Coxartroza - Proteza de sold

109 comentarii 1 2 3 4
0
24-07-2012, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Osteotomia de la nivelul genunchiului (cel mai adesea tibiala, rarissim femurala) permite restabilirea axului biomecanic al membrului inferior, conditie a unei functionalitati imbunatatite a genunchiului.
Amanarea sau nu a acestei interventii depinde mai ales de starea genunchiului (a cartilajului articular), cuantificabila prin examen clinic si radiologic.
Acest tip de osteotomie permite amanarea interventiei de protezare a genunchiului, motiv pentru care v-a fost prescrisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-10-2012, ora 16:39
nituil2005
Nu este medic/terapeut
nituil2005
Buna ziua,

Sunt barbat in varsta de 44 de ani, avand inaltimea de 1, 78m, fost sportiv de performanta (pana la varsta de 25 ani). Acum 12 ani, deoarece intrerupsesem activitatea sportiva regulata si ma ingrasasem la 125 kg, am reluat sportul in mod regulat si am reusit sa ajung la 95 kg, imbunatatindu-mi si conditia fizica in mod deosebit. Dupa o pauza de aproximativ 10 ani am reluat sportul in mod regulat, reducand din greutatea de 125 kg. In perioada practicarii sportului am acuzat adeseori anumite dureri inghinale chiar la piciorul stang, considerate atunci ca fiind cauzate de o intindere musculara care a revenit pe tot parcursul vietii. Acum 2 ani de zile, cu ocazia unei radiografieri, am fost diagnosticat cu necroza de cap femural. Atunci mi-a fost oarecum explicata evolutia afectiunii. Am continuat insa sa practic sport, cu mai multa grija, cel putin de 2 ori pe saptamana, atat tenis si bowling.

Incepand din luna martie am oprit activitatea sportiva datorita durerilor de sold/picior, continuand totusi sa merg si sa-mi antrenez musculatura spatelui cat am putut de mult. Deoarece durerile si incapacitatea de a merge normal au inceput sa-mi afecteze viata in mod agresiv, am decis sa merg la un ortoped de la Spitalul Municipal de Urgenta din Bucuresti, care mi-a interpretat radiografia impreuna cu medicul radiolog (atasez poza radiografiei in avatar). Credeti ca mai este cazul sa-mi fac iluzii ca as avea necroza de cap femural, sau sa accept diagnosticul de coxartroza primitiva si sa-mi evaluez si sa-mi calculez resursele pentru achizitionarea unei proteze care moderne care sa-mi permita eventual o stare activa si dupa operatie? Credeti ca mai este nevoie si de un RMN pentru o mai buna diagnosticare?

Va multumesc pentru un sfat prompt.
0
14-10-2012, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca puneti problema fundamental gresit, cel putin din patru puncte de vedere:
- originea distrugerii articulare, fie necroza fie coxartroza primitiva, conteaza mai putin, tratamentul fiind acelasi (protezare sau abstentie, adica amanarea protezarii).
- pentru a reduce semnificativ suferinta de la nivelul soldului trebuie sa ajungeti la o greutate normala (70-73 kg). Orice kg in plus inseamna un efort fantastic pentru articulatie, care se distruge intr-un ritm de 10-20 mai mare;
- nu veti reusi sa slabiti vreodata prin miscare, ci doar prin dieta. La greutatea D-voastra miscarea este daunatoare, agravand mult distrugerea articulatiei (coxartroza);
- nu v-ati ingrasat nicidecum prin lipsa miscarii, ci doar prin alimentatie corespunzatoare. Ar fi bine sa reflectati la acest aspect, pana nu veti avea ambele solduri distruse, genunchii, gleznele si coloana vertebrala.
Este profund daunator sa va ganditi la proteza inainte de normalizarea greutatii (circa 75 kg), deoarece la un supraponderal durata de viata a protezei este de circa 3-10 ori mai mica decat la normoponderal (de fapt, in tarile civilizate, obezitatea reprezinta o contraindicatie absoluta pentru protezare, deoarece face operatia inutila).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-10-2012, ora 09:34
casa
Nu este medic/terapeut
casa
Buna Ziua, domule dctor
tatal meu trebuie operat pentru proteza de sold, dar de 1 an se tot amana operatia, pentru faptul ca proteina c reactiva ieste f mare si fibrinogemia la fel de mare.
intrebarea noastra este ce tratament trebuie sa luam ca aceste 2 analize sa fie in limite normale, asta tinand cont ca noi am facut mai multe investigatii;
-a fost internati la sectia reumatologie
-am facut investigatii la spitalul panduri (pt. prostata si infectie urinara)
0
21-10-2012, ora 12:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Analizele mentionate reprezinta martorul oricariei inflamatii (sau infectii) din organism, fara a se putea preciza astfel originea (poate fi dentara, urinara, amigdaliana, cutanata, digestiva, reumatologic-autoimuna etc etc).
Nu se poate pune problema unui tratament inainte de a decela cu strictete originea inflamatiei.
Ar trebui sa mai incercati un consult la un alt reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-01-2013, ora 18:38
anya68
Nu este medic/terapeut
anya68
Buna seara. Mama mea are coxartroza cu indicatie de protezare. Va rog sa-mi spuneti daca gonartroza si coxartroza sunt ereditare si daca se transmit obligatoriu. Am 44 de ani, 1, 67 inaltime si 60 de kg. Problema mea este ca am fost diagnosticata cu artroza reactiva, la piciorul drept in exteriorul pernutei la talpa. Acolo s-a umflat si am avut dureri care au cedat cu Neo-endusix injectabil si Arcoxia in 2 zile.Pe radiografie apar 'mici modificari' datorate varstei, asa s-a exprimat d-nul doctor. Mi s-a prescris in continuare Stopartroz forte si arcoxia 10 zile. Va multumesc.
0
01-02-2013, ora 14:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nici coxartroza si nici gonartroza nu sunt ereditare, ci reprezinta distrugerea cartilajului articular prin suprasolicitare (greutate crescuta, efort fizic/sportiv excesiv).
Probabil va confuntati cu o metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
cauzata fie de hallux valgus
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
fie de hallux rigidus
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-rigidus.html
fie pur si simplu aveti un pes cavus (picior scobit).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-02-2013, ora 18:59
anya68
Nu este medic/terapeut
anya68
Multumesc mult pentru raspuns. Nu am deformari osoase (sau asa cred), umflatura sau inflamatia a cuprins pernuta, degetul mare si deasupra piciorului in aceeasi zona, iar durerea aparea la mers, cand atingeam zona exterioara si cand incercam sa ridic degetul. Acum a cedat mult, merg normal, fara durere, in schimb cand fortez degetul in sus simt o durere ascutita in aceeasi zona sub pernuta. Voi incerca sa ma programez la dumneavoastra pentru un diagnostic cert.
O seara placuta.
0
02-02-2013, ora 23:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fireste ca nu este exclusa prezenta unei afectiuni reumatologic-inflamatorii de tip auto-imun, care poate debuta prin aceste metatarsalgii (chiar daca debutul este tipic la nivelul mainii, in peste 40% din cazuri debuteaza la nivelul ante-piciorului).
Simptomele difera profund in cazul metatarsalgiei de tip mecanic de poliartalgia de tip reumatologic-inflamator.
Nu este o problema de investigatii (analize), ci doar de examen clinic local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
1
02-02-2013, ora 23:49
anya68
Nu este medic/terapeut
anya68
In cazul simptomelor descrise de mine, catre ce inclinati mai mult? Totusi, la analize mi-au iesit: proteina c reactiva prezenta, fara procent din pacate, factor reumatoid absent, fibrinogen 452 si din hemograma doar mpv 11, 3 marit. Am intrerupt azi arcoxia pentru ca ma simteam foarte rau, nu stiu daca am procedat corect, si mai am si atacuri de panica. De azi am slabiciune in maini si picioare si nu stiu cauza. Scuze pentru detalii si insistenta.
Va multumesc.
0
03-02-2013, ora 09:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Analizele au o importanta extrem de redusa: afectiunile inflamatorii-reumatologice de tip auto-imun se manifesta mult timp cu analize perfect normale, ceea ce ""deruteaza" reumatologii obisnuiti sa diagnosticheze numai pe baza analizelor.
Diagnosticul este esentialmente clinic, bazat pe examinare clinica locala.
Fara examinare clinica este absolut imposibil de emis o ipoteza diagnostica.
Nu uitati de ipoteza metatarsalgiei de ordin mecanic, extrem de frecventa si putin diagnosticata
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-02-2013, ora 17:07
anya68
Nu este medic/terapeut
anya68
Buna ziua. Stiu ca nu e specializarea dvs. dar sunt convinsa ca aveti cunostinte medicale vaste. De aceea va deranjez cu o problema. Cand intind palmele, simt la degetele mici de la ambele maini ca o saritura (zvagnitura) din incheietura lor, fara durere. A inceput noaptea, s-a mentinut putin, apoi a aparut din nou cand m-am odihnit dupa-amiaza. Va intreb pe aceasta cale carei specializari sa ma adresez. Va multumesc.
0
09-02-2013, ora 17:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-10-2014, ora 00:24
MariusDinBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusDinBrasov
Buna ziua,

Ce parere aveti despre rezultatele promitatoare obtinute cu ajutorul celulelor stem. Un articol ce descrie un astfel de studiu: http://www.lef.org/magazine/2011/1/Potential-Arthritis-Treatment-Advance-Blocked-by-FDA/Page-01

Multumesc !
0
12-10-2014, ora 12:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt doar cercetari promitatoare, fara nici un rezultat practic concret.
Sper ca poate, peste cateva zeci de ani, sa se descopere o modalitate de regenerare a cartilajului...Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-10-2014, ora 21:42
MariusDinBrasov
Nu este medic/terapeut
MariusDinBrasov
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Am gasit un articol foarte interesant legat de regenerarea cartilajului genunchiului:

www.reginamaria.ro/articole-medicale/medicina-regenerativa-a-cartilajului-id-763-cmsid-403

Ce parere aveti despre aceasta tehnica ?

Multumesc !
0
13-10-2014, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt doar incercari promitatoare, fara nici un rezultat practic concret.
Sper ca poate, peste cateva zeci de ani, sa se descopere o modalitate de regenerare a cartilajului...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-11-2015, ora 05:07
Marian Sim
Nu este medic/terapeut
Marian Sim
Buna ziua, am un prieten de 65 de ani care are coxartroza la amandoua soldurile. Locueste in apropierea Bucurestiului. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pt a putea sa se opereze si sa i se puna proteze? ce implica o astfel de operatie, costuri, spitalizare, recuperare? se poate face operatia la amandoua soldurile in acelasi timp? ce spital, medic i.mi recomandati in Bucuresti? Multumnesc!
0
18-04-2022, ora 21:30
Rebecca 123
Nu este medic/terapeut
Rebecca 123
Buna seara. As dori sa stiu daca exista vreun ortoped la spital de stat care sa practice operatia minim invaziva la artroplastie - coxartroza? Din ce am auzit, nici macar la Foisor nu se practica.
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •