Creatina distruge ficatul si rinichii?

02-08-2010
gabi06
Nu este medic/terapeut
gabi06
Buna ziua!
Am 16 ani, fac sala si iau creatina monohidranta capsule, si mi-a spus cineva ca aceasta imi poate distruge ficatul si rinichii. este adevarat?de cand iau creatina urinez mai des.[dar si bea 3 L apa/zi
4 comentarii
0
02-08-2010, ora 19:56
ardeleanana
Nu este medic/terapeut
ardeleanana
da e adevarat, daca nu vrei sa te lasi de sala, ar fi bine sa iei si ceva pentru protectia ficatului, cum ar fi un hepato-protect, , , multa bafta
0
03-08-2010, ora 01:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gabi06,

În anumite condiţii, nu tocmai sesizabile la timp, creatina monohidrată poate deveni un agent toxic ale cărui efecte secundare se evidenţiază pe termen lung (poate afecta integritatea celulară a ficatului şi a rinichilor, în principal).
Vă rog să consultaţi medicul înainte de a vă administra orice produs, pe viitor, indiferent dacă este naturist sau nu, pentru a vă reduce expunerea la riscul major de producere a unor efecte adverse, iar în prezent, chiar dacă deja luaţi creatina, consultaţi-vă cel puţin cu medicul dvs. de familie.


Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
04-08-2010, ora 21:30
gabi06
Nu este medic/terapeut
gabi06
se poate sa am deja ficatul afectat chiar daca nu ma doare ? oricum deja mi-am facut programare sa imi fac analizele.
0
05-11-2010, ora 02:51
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule Gabi06,

Îţi cer iertare pentru răspunsul foarte tardiv, poate mult prea tardiv.
Ficatul este unul dintre puţinele organe care dor doar în momentul ajungerii la o anumită limită, nu oricum, aşa se face că hepatalgiile - durerile de ficat - apar doar în anumite condiţii medicale care afectează destul de profund integralitatea ficatului.
Consumul de creatină monohidrat NU poate produce dureri de ficat, cel puţin nu în condiţiile în care aţi administrat-o dvs., dar asta nu înseamnă că nu a avut potenţial să vă afecteze ficatul.
Cum v-au ieşit analizele?
Cel mai probabil au ieşit bune, însă acest fapt NU ar trebui să vă stimuleze motivaţia de a relua consumul de creatină monohidrat.
Dacă vă preţuiţi sănătatea NU mai luaţi niciodată un astfel de produs!




Toate cele bune.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.