Coxartroza - Proteza de sold

109 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
31-03-2012, ora 22:21
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Daca 5000 euro este pentru ambele picioare si include absolut tot (proteze + operatii) atunci e corect pretul.
0
13-04-2012, ora 20:56
Iuliana Necula
Nu este medic/terapeut
Iuliana Necula
Buna seara,
Am si eu o problema, de fapt mama mea este cea care are o mare problem. Ea are 44 de ani si are coxartroza bilaterala. Initial durerile nu erau foarte mari dar acum sunt permanente, iar calmantele nu prea au efect, mai ales ca ea are si hipertensiune arteriala si nu poate lua mare lucru. Intrebarea mea ar fi, si daca s-ar putea sa-mi raspunda un cadru medical, ar fi foarte bine, ce putem face. Doctorii din Buzau i-au spus ca singura solutie este operatia. Nu puteam incerca si altceva?Eu am citit pe net foarte multe lucruri bune despre un produs homeopat de la Best Doctor's, ce contine stern de pui. A folosit cineva asa ceva si a ajutat la ceva? Si daca puteti su sunteti draguti, puteti sa-mu spuneti si cum se poate obtine o proteza? Am inteles ca prin Programul National de Endoprotezare, dar as vrea sa stiu unde trebuie sa ma adresez pentru informatii despre intocmirea dosarului? Va multumesc anticipat. Paste fericit si sanatos.
0
13-04-2012, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Proteza se obtine apeland direct la un serviciu de ortopedie afiliat Programului National de Endoprotezare.
Nu ne-ati oferit un detaliu important: ce greutate/inaltime are??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-04-2012, ora 21:05
Iuliana Necula
Nu este medic/terapeut
Iuliana Necula
Are o greutate destul de mare 89 kg si o inaltime de 1, 67. Va multumesc.
0
13-04-2012, ora 21:17
didiu
Nu este medic/terapeut
didiu
Buna seara! am cautat pe net lista spitalelor care sunt in programul acesta de care se tot vb si nu inteleg de ce se cere bani pentru o proteza!!! spitalul in care sunt luat in evidenta eu este pe lista aceasta. de de 5 ani incerc sa strang bani astia si inca nu am reusit[la bugetul pe care il am eu } VA MULTUMESC
0
13-04-2012, ora 21:35
Iuliana Necula
Nu este medic/terapeut
Iuliana Necula
Eu cred ca se face un dosar, aprobat de o comisie din cate am inteles, iar comisia este formata din medici din spitalul unde are loc operatia, sper sa nu gresesc. Din cate am inteles proteza nu ar trebui sa coste daca este decontata de casa de sanatate, dar pentru acest lucru se asteapta destul de mult. Cred ca cele mai bune informatii se obtin direct de la casa de sanatate a judetului.
0
13-04-2012, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La greutatea mentionata operatia de protezare este total contraindicata: proteza se uzeaza infinit mai repede, complicatiile sunt severe (fracturi peri-protetice), recuperarea este dificila etc etc.
Mai intai trebuie sa slabeasca minimum 20-25 kg si abia mai apoi se va pune problema protezarii soldului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-04-2012, ora 21:52
elena90
Nu este medic/terapeut
elena90
buna ziua, stie cineva la ce spital din tara pot face o analiza de telemetrie, pt. inegalitate de membre?
Va multumesc!

Elena
0
13-04-2012, ora 21:54
Iuliana Necula
Nu este medic/terapeut
Iuliana Necula
Sa inteleg ca scaderea in greutate o sa-i diminueze durerile?
0
13-04-2012, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scaderea in greutate ii va diminua considerabil suferinta.
Distrugerea articulatiei, cauzata de obezitate, este insa definitiva si cartilajul distrus nu poate fi "" vindecat"".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-04-2012, ora 23:13
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
@ Iuliana Necula : Desi nu sunt medic as avea o completare in legatura cu medicamentul ala homeopat : o solutie mai eficienta ar fi taiatul sau limba sau sa-i scoata o vrajitoare argintul viu, Ca sa intelegeti exact ce vreau sa zic, in caz ca stiti limba engleza, cautati pe Google : James Randi homeopathy. O sa va dumeriti cum sta treaba cu homeopatia.

