Crapaturi piele penis

235 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
28-02-2010, ora 19:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru menumorut:
Trebuie facute niste investigatii pentru a vedea de ce recidiveaza acea candidoza.
Mergeti intr-o clinica de specialitate sau apelati la un consult dermatologic.
0
28-02-2010, ora 20:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru john2009:
Nu as putea sa va spun care ar putea fi cauza doar printr-o discutie pe internet!
In asemenea cazuri, pentru a pune diagnosticul poate fi necesara si o biopsie.
Oricum ar fi bine, atunci cand bulele apar, sa megeti sa va examineze un dermatolog.
0
08-03-2010, ora 04:05
baran_m
Nu este medic/terapeut
baran_m
buna seara. am si eu o problema mai mult sau mai putin asemanatoare. la o saptamana dupa ce am intretinut relatii sexuale orale mi-au aparut niste crapaturi pe preput, ca niste iincizii mici, si preputul este umflat. nu imi creeaza disconfort nici la atingere nici la urinare ci numai la decalotare. ce ma sfatuiti?
0
10-03-2010, ora 09:04
spirulet
Nu este medic/terapeut
spirulet
buna ziua. am o problema cu pielea din varful penisului: se crapa dupa un act sexual si ustura...inainte imi trecea in vreo 4 zile(se cicatriza).acum nu imi mai trece de vreo 2 saptamani si cred ca s-a si infectat.. pielea a ramas umflata si nici igiena nu o pot face bine din cauza durerilor. ce ma sfatuiti
0
11-03-2010, ora 20:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Va sfatuiesc pe amandoi sa mergeti din timp la medic deoarece lucrurile se pot croniciza, poate apare un inel care va strange preputul si va impiedica decalotarea !
In acest caz nu va ramane decat circumcizia ca solutie terapeutica.
0
18-03-2010, ora 19:06
tze dun
Nu este medic/terapeut
tze dun
Buna ziua,

Am si eu o problema care nu striu daca a mai fost semnalata.
Am niset crapaturi ale penisului la baza, pe care le-am descoperit dupa partidele de sex cu sotia.Am mai avut unele mai sus pozitionate undeva la jumatatea penisului. Nu prezinta mancarimi doar niste crapaturi usturatoare si nu stiu ce sa fac. Va rog un raspuns
0
21-03-2010, ora 18:07
Swanheart
Nu este medic/terapeut
Swanheart
Buna domnu Mihalache!

De doua zile mi-au aparut cateva fisuri pe varful penisului care ma ustura destul de tare totodata a aparut si o roseata la acelasi nivel iar acuma pot sa zic ca pielea din varful penisului este aspra putin inflamata. Precizez ca toate astea mi-au aparut la un interval de 3-4 zile de la ultimul contact sexual totul asa din senin. Este prima data cand patesc asa ceva si am nevoie de sfaturi.
Va multumesc!
0
24-03-2010, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tze dun si Swanheart:
Este necesar sa mergeti la un examen dermatologic.
Unele probleme de genul acesta apar atunci cand partenera are o vaginita microbiana sau candidozica, dar altele pot sa nu aiba legatura cu contactul sexual.
0
25-03-2010, ora 14:04
Swanheart
Nu este medic/terapeut
Swanheart
Va multumesc pentru raspuns.
Vreau sa va spun ca am folosit Nidoflor unguent si nu mai am probleme de genu crapaturi sau uscarea varfului penisului. Dupa 4 zile de tratament cu acest unguent ma simt bine dar problema apare imediat dupa un contact sexual cand am arsuri mari si se roseste varful penisului.
Mai bine fac un consult dermatologic?

