Credeti ca pot avea virusul HIV daca...

08-12-2013
Ellyzza
Nu este medic/terapeut
Ellyzza
Buna ziua, ma numesc Eliza sunt din Bucuresti si am 25 de ani. Am o mare dilema ce ma apasa rau, in urma cu 3 zile am avut o experienta mai ciudata pe care acum o regret nespus de mult. Un baiat mi-a propus sa incercam ceva ce lui ii place si anume sa imi linga talpile si degetele de la picioare, toata 'treaba' a durat in jur de... maxim 10 min. dupa care eu m-am dus si am facut un dus fierbinte. La scurt timp am aflat de la el ca acesta are virusul HIV de ani de zile si urmeaza un tratament. Dar eu sunt paranoica acum si nu mai pot dormi noaptea din cauza asta, stresul este maxim. Tin sa mentionez faptul ca eu nu am nici o zgarietura proaspata pe talpi sau dege nici rani si nici unghiile nu erau proaspat taiate, cu 3 saptamani in urmable taiasem, si nici pedichiura nu era facuta.
Cu toate astea sunt speriata de moarte si vreau sa stiu ce sanse sunt sau daca sunt sa ma fi infectat si eu cu virusul HIV.
Orice raspuns imi va fi de folos findca nu stiu ce sa fac in situatia asta si sunt foarte speriata, sper sa nu fac vre-un atac de panica.

Va multumesc mult.
3 comentarii
0
08-12-2013, ora 13:09
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am lucrat cu persoane cu hiv sau sida, hepatita si alte boli si vreau sa-ti zic ca nu se ia asa de usor.
Acum daca ai facut si altceva...cel mai sigur este sa-ti faci un test pt. hiv sida, numai ca un rezultat concret si sigur apare dupa circa 6 luni din cate stiu eu.
Acum ce a fost a fost nu mai poti schimba nimic dar cel mai bine este sa te linistesti psihic si sa faci un test pt siguranta ta pe care sa il repeti peste 6 luni, se face gratis cu trimitere de la medicul de familie.
Pe viitor inainte sa te arunci cu capul inainte ai si tu grija la cateva aspecte ale boliilor astea: rani nevindecate, cosuri mai mari care sau facut rani, sangerari ale unor taieturi unde nu se coaguleaza sangele repede cateva minute.
0
08-12-2013, ora 13:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca doar la atat s-a rezumat contactul dintre voi stai linistita caci nu ai luat nici o infectie...pe viitor fii atenta la parteneri ; cauta mai intai sa cunosti cate ceva despre persoana care te dezbraca.
0
10-12-2013, ora 04:30
Ellyzza
Nu este medic/terapeut
Ellyzza
Va multumesc pentru raspunsuri, din fericire nu a existat contact sexual. Au trecut deja 7-8 zile de la proasta experienta si am tot asteptat simptomele specifice virusului, cefalee, tuse, febra, transpiratii nocturne sau diaree, dar nimic... si ma simt mult mai linistita. Voi mai astepta 6 luni daca nici un semn nu va fi pana atunci nu voi mai face testul ca pierd timpul si acum calma fiind realizez ca m-am panicat mai rau decat era cazul. Oricum a fost o prostie si voi fi EXTREM de atenta pe viitor. Va multumesc tuturor pt. raspunsuri si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.