Cosuri pe scalp, chelire locala si mancarimi

21-11-2011
stzapa
Nu este medic/terapeut
stzapa
Buna.
De aproximativ 6 luni ma confrunt cu o problema destul de enervanta.
Pe suprafata scalpului mi-au aparut cosuri si bubite, cu puroi, ca un fel de cosuri. Ocazional, se formeaza si niste cosuri mai mari ( aproape un cm in diametru ) insa sub scalp ( sub piele se simte ca si cum ar fii un cheag de puroi ). Acestea apar si dispar, insa cu cosurile normale am ramas de la inceput.

In aceste zone, a inceput sa imi cada parul. Mentionez ca aceste cosuri imi provoaca mancarimi.
Acum aproximativ 2 luni, parul a cazut in jurul unui cos micut, iar acum se pare ca s-a raspandit si in alte zone ale capului. Luna aceasta m-am ales cu o 'chelie' de aprox 1 cm in varful capului, cauzata cred tocmai de aceste cosuri.

Am fost la un medic dermatolog, iar acesta mi-a prescris folosirea unui sampon Mediket ictamo. L-am folosit aproximativ 2 luni, o data la 2 zile, insa fara rezultate. M-am intors la medic, am primit pe langa acest sampon si niste tablete de Nizoral. Am continuat inca o luna tratamentul ( antibioticele le-am luat doar o saptamana ) insa si de aceasta data, fara rezultate.
Mai nou, si fata a inceput sa mi se umple de cosuri, din ce in ce mai dese.

Mi-ati putea sugera si alte tratamente ?
Ce pot face pentru a scapa de aceasta problema?
Gasesc in cluj un medic dermatolog de incredere care stie ce face ?
Multumesc.
5 comentarii
0
22-11-2011, ora 00:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti sa faci o analiza din secretia unui cos, sa vezi ce bacterie este.
Sa ceri antibiograma si antifungigrama, daca o faci.
Daca ai in cap asa ceva si se extinde, s-ar putea sa ai si vaginal o infectie bacteriana si o candidoza.
Corect ar fi sa iti faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma si antifungigrama - unde iti va scrie si la ce antibiotic si ce antifungic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si luat la ore fixe, ca sa nu devina bacteriile rezistente.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic si antifungic luat
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu capul si zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 70 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Ciuperca intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii zilnic, si sa calci bine fata de perna in timpul tratamentului, in primele 5 zile.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii si la ovare. Fa-ti doar dus!
Vezi de unde te tot infectezi, pe ce wc te asezi. Acasa dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Si partenerul (daca ai) trebuie sa faca tratament si el trebuie sa-si spele rufele la peste 70 de grade, altfel faci tratament degeaba.
Dupa cateva zile, apar simptomele din nou.
Mergi la ginecolog sa iti dea trimitere pentru analiza de secretie vaginala cu antibiograma si antifungigra
Altfel, nu stii cu ce sa te tratezi si risti sa iei un medicament la care bacteria este rezistenta.
0
22-11-2011, ora 00:28
stzapa
Nu este medic/terapeut
stzapa
Scuze, am uitat sa specific. Sunt baiat, si nu am vagin :))
0
22-11-2011, ora 00:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci, poti face analiza din secretie uretrala cu antibiograma si antifungigrama, deoarece pot fi si bacterii, nu numai fungi, avand in vedere ca ai acele cosuri.
Masurile de igiena raman aceleasi.
Vorbeste cu un dr Urolog.
Daca iti da tratament si pe cale orala, iti trece si problema de la scalp.
Daca nu a mers cu nizoral, intreaba doctorul de Diflucan (fluconazol).
Nu face tratament fara avizul unui medic.
Aici pe forum, primesti doar variante, pe care sa le discuti apoi cu un doctor.
Numai acesta este in masura sa iti prescrie un tratament, cunoscand intreaga situatie.
Altfel, daca te iei dupa oricine, cine stie ce comlpicatii mai poti face.
0
22-11-2011, ora 09:41
stzapa
Nu este medic/terapeut
stzapa
Imi poate recomanda cineva, un medic dermatoloc bun, in Cluj ?
0
04-06-2018, ora 20:35
yungg123
Nu este medic/terapeut
yungg123
Mai creste parul in portiunea in care am avut un cos mare si a cazut ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •