ce e drept, rare), cand primul test la 3 luni le-a iesit negativ si al doilea pozitiv si au avut un singur contact.
Mergi si fa testul ca sa iti iasa asta din cap.
0
09-01-2014, ora 09:08
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Tudor

Adevarul este ca daca te iei dupa literatura de specialitate in cazul acestei infectii orice este posibil! In medie, perioada de incubatie a infectiei, pana cand o persoana infectata dezvolta SIDA este de 10 ani! In majoritatea cazurilor infectia este asimptomatica, HIV nu cauzeaza o simptomatologie caracteristica ci se spune ca distruge imunitatea gazdei.De ce ii ia virusului in medie 10 ani sa faca acest lucru este inexplicabil! Oricum, tot literatura de specialitate descrie sansa de a contacta infectia pe cale sexuala extrem de redusa, undeva la una/sute sau chiar mii de raporturi sexuale!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.