Eu am avut coxartroza (tot bilaterala) si am ajuns la concluzia ca nu exista alta solutie decat proteza de sold. Medicatia anti-inflamatorie este o solutie pe termen scurt si, in functie de cat de avansata e coxartoza si cat de mari sunt durerile, nu poate face mare lucru pentru ca amelioreaza durerile dar nu le elimina si medicatia se axeaza pe efectul bolii nu pe cauza ei.
Nici eu nu am vrut sa ma operez (pt ca am 32 ani) si am cautat toate variantele posibile : chiroterapeuti, energo-bioterapeuti, medicamente naturiste, acupunctura, camera hiperbarica (care am inteles ca poate ajuta in cazul cazuri incipiente ale unei necroze de cap femural).Am cautat pe internet un pacient, macar unul, care sa fi ajuns sa necesite operatie si in schimb, sa fi rezolvat cu succes in alt mod coxartoza.Din pacate nu exista alta varianta in afara de operatia de protezare.
0
14-04-2012, ora 14:30
Iuliana Necula
Nu este medic/terapeut
Iuliana Necula
Nu e nevoie sa fiti rautacios domnule Raducan. Eu incerc sa adun cat mai multe informatii si sa fac ceva care macar sa-i mai amelioreze durerile, pentru ca mama mea in septembrie este soacra mica, si nu vrea sa mearga la nunta in carje, asa ca incercam sa-i mai usuram suferinta macar pana atunci. Sunt convinsa ca operatia este singura solutie dar, eu cunosc persoane apropiate care s-au vindecat de anumite boli, cum ar fi cancerul cu ajutorul plantelor, intr-adevar nu este valabil pentru toata lumea dar daca pentru dumneavoastra nu a mers nimic altceva asta nu inseamna ca este valabil pentru toata populatia. Pana sa ajungeti la operatie am inteles ca a-ti incercat orice v-a stat in putinta, si asa o sa procedez si eu. In cele din urma daca e sa fie, asa o sa fie, Dumnezeu face ce e mai bine pentru noi toti, suntem doar datori sa incercam orice ne sta in cale...nu e nevioie sa citesc carti, cand am vazut cu ochii mei o persoana vindecata de cancer cu 2 saci de patrunjel, nu e nevoie sa ma credeti...cred eu pentru ca am vazut...am citit destule carti astfel incat sa-mi dau sema ca fiecare poate crede ce vrea si poate interpreta lucrurile in felul sau, va dau un exemplu: Codul lui Da Vinci.
0
14-04-2012, ora 15:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, cancerul se poate vindeca prin diverse metode, insa distrugerea cartilajului (artroza) este definitiva si nu poate fi vindecata prin nici o metoda imaginabila.
Doar protezarea articulatiei reprezinta o solutie viabila, insa numai strict dupa normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-04-2012, ora 11:47
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Am avut aceeasi atitudine : nu se poate, trebuie sa existe altceva ! Si dai si cauta si du-te la Bucuresti (momentan stau la Predeal), progamari la diferiti terapeuti care promiteau marea cu sarea, bani si timp cheltuiti, suparare mare ca nu a functionat si ia-o de la capat, alte "solutii" alti bani si timp si toate cu acelasi rezultat : nimic.

Intentia mea nu a fost sa fiu rautacios ci ironic, dar nu la adresa dvs ci la adresa homeopatiei. V-am dat informatiile respective pentru a incerca sa va feresc de bani cheltuiti si sperante naruite.Problema nu e ca in ca in cazul meu, personal, nu a functionat decat operatia dar in nici un alt caz documentat nu a functionat altceva. Si cred ca o asemenea veste, ca vindecarea coxartozei ne chirurgical, as fi gasit-o in luni de zile de documentare pe internet.

Va doresc multa bafta in vindecarea mamei dvs !
0
05-07-2012, ora 18:56
crisan georgiana
Nu este medic/terapeut
crisan georgiana
buna...vreau sa imi ziceti si mie ce se poate face cu aceasta boala..coxartroza...mama mea are coxartroza de mult timp...as vrea sa vad de ce are nevoie..cat ar costa protezele..operatia..tot tratamentul-...unde se poate face...va rog sa ma ajutati...MULTUMESC.
0
10-07-2012, ora 15:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce varsta are si ce greutate/inaltime??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-07-2012, ora 18:03
crisan georgiana
Nu este medic/terapeut
crisan georgiana
buna...are 42 de ani.
greutate de 70-75 kg, , , , 1.70inaltime.
0
17-07-2012, ora 22:27
alexutu_o
Nu este medic/terapeut
alexutu_o
Buna. bunica mea a fost recent diagnosticata cu coxartroza, as dori sa stiu care sunt sansele unei operatii la varsta de 83 ani. ?
0
17-07-2012, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu varsta cronologica este aceea care conteaza, ci varsta biologica. Daca starea de sanatate o permite, interventia este protezare este salutara, iar rezultatele spectaculoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-07-2012, ora 01:11
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Mai pe intelesul tuturor, daca organismul rezista anesteziei, operatia se poate face fara probleme. Inainte de operatie se face un control si medicul anestezist decide, in functie de mai multi parametri (ca de exemplu : tensiune, electrocardiograma, probleme anterioare cu inima, istoricul pacientului) daca respectivul este apt pentru operatie. Deci nu protezarea in sine si recuperarea sunt problema ci eventualele efecte ale anesteziei.

Ca o paranteza, cat am fost eu in spital, s-a operat o doamna in varsta de 89 de ani, fara nici o problema. Nu luati asta ca o garantie pentru cazul bunicii dvs. Medicii sunt cei care au primul si ultimul cuvant.
0
18-07-2012, ora 17:26
crisan georgiana
Nu este medic/terapeut
crisan georgiana
buna...mie dc nu-mi raspundeti la intrebare?
inca astept..multumesc...
0
18-07-2012, ora 18:31
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
@ crisan georgiana : Cand te intereseaza un subiect, iei topicul de la inceput (prima pagina) si citesti tot ce s-a intrebat si s-a raspuns. Daca ai fi facut asta ai fi gasit rapuns la intrebarile tale. Si ca o completare, nu e nimeni obligat sa iti raspunda, mai ales cand folosesti un asemenea ton.

Iti urez multa sanate mamei tale !

PS: Apropo de 'inca astept...' : ai vazut piesa ' Asteptandu-l pe Godot' ?
0
18-07-2012, ora 19:12
crisan georgiana
Nu este medic/terapeut
crisan georgiana
eu am intrebat foarte frumos...pe un tot de suparata nu v-am vb pe un ton de superioritate.si sa stiti ca am citit toate paginile...si sa scris ca difera de ca caz la caz de la greutate/inaltime..conta tot...v-am scris tot ce mi-ati cerut.insa nu mi-ati raspuns..ati raspuns la alte persoane si pe mine m-ati uitat...
dar va multumesc oricum.multa sanatate si la dumneavoastra..nu am vazut ´´piesa´´si se pare ca dv sunteti ´´ironic´´ cu aceasta intrebare...
0
18-07-2012, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca am raspuns de zeci de ori:
- exista doua solutii: fie abstentie, fie protezare;
- la 42 ani este cam devreme pentru protezare: proteza se uzeaza repede, iar la 60 ani este posibil sa ramana cu un sold balant, imposibil de protezat;
- situatia se analizeaza in functie de contextul clinic: se cuantifica importanta suferintei, se analizeaza perimetrul de mers, prezenta durerilor nocturne sau permanente etc;
- cat despre costuri si alte detalii, imi este absolut imposibil sa va raspund, cat timp eu operez numai afectiunile ante-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-07-2012, ora 21:42
alexutu_o
Nu este medic/terapeut
alexutu_o
.va multumesc, problema este ea sufera de hiper tensiune, probleme cu glanda de slabire, hepatita cronica cu virusul C, rinichii micsorati, pancreatita, glaucom, spondeloza avansata. artroza la genunchi. sper ca m'am exprimat bine. cu aceste prob. sar putea trece la operatie...
0
19-07-2012, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tot nu am inteles problema esentiala: ce greutate/inaltime are??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-07-2012, ora 10:28
alexutu_o
Nu este medic/terapeut
alexutu_o
42 Kg 1, 50 inaltimea
0
20-07-2012, ora 11:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In absenta unei contraindicatii majore de tip ortopedic (obezitatea sau hipotrofia musculara majora datorata inactivitatii), singurii care pot decide asupra operabilitatii sunt colegii anestezisti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-07-2012, ora 17:25
ynas
Nu este medic/terapeut
ynas
Buna ziua!
Am 46 d ani, proteza de sold drept, necimentata, din 2005( pe o luxatie de sold bilaterala si apoi coxatroza bilaterala), operatie facuta la Foisor. De ceva vreme, sporadic am dureri in regiunea genunchiului(deasupra acestuia) piciorului operat, initial crezand ca e vb d o atrofie a musculaturii. In momentul in care am dureri, ma deplasez foarte greu, schiopatand. Am fost din nou la Foisor unde mi s -a spus ca am nevoie de o osteotomie a genunchiului. Totusi, avand in vedere ca in curand ma asteapta o alta operatie de protezare a celuilat sold, inca nu sunt pregatita, din nici un pct de vedere, de o osteotomie. Intrebarea mea este : cum pot sa aman aceasta operatie? Ce metode si unde? Mentionez ca am 1, 70 si 72kg.
Va multumesc anticipat !
0
24-07-2012, ora 23:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Osteotomia de la nivelul genunchiului (cel mai adesea tibiala, rarissim femurala) permite restabilirea axului biomecanic al membrului inferior, conditie a unei functionalitati imbunatatite a genunchiului.
Amanarea sau nu a acestei interventii depinde mai ales de starea genunchiului (a cartilajului articular), cuantificabila prin examen clinic si radiologic.
Acest tip de osteotomie permite amanarea interventiei de protezare a genunchiului, motiv pentru care v-a fost prescrisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •