Cot Dislocat

21-06-2011
stefanionut
Nu este medic/terapeut
stefanionut
Buna ziua. Acu aproximativ 4 saptamani am cazut si am reusit sa imi disloc cotul stang. Am fost la camera de garda unde au reusit sa il puna la loc. In urmatoarele 3 saptamani mi-a fost imobilizata mana la un unghi de 90 grade cu o atela. Mentionez ca mi-am scos singur mana din gips si am constatat ca numai am flexibilitatea la mana stanga cum o aveam inainte adica nu pot sa indoi mana mai mult de 90 de grade si nu pot sa o intind complet.
- Trebuie sa fac ceva recuperare ? pot sa o fac si acasa?
- Pe viitor voi mai putea folosi mana 100 % sau va fi mai sensibila?


, Cu stima
2 comentarii
0
21-06-2011, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Luxatia cotului este un diagnostic grav, ce determina sechele importante.
Este absolut imperativa kineto-terapia sustinuta in urmatoarele 2-3 luni, pentru castigarea amplitudinii cvasi-normale a miscarilor articulare.
Nu amanati!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-06-2011, ora 23:32
stefanionut
Nu este medic/terapeut
stefanionut
Diagnosticul care l-a pus doctorul de la camera de garda este "subluxatie", si imi aduc aminte ca mi-a zis ca dupa ce scot atela trebuie sa fac recuperare. Va multumesc pentru raspuns. Sanatate si numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul