Cosuri pe fata

30-11-2010
adriabal
Nu este medic/terapeut
adriabal
Buna ziua! Rog foarte mult un doctor sa imi raspunda la intrebarile pe care i le voi adresa. Va multumesc!

Am 26 de ani, nu am avut niciodata cosuri, nici macar in timpul pubertatii. Nu am luat niciodata pilule contraceptive, am folosit doar preservativul ca metoda contraceptiva.
Problema: Am intretinut un raport sexual neprotejat cu prietenul meu si am luat apoi 1 contraceptiv de urgenta.Dupa cateva zile mi-au aparut pe frunte, barba si pe tample foarte multe cosuri, unele dintre ele avand capatul galben. Fata mea nu mai este acum fina ca inainte, ci plina de cosuri, mai ales pe frunte. Este aceasta eruptie de cosuri unul dintre efectele secundare ale contraceptivelor de urgenta? Ce pot face pentru a ameliora aceste efecte secundare? Va rog sa ma sfatuiti ce pot face pentru a scapa de aceste cosuri!
Mentionez ca a trecut 1 luna de cand am luat contraceptivul de rugenta si cosurile persista!

Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
05-07-2011, ora 13:08
elena1997
Nu este medic/terapeut
elena1997
Bunaa ! Am 14 ani si a inceput sa imi apara cosuri pe sub piele, gen pe nas (in parti ) si kand imi trece unu imi apare altul si nu stiu ce sa fac ?! mama zice ca de la fond de ten, dar nu cred pentru ca si pe perioada scolii ma dadeam si