Cred ca boala colonului iritabil!

13-01-2014
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Este vorba despre prietenul meu care acum 1 an jumatate s-a constipat aproximativ 5 zile dupa care am mers la medic, i-au facut clisma, colonoscopie si perfect curat, am ajuns acasa cu un regim dat de medic, pastile, nu imi amintesc exact ce deoarece au fost destul de multe, dar daca ma intrebati si va fi cazul voi cauta retele.Am respectat regimul cu mare strictete.Pe el deja incepuse sa il doare burta, insa in jurul buricului, se muta durerea de jur imprejurul lui.A urmat tratament, a mers la consult periodic, aceeasi durere, care nu trecea si nu trece de loc.Doctorul ne schimba tratamentul, incontinuare mergem cu aceleasi dureri.Ne-am gandit apoi sa consulte alt medic alt spital, deoarece acesta nu ne spusese nimic concret si ca ar suferi de Boala colonului iritabil!Doar ca dupa cateva luni aceeasi durere zilnic!Al doilea medic la care am mers nu ne-a spus mare lucru, la consultat la intrebat cum sunt scaunele lui, regulate, ce culoare, daca sangereaza, insa el nu prezinta aceste aspecte.I s-a facut o ecografie care a aratat ca organele lui sunt in limitele normale, ca si analizele de fapt.Alt tratament, insa de data aceasta tratamentul respectiv il balona ff tare, daca nu ma insel era vorba de Sinergin, Liv.52 si inca ceva dar nu imi amintesc exact repet a luat ff mult tratament cu prescriptie medicala.Nici asa nu a fost bine, a mers la control periodic, insa dl dr ne-a spus ca nu stie ce poate sa aiba si nu stie de la ce anume este durerea.Viata noastra este total schimbata de atunci mancam sanatos, insa el tot bine nu este!Are un forfot in stomac, mate ca nu stim noi va dati seama, acum durerea sa mutat in dreapta sub coaste dureri constante, permanente!Singura ZI cand nu la durut a fost de Craciun, in rest tot timpul zilei, poate o ora sa nu simta durere in acel loc.Seara el adorme inainte mea iar eu ii aduc stomacul forfotind!Din suflet astept raspuns, dati-mi un sfat, ce sa mai facem, caci habar nu avem!Nimic nu este mai important si mai bine decat sa fi sanatos!Va multumesc!
17 comentarii
0
13-01-2014, ora 21:59
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Noile simptome pot să ne conducă către o disfuncţie biliară: balonari, zgomote, durere sub coaste-dreapta. Prin aceleaşi lucruri neplăcute am trecut şi eu. Trebuie să evite din alimentaţie produsele şi legumele care produc balonări : varza, fasolea, bauturi carbogazoase şi altele. Având în vedere că s-ar putea pune în discuţie o hipo funcţie biliară -adică fierea nu mai poate elibera un litru-un litru şi jumatate de sucuri gastrice, Descompunerea lor se prelungeşte si de-a lungul intestinelor generând gaze. De aceea recomand mese mici cantitativ, mai dese, adică să mănânce doar când il încearcă foame şi atunci puţin, o gustare de fapt. Mai cumpăraţi seminţe de chimen şi faceţi infuzie, o linguriţă la o ceaşcă de apă clocotită 3-4 ceşcuţe pe zi. În câteva zile se observă imbunătăţirea situaţiei. Mă ţineţi la curent, da?
0
14-01-2014, ora 12:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa faca analiza, din sange, pentru depistare Helicobacter Pylori. Daca are bacteria asta, toata digestia poate fi afectata.
Sanatate!
0
14-01-2014, ora 20:11
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Am inteles perfect, o sa caut aceste seminte de chimen, vom incerca si asa.Totusi anul acesta in octombrie se fac 2 ani si durerea tot este.Luna viitoare va merge sa faca analize din nou la un alt medic o sa isi mai faca inca o data analiza la sange.Vreau sa va intreb ce parere aveti despre radiografia cu bariu/?
0
14-01-2014, ora 22:34
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Helicobacter pylori dă arsuri gastrice severe care pot conduce către ulcer dacă nu este tratată. Eu combat frecvent această bacterie, tratamentul durează o lună. Investigaţia cu bariu scoate in evidenţă orice afecţiune din zona esofag, stomac duoden.
0
17-01-2014, ora 18:16
ncd23
Nu este medic/terapeut
ncd23
na ziua, numele meu este cristian.Acuma 4 ani am fost operat de apendicita, operatia a decurs normal fara nici o problema. Dupa 6 luni de la operatie am inceput sa am dureri sub coasta dreapta, doar durere repet fara febra fara sa am varsaturi.am fost la control la doctor mi-au zis ca am colonol iritabil...am luat tratament mam facut bine cateva luni.apoi din nou au aparut durerile...si din nou la medic mi-au zis ca organele mele sunt normale nam treaba.am incercat sa mananc tot mai sanatos numai fumez si alcool foarte rar de sarbatori sa zicem.problema vine acuma ca eu sunt plecat din tara la munca in Scotia.si de 3 luni de zile au inceput sa apar durerile ingrozitor parca simt ca se rupe cv in mine si ma doare si in zona buricului.acuma ma gandesc daca mai ii colonul sau fierea..pentru ca citisem mai sus ca cineva avea aceleasi simpotme ca si mine..aicia deja am fost de 2 ori la urgenta si miau zis ca nam nimic...am decand sa ma duc sa mai fac un nou control...sincer nu stiu ce sa mai fac...noaptea ma ia durerile cam tot timpul...2 zile ma simt bine 3 rau si tot asa.imi afecteaza viata permanent...nu stiu ce sa mai fac...daca doctorii numi gasesc nimic.sincer parca simt ca cedez psihic...va rog sa-mi dati un sfat.imi afecteaza viata si rutina zilnica nici la serviciu nu pot fi apt 100 la suta.repet nam febra greturi absolut nimic.doar durere.stiu ca am scris mult da va multumesc ca aveti rabdare...o zi buna sa aveti:)
0
20-01-2014, ora 23:32
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Saracul, este groaznic prin ce treci si este foarte adevarat ca iti afecteaza psihicul.Incearca sa faci infuzie cu seminte de chimen si sa bei 3 cescute pe zi, eu ii fac prietenului meu de cateva zile si sincer se simte mai binisor doar ca il mai doare locul de sub coaste niste dureri infioratoare, cum spui si tu nici macar nu se poate concentra la ceea ce face.Acelasi sindrom i l-au pus si lui, colon iritabil.El nu a fumat niciodata, alcool, foarte rar, la vreo petrecere, insa de cand cu boala nici sa nu vada sa nu auda.Luna viitoare merge la control si va mai anunt ce am facut.Imi pare sincer rau de problema ta!Sanatate!
0
21-01-2014, ora 15:34
ncd23
Nu este medic/terapeut
ncd23
Multumesc pentru raspuns :).si eu sunt programat la medic zilele astea.eu am inceput o cura de apa calda cu o lamiae dimineatza pe stomacul gol.si intro sapt deja ma simt mult mai bine...mi-a recomandat un medic imunolog.plus mananc doar mancare usoara fara prajit deloc.si deja am rezultate pot dormi mult mai bine noaptea.acuma sa vedem ce imi zice la medic..acel medic imunolog mi-a zis ca poate am o nisip la rinichi pentru ca ma doare langa buric.chiar mam mirat cand am auzit lucru asta da mi-a zis cai posibil pentru ca daca nu am greturi si varsaturi de la fiere sau colon...sigur asta poate fi pentru ca simptomele la fiecare dintre noi sunt diferite.corpul nostrum reactioneaza diferit.ar trebui sa faca si el un control la rinichi sa vada daca asta e..sper ca am fost de folos :).sper ca prietenul tau sa se faca bine.sanatatea ii cea mai importanta
0
21-01-2014, ora 20:43
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
A facut analize si la rinichi, este controlat din cap pana in picioare este intreg sanatos spun medicii, cand spun mancare sanatoasa, spun:fara prajeli, fast food uri, carnuri la greu, bauturi alcoolice, o viata tumultoasa, nu pierde nopti, deci avem un stil de viata impecabila as spune, intrega vara am mers cu bicicleta, pentru ca si miscarea este foarte importanta.Anul trecut am incercat si noi treaba asta cu apa calduta si lamaie dimineata pe stomacul gol, insa nici un efect...tot durere!
0
21-01-2014, ora 21:58
ncd23
Nu este medic/terapeut
ncd23
citeste articolul asta pare interesant despre sanatate...nu stiu sigur cat poate fi de adevarat...dar poti sa te mai documentezi pe google...eu zic ca daca doctorii nu gasesc solutia trebe sa existe si alta cale...chiar naturala posibil..in general medicii nu prea recomnda tehniciile astea pentru ca ei trebuie sa-si vanda produsul...intelegi ce zic...si medicina asta ii o mare afacere...citestel si poate te ajuta cu ceva...sper ca am fost de ajutor.eu chiar ma simt mai bn cu regim si de la apa cu lamaie..aaa si mai iau apropo ulei de catina...foarte bun pentru colon..poti citi si despre el... sa copiezi linkul asta in url.ca nu te lasa aicia sa postezi. http://neclintit.com/2014/01/18/ceea-ce-medicii-nu-o-sa-va-spuna-niciodata-cauza-majoritatii-bolilor/
0
22-01-2014, ora 10:59
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Multumesc pentru sfat, am sa tin cont si de apa cu lamaie, oricum noi suntem intr-un regim continuu, am citit acel articol foarte foarte interesant!Mersi din suflet!Ma bucur ca te simti mai bine!Sanatate multa!
0
25-03-2014, ora 20:40
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Buna, am mai descoperit cateva lucruri...drojdia de bere este foarte buna pentru intestine, mi-a recomandat cineva, luata o bucatica pe stomacul gol dimineata si seara si tinuta in gura pana se topeste.Durerile s-au mai ameliorat si starea lui a fost mai buna!Insa a mers la alt medic care i-a vazut analizele si i-a spus foarte raspicat ca el NU ARE VOIE SA MANANCE LEGUME SI FRUCTE CRUDE deoarece il afecteaza grav.Nimeni nu l-a sfatuit acest lucru.De maine va lua debridat si espumisan.Va voi tine la curent!Sanatate multa!
0
28-03-2014, ora 15:34
ncd23
Nu este medic/terapeut
ncd23
Multumesc pentru informatie :)...Tocmai am fost si eu la medic de vreo 2 luni in Spania la particular...Mau taxat de nu am vazut bine, dar nu asta conteaza...Mi-au facut eco si analize din cap pana in picioare..rezultataul nu am nimic decat gaze cica care nu le pot elimina si alea iti dau asa dureri mari.trebuie sa fac sport...adevarul e ca in ultimul an nu facusem deloc si de atuncia am inceput sa ma simt rau...acuma ma simt excelent fa sport in fiecare saptamana de cel putin 2 ori...alergatul este foarte important..beau apa cu lamaie dimineata si incerc sa manc sanatos...Totusi dimineata beau cafea ca sa am o digestie buna...Miau spus doctorii sami fac o colonoscopie sau ceva de genul asta la intestine, habar nam ce inseamna aia.parca mie si frica cand aud asa ceva...totusi parca simt o deranjare cand ma duc la wc nush de ce..o mica durere...poate ca de la gaze sau cine stie...dar cu siguranta am sami fac un control la intestine.Nu stiu de unde sau cum am putut sa iau chestia asta..stau si ma intreb d emulte ori...Dar acuma sunt mult mai bine...Recomand sa faca sport sa alerge sa transpire sa elimine toxinele..sa fuga cat poate...Am sa te tin la curent..O zi buna iti doresc si sper sa s efaca bine prietenul tau :)
0
07-04-2014, ora 15:34
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Va multumesc mult pentru sfat.Chiar vom cauta si ne vom interesa.Saptamana aceasta trebuie sa mearga la consult si sa vada daca este necesar sa isi faca analize la sange.Va multumesc din suflet pentru timpul si sprijinul acordat!Sanatate.
0
29-04-2014, ora 12:42
rory42
Nu este medic/terapeut
rory42
Buna ela, de aprox 2 luni ma confrunt si eu cu probleme digestive si ca si in cazul prietenului tau, dureri in partea dreapta, zgomote in intestin, balonare...Eu încă nu am obţinut un diagnostic pentru ca sunt in alta tara si aici unde locuiesc trebuie sa te programezi si sa aştepţi.Am fost doar la medicul de familie dar fara nici un rezultat.Aşa ca am incercat sa ma "vindec" cat de cat singura.Nu am mâncat fructe si legume nefierte.Singurul fruct pr care il mănînc nepreparat e banana.Nimic prăjit şi nici un dulce.Imi fac supe doar din legume, (morcov, telina, dovlecel, un cartof, ) si la urma pătrunjel verde sau orez fiert cu legume.Carne doar un pic, de pui, fiartă.Am luat si eu câteva zile drojdie dimineaţa dar in combinatie cu miere de albine.Mai iau în fiecare zi şi o linguriţă de seminte de in pentru fibre.Am vazut ca imi mai face bine si kefirul, deci consum aproape zilnic inainte de masa.Ceaiurile si ele sunt nelipsite, câte 3 căni pe zi.Am inceput cu ceaiul de sunatoare, apoi salvie si acum coada soricelului.Pe lîngă acest regim am inceput sa alerg.Imi era f greu pentru ca dupa aprox 5 metri începeau durerile in partea dreapta, dar ma opream din alergat şi mergeam lent apoi cand dispăreau o luăm de la capăt.Acum dupa 2 luni mi-au dispărut acele dureri acute din dreapta.disconfortul abdominal încă îl mai am dar macar am scăpat de acea durere din dreapta, de sub coaste.Deci in concluzie, conteaza f mult ceea ce mănînci.Trebuie o perioada un regim cu totul fiert, fara prea multe variatii de mâncăruri, fara stres si un pic de sport. Şi să nu uit, pâinea ar trebui evitată o perioada.Eu consum doar intengrala, sau alba un pic prăjită. Îi doresc prietenului tau multa sanatate si sa nu uit, sa bea cat mai multa apa zilnic, de preferat cu un ph cat mai ridicat.sa ne spui cum au ieşit analizele la sânge, voi face si eu luna viitoare.Daca te mai pot ajuta cu placere, oricand.
0
03-05-2014, ora 08:01
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Buna, ma bucur enorm pentru tine, cred ca o sa ma inspir din regimul tau...deoarece vad ca pastilele din nou nu au nici un efect.Sunt cam disperata caci de fiecare data cand spune ca il doare imi vine sa plang.Saptamana viitoare merge la analize.Probelma la el este faptul ca se trezeste la 6, la 7 pleaca de acasa si mai ajunge la 7 seara...nu stiu daca am remarcat insa munca lui este solicitanta.stresanta iar el sin cauza durerilor este si agitat!O viata frumoasa si sanatoasa iti doresc.
0
03-05-2014, ora 08:06
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Doar in weekend are parte de zile linistite si ceaiuri si mancaruri calde si bune!Am cautat sa schimbam si locul d munca...insa aici suntem in Romania si cu asta am spus tot. Stim criteriile de angajare!in fine...sincer doar Dumnezeu cred ca ne mai poate ajuta!Va doresc sanatate la toti!
0
04-05-2014, ora 07:48
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Psihologie, Focsani
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Printre cele mai frecvente cauze ale sindromului de colon iritabil se regasesc stresul si anxietatea care perturbă mişcarea intestinala, contractia musculaturii intestinale fiind reglată de sistemul nervos şi hormonal. Cred ca ar fi indicat sa se rezolve problemle incepand cu partea emotionala. Problemele la nivelul intestinelor transmit un mesaj important: invata sa te hranesti cu ganduri pozitive, iubeste-te în loc sa te devalorizezi. Stimuleaza-ti increderea sine si ar fi bine să renunti la lucrurile vechi ca sa le faci loc celor noi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Colonul iritabil
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  •