Va multumesc!
0
12-04-2010, ora 10:32
catalin81
Nu este medic/terapeut
catalin81
Am luat antibiotice pentru o faringita.Dupa ce am terminat am observat ca mi-au aprut pe penis niste bubite, iar pe pielea de deasupra au aparut niste crapaturi care imi provoaca usturime.
Ce e de facut?
Multumesc pt sfat.
0
20-04-2010, ora 20:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti un tratament cu spalaturi cu bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa calda, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
25-04-2010, ora 22:19
adytza19
Nu este medic/terapeut
adytza19
Buna seara,
Am si eu o intrebare. pe capul penisului imi apare ca o pasta in momentul in care stau o zi fara sa fac dus. multumesc
0
27-04-2010, ora 12:52
tze dun
Nu este medic/terapeut
tze dun
multumesc pentru sfat.
In urma analizelor a reiesit ca nu am nimic. Se pare ca din cauza epilarii inghinale la nevastamea
0
28-04-2010, ora 18:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adytza19:
Este ceva normal!
0
28-04-2010, ora 19:58
adytza19
Nu este medic/terapeut
adytza19
Multumesc pentru raspuns,
0
29-04-2010, ora 00:40
relisys
Nu este medic/terapeut
relisys
Buna ziua ! Domn doctor, am si eu o problema ! Am in jurul bazei capului penisilui niste bubite(in numar ff mare), iar capul penisului este prin de cruste(k niste taieturi).Astept un raspuns, sa'mi recomandati o crema...ceva ! multumesc
0
29-04-2010, ora 17:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Bubitele din jurul capului pot fi papule perlate ale penisului.
Pe capul penisului va puteti unge cu Triderm unguent.
0
29-04-2010, ora 19:19
gios
Nu este medic/terapeut
gios
buna ziua.sotului meu ii apar niste taieturi dupa actul sexual de jur imprejurul penisului...mentionez ca nu are "ata" rupta si il doare acea zona.va rog sa ne ajutati cu un sfat.
0
29-04-2010, ora 22:20
vyki
Nu este medic/terapeut
vyki
buna seara !!! am si eu o problema de ceva timp de fiecare data la terminarea actului sexual cu sotia imi apar mici crapaturi pe pielea ce acopera capul penisului si un timp ma ustura zona unde sint acele crapaturi daca fac o pauza de sex o perioada, acele crapaturi imi trec si nu mai am probleme dar de cite ori fac sex acestea reapar.dati-mi un sfat va rog frumos ca nu mai suport un unguent ceva.. va multumesc!!
0
29-04-2010, ora 22:48
madalin91
Nu este medic/terapeut
madalin91
ar fi bun nidoflor?
0
29-04-2010, ora 22:49
madalin91
Nu este medic/terapeut
madalin91
pentru indepartarea crapaturilor de pe capul penisului...mentionez ca nu ma dor, nu ma ustura..dar nu le suport...si v-as ruga sa-mi recomandati o crema ceva va rog.va multumesc!!
0
30-04-2010, ora 00:28
relisys
Nu este medic/terapeut
relisys
Tot eu va deranjez.imi puteti explica mai pe larg um pic ce inseamna Bubitele din jurul capului pot fi papule perlate ale penisului, ce e de capul lor, de ce sunt akolo, si cum as putea sa scap de ele ?? Multumesc
0
30-04-2010, ora 10:53
madalin91
Nu este medic/terapeut
madalin91
papulele perlate sunt niste brobonite albe sau de culoarea pielii...cauza aparitiei lor nu se cunoaste...nu sunt considerate o boala..deci nu se transmit...si daca vrei sa scapi de ele singura sansa e cauterizarea...am si yo si m-am obisnuit...au multi barbati nu tre sa-ti faci griji...:)
0
01-05-2010, ora 09:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gios, vyky si madalin91:
Crapaturile care apar in timpul actului sexual sunt datorate cel mai frecvent practicarii acestuia fara ca vaginul partenerei sa fie suficient lubrefiat. Pentru a evita aceste probleme, fie prelungiti preludiul, fie folositi lubrefianti din sex-shopuri.
Pentru vindecarea fisurilor deja aparute puteti folosi Actovegin crema sau Bepanthen crema, in 2 aplicatii zilnice, dimineata si seara.
0
01-05-2010, ora 10:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru relisys:
Puteai sa te documentezi si singur de pe internet in privinta papulelor perlate, insa te-a lamurit madalin91.
0
02-05-2010, ora 19:06
madalin91
Nu este medic/terapeut
madalin91
va multumesc mult
0
13-05-2010, ora 04:05
octavf
Nu este medic/terapeut
octavf
Buna ziua,

Va deranjez si eu cu 2 probleme ceva mai complexe.

1. cand aveam aproximativ 16 ani am avut parte de o experienta sexuala in care mi s-a fisurat frenul, Nu am mai avut contacte cam 2 luni si am crezut ca a trecut. Dupa aceea mi s-a rupt destul de tare cu prima ocazie.
Desi rana trecuse aveam probleme cu decalotarea, se forma un inel care ma strangea si nu reuseam sa duc la capat un contact sexual.
Am fost la doctorul de fam. si mi-a facut trimitere la spital (aici apare oarecum dilema) unde am fost vazut de un doctor la chirurgie.
S-a finalizat prin o operatie cu copci (nu circuscizie) care dupa vindecare mi-a permis decalotarea si nu am mai avut probleme. Nu se observa (estetic).

Sunt curios daca pot avea probleme din cauza acestei solutionari mai diferite ?
Tin sa mentionez ca acum am 25 ani, o viata sexuala normala.

2. In partea inferioara a capului penisului mi s-a format o zona de piele tare, oarecum abraziva, nu ma deranjeaza nici pe mine, nici pe partenera decat atunci cand am contacte repetate in o perioada de timp f scuta si apar leziuni in avea zona.

Aceasta problema se poate rezolva cu Actovegin crema sau Bepanthen crema?

3. am observat cam de o saptamana 2 pete rosiatice ca si contur si mai putin in mijloc de marimea unui nasture in zona pubiana, initial am crezut ca poate m-am iritat dar ieri am observat o a 3-a pata. Nu ma mananca, nu ma ustura, doar sunt acolo...

E ceva grav ? Ati putea sa-mi recomandati un unguent sau sa fug de urgenta la dermato ?

Va multumesc anticipat!
0
16-05-2010, ora 13:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Nu veti avea probleme.
2. Da.
3. Incercati Lamisil crema sau Lomexin crema, intr-o singura aplicatie pe zi, seara, timp de 30 zile. Posibil sa fie o ciuperca.
0
19-05-2010, ora 02:52
bogdan18
Nu este medic/terapeut
bogdan18
buna ziua.
Ma numest Bogdan si am o problema de vreo 8 luni de zile. In timpul fiecaru act sexual apar unele mici crapaturi la nivelul inelului preputului. Aceste crapaturi dispar in 4-5 zile. In acest timp la urinare, baie si atingeri[incercare de decalotare] apare o usturime teribila. Mentionez ca in timpul actului sexual in apa sau cu locul foarte bine umezit nu apar aceste crapaturi. Am unele mici cicatrici din cauza carora preputul nu poate fi decalotat. In timpul actului crapaturile apar in acelasi loc. As dori sa stiu daca se poate rezolva, acasa fara vizita la o clinica sau spital. Exista creme specifice sau orice alt tratament ? Imi puteti da unele sfaturi ? Va multumesc ANTICIPAT !
0
20-05-2010, ora 16:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Fara vizita la urolog...nu se poate!
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •