Crapaturi piele penis

06-12-2008
kempes
Nu este medic/terapeut
kempes
Am si eu o problema si m-am gandit ca poate o sa gasesc un raspuns pe acest forum...
Aparent din cauza faptului ca pielea penisului si-a pierdut elasticitatea, de fiecare data in urma unui contact sexual cu sotia mea, pe preput apar mici crapaturi.
In urma nenumaratelor controale am fost amandoi diagnosticati (E-coli, candidoza, micoza etc.) si am urmat tratamentele prescrise de medici. Nici unul din aceste tratamente nu a dat rezultatul scontat.
Va intreb pe dumneavostra : imi puteti recomanda un unguent care sa refaca elasticitatea preputului ?

Va multumesc anticipat !
235 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
07-12-2008, ora 10:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca la nivelul preputului s-a format un inel cicatriceal, singura metoda de rezolvare este circumcizia.
0
24-01-2009, ora 18:26
vaxilexu
Nu este medic/terapeut
vaxilexu
incearca, imediat dupa fiecare contact sexual sa te speli cu putin bicarbonat de sodiu ( alimentar )
sau cu putina ap in care ai dizolvat otet de mere
0
13-06-2009, ora 01:46
chellochello_ionut
Nu este medic/terapeut
chellochello_ionut
Buna seara domnule Mihalache am si eu o problema asemanatoare cu a lu kempes desi la mine sunt la baza penisului si apar defiecare data cind intretin relatii sexuale cu prietena mea si apra ca niste taieturi mici de circca 2, 3 mm si ma maninca de nu ma pot abtine si de fiecare data cind intretin relatii sexuale cu iubita imediat imi apar acele crapaturi si singerez, iar in timp ce fac dus ma ustura de indebunesc si spre dimineata imi apare o cojita care cu timpu se manifesta de parca ar fi matreata si cind sipare pielea imi ramine lucioasa ce credeti dumneavoastra sau ce mati putea sfatui
0
14-06-2009, ora 10:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca prietena dvs se epileaza genital, iar perii crescuti cativa mm va irita in timpul actului sexual.
0
27-09-2009, ora 23:03
alexandruioan
Nu este medic/terapeut
alexandruioan
domnu doctor sami spuneti si mie un medicament pt crepaturi pe penis si bubite.problema k bubitele au aparut prima data si se afla in baza circurala de jos al capului penisului si dupaceia crepaturile.va rog din suflet ajutatima
0
28-09-2009, ora 17:17
shalimar
Nu este medic/terapeut
shalimar
Buna ziua. De aprox un an, periodic pe capul penisulu, i dar si sub cap, pe mucoasa preputiala, apar zone rosietice exprimate prin prurit, care apoi se transforma in puncte albe albicioase aemanatoare cosuriilor, se sparg si lasa loc unui tegument alb ce se deswcuameaza. Am fost la medic si mi-a recomandat tratament impotriva candidozei, la care nu am fost cei drept f compliant. De catva timp incoace, simptomele nu au mai disparut deloc, desi am folosit Triderm unguent, si prezervativ, acestea reapar insotite de usturime mancarimi si crapaturi. As dori un sfat. Va multumeesc.
0
06-10-2009, ora 21:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexandruioan:
Puteti aplica Bepanthen crema sau Actovegin crema.
0
06-10-2009, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru shalimar:
Ar trebui sa faceti un examen bacteriologic din secretia din jurul capului penisului, eventual o antibiograma.
0
22-10-2009, ora 05:47
Siglox
Nu este medic/terapeut
Siglox
Vreau si eu un sfat la asemenea " crapaturi pe pielea penisului". Am 25 de ani si acum cateva luni mi-au aparut niste crapaturi pe pielea penisului. O perioada de timp mi-au trecut, dar de cateva zile mi-au aparut din nou. Cand incerc sa decalotez penisul ma ustura ingrozitor si dupa ce fac dush la fel. De facut sex cu a mea partenera nu se mai pune problema. Am incercat sa mai facem si nu s-a mai putut, deja chiar am stopat sa mai facem. Precizez ca nu sunt in Romania sa pot procura astfel de pastile sau unguente. Vreau si eu un raspuns daca ma poate ajuta un medic dermatolog. Pot pune la dispozitie si poza cum arata poate este de ajutor. Astept raspuns cat se poate de repede. -
0
25-10-2009, ora 22:12
mariusmoldovan93
Nu este medic/terapeut
mariusmoldovan93
buna ziua! Sunt Marius am 16 ani si de cateva mi sa format (cred eu) un inel cicatriceal(acum 5, 6 luni am avut o mica ruptura a penisului de 2 3 mm(incercand sa imi culisez penisul) si dupa ceva vreme in locul rani mia aparut, nustiu cum sa va explic, ceva scoarta alba care sa extins in jurul pielii penisului ca si un inel) va rog foarte mult sa ma ajutati. Sa imi spuneti ce trebuie sa fac, la ce medic sa merg va rog. Si acum nu mai pot culisa penisul deloc cand este( sculat) scuzati limbajul dar nu stiu sa spun altfel
0
26-10-2009, ora 17:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Siglox:
Pentru moment spala bine, de 2 ori pe zi, capul penisului cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa calda, apoi aplica o crema cosmetica nutritiva (grasa).
0
26-10-2009, ora 17:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mariusmoldovan93:
Penisul se decaloteaza, nu se "culiseaza"!
Trebuie sa te adresezi unui medic urolog pentru circumcizie.
0
01-11-2009, ora 01:52
dani17
Nu este medic/terapeut
dani17
si eu am acceasi problema ca mariusmoldovan exact aceeasi... am 17 ani si de vreun an nu-mi pot decalota preputul de pe capul penisului... si tot asa mi s-a format o pojghita alba de la sperma cred... si cand incerc sa-mi decalotez preputul de pe capul penisului incepe sa se rupa si imi da sangele... apoi ma ustura... nu stiu ce as putea sa fac.
0
02-11-2009, ora 17:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acelasi lucru recomandat si lui mariusmoldovan93 !
0
22-12-2009, ora 15:51
alla84
Nu este medic/terapeut
alla84
Buna ziua! Prietenului meu iau aparut crapaturi la nivelul penisului. Ne-am speriat si am fost eu la ginecolog. In urma testului am fost diagnosticata cu tricomonas si ne-a fost recomandat amandurora tratament cu Flagyl 250mg, dar prietenului meu nu i-au trecut acele crapaturi si s-au ridicat in varful penisului. Ce ar trebui sa faca in continuare? Va multumesc anticipat.
0
27-12-2009, ora 20:40
luchyan
Nu este medic/terapeut
luchyan
Buna, am si eu o problema asemanatoare a celor de mai sus. Pielea ce face legatura dintre "capul" penisului si pielea, parca mi se pare ca se vrea rupe. Adica, mia aparut un gen de "gropita" de vreo 1, 2 mm, care defiecare data cand fac sex, ma doare la inceput, dar cu timpul nu mai simt, ma doare numai la inceput.
Auzisem, ca e normal asta, ca la cei care fac mult sex, se poate intampla sa se rupa acea "legatura" dintre cap si piele, si ca penisul sa creasca mai mare. Acum va las pe voi sa ma ajutati. Poate nu mam explicat bine, daca nu intelegeti ceva, imi spuneti, si raspund cat de repede pot. O zi buna in continuare, Lucian
0
03-01-2010, ora 11:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru alla24:
Prietenul poate aplica Pimafucort crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, 10 zile.
0
03-01-2010, ora 11:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru luchyan:
Acea piele de legatura dintre cap si preput se numeste "fren" sau "ata" si ea se poate rupe in timpul unor contacte sexuale mai brutale.
Pentru vindecare leziunii poti aplica Fucidin crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, 4-5 zile, concomitent cu repausul sexual.
0
04-01-2010, ora 13:03
luchyan
Nu este medic/terapeut
luchyan
Bun midorin42, pana aicea am inteles, dar pe mine ce ma intereseaza mai mult, e sa stiu daca in caz ca se rupe, daca afecteaza ceva, spre bine, spre rau, sau nu e recomandat sa se rupa. Am facut si eu o pauza relatile, parca sa vindecat, dar cand am avut primul contact dupa o pauza de vreo 3 zile, sa facut la normal.
Acuma pe mine ma intereseaza mai mult daca e ceva problema in caz de se rupe.
Multumesc
0
05-01-2010, ora 20:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu exista nicio alta problema in cazul ruperii frenului, decat durerea si leziunea care se produce.
0
23-01-2010, ora 19:06
redman21
Nu este medic/terapeut
redman21
buna seara, am si eu o problema. pielea de pe capul penisului este uscata, putin iritata si putin incretita...mi-ati putea recomanda ceva... o crema sau ceva ce mi-ar putea inlatura aceasta problema...va rog foarte mult. Va multumesc anticipat!
0
26-01-2010, ora 18:07
meseerye
Nu este medic/terapeut
meseerye
Buna seara am o problema cu penisu poate puteti sa-mi dati niste detali sau sa ma sfatuiti ce sa fac am si eu o problema de vreo 6 luni de zile am niste crapaturi pe pilita penusului astea mi-ai aparut mai de mult in timp ce faceam.cu pritena mea ele imi trec cu timpu dar imi tot apar si ma ustura imi sangereaza dar broblema e ca nu de fiecare data. vreau un sfat sau ce as putea face alceva sa-mi treaca va multumesc foarte mult.
0
29-01-2010, ora 17:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru redman21:
Te si supara ceva sau nu suporti sa o vezi asa incretita ?
0
29-01-2010, ora 17:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru meseerye:
Nu prea stii meserie daca iti tot crapa pielea de pe penis!
Pentru vindecare este suficient sa aplici Bepanthen crema sau Actovegin crema.
Pentru a preveni reaparitia lor trebuie fie sa folosesti un lubrefiant fie sa prelungesti preludiul pana partenera ta este suficient de umeda!
0
29-01-2010, ora 18:02
redman21
Nu este medic/terapeut
redman21
pai nu prea suport sa fie incretita... vreau sa fie normala..:). am incercat cu hidrocortizon recomandat de pe un site american dar nu prea a avut succes. poate fi triderm solutia sau vreo alta crema?... se prezinta ca niste riduri pe capul peinsului si este uscat si cateodata prezinta si o slaba iritatie...
0
01-02-2010, ora 17:20
meseerye
Nu este medic/terapeut
meseerye
Va multumesc foarte mult. Multumesc de sfat. Va doresc numai bine si sanatate.
0
01-02-2010, ora 18:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru redman21:
Daca te supara doar aspectul, rezolvarea este simpla: nu mai sta toata ziua sa-ti studiezi capul penisului !!!
Incearca din ce in ce mai multe produse cortizonice de pe net si sa vezi dupa aia incretituri !!
0
12-02-2010, ora 00:58
gios
Nu este medic/terapeut
gios
buna seara.as avea si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra.(de fapt iubitul meu).iubitului meu i se crapa pielea penisului si il ustura in locul respectiv.i se fac ca mici taieturi atunci cand penisul intra in stare de erectie (dimineata)aceste crapaturi nu apar pe cap, ci doar pe pielea de sub inel.pielea penisului este uscata.va rog mult sa-i recomandati o crema deoarece el nu este in tara, deci nu poate face o vizita la medic deocamdata.va multumesc mult
0
22-02-2010, ora 11:21
menumorut
Nu este medic/terapeut
menumorut
Buna ziua,
Dl Midorin42, am si ei o problema si poate ma puteti ajuta.
Am 31 ani, viata sexuala activa, acum 3 ani am fost diagnosticat cu candidoza, am urmat tratament si eu si partenera mea, o perioada a fost OK, dar apoi au aparut din nou pe capul penisului aceas substanta albicioasa si urat mirositoare supa care la vreo 3 luni sporadic apare un inel rosu la nivelul preputului, usor icretit (crusta ), cu usoare crapaturi si ocazional singerari, in special in momentul actului sexual cand penisul se decaloteaza.
Ideea este ca a devenit deja ingrijorator, in faza incipienta ma mananca puternic, dupa care se formeaza acel inel rosiatic la baza preputului cu crapaturi si usturaturi.
As dori si eu un sfat daca se poate.
Va multumesc anticipat
0
26-02-2010, ora 19:11
john2009
Nu este medic/terapeut
john2009
buna ziua,
in locul unde este solicitata pielea de pe capul penisului de exeplu, la capatul frenului, sau in caz de este presat capul penisului/agatat in zona respectiva se formeaza ca niste basicute mici /mai mari (intre 2-3-mm) la suprafata pielii care sunt uplute cu sange (ca atunci cand te lovesti la deget de un corp dur si se formeaza sange rau in acel loc) daca nu reusesc sa le sparg ele raman asa si se invinetesc/inegresc, prefer sa le ciupesc sa poata iesi acel sange afara.
ce pot face ? de ce este asa sensibil pielea de pe capul penisului? nu-l supun la traume...daca-l decalotez si trag un pic mai tare de preput in jos, iar se formeaza.
relatiile nu le intretin niciodata fara prezervativ, m-am gandit sa fie asta cauza, dar atunci cand fac sex oral nu folosesc prezervativ, care se fie cauza
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
235 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •