Crampe la STOMAC in timpul menstruatiei

11-08-2014
Stasia
Nu este medic/terapeut
Stasia
Buna. Ma confrunt cu o problema de cateva luni. In timpul menstruatiei, in afara de durerile menstruale (care la mine sunt destul de puternice) au aparut niste dureri de stomac (si ele destul de mari). Apar in general in a doua zi de menstruatie, in mijlocul stomacului (deasupra de buric). Nu trec cu niciun medicament sau remediu (am o alimentatie ordonata, sufar de intestin iritabil de cativa ani, dar sub control, doar daca nu am grija cauzez crize), asa ca in general pe cele menstruale le linistesc cu un nurofen si raman cu cele stomacale. Primele, la finalul menstruatiei, tot cele de jos de la burtica trec intai, cu cele la stomac mai raman 1 zi 2 (intr-o nenorocoasa luna am ramas vreo saptamana si ceva, dar asta nu se intampla in general). E un fenomen normal? Cu ce le pot calma? (mentionez ca am 27 de ani). Multumesc anticipat! :)
4 comentarii
0
19-08-2014, ora 09:57
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesara vizita la un medic internist si eventual si la un medic ginecolog.

O zi placuta!
0
22-08-2014, ora 08:58
Stasia
Nu este medic/terapeut
Stasia
Multumesc!
0
04-08-2015, ora 14:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti o ecografie abdominala totala si intrati pe propolicium.ro
Au niste ovule cu propolis care vindeca problemele aparatului genital.
0
26-10-2020, ora 18:30
Dianaflorina
Nu este medic/terapeut
Dianaflorina
Si eu ma confrunt cu aceleasi dureri (crampe) la stomac in perioada menstruației si nu stiu care e provenienta lor.. Control ginecologic mi am facut acum o luna de zile si totul e in regula.. Am intrebat si medicul, dar mi a recomandat sa merg la un medic gastroenterolog.. Ati descoperit pana la urma de ce s au manifestat la dumneavoastra asa?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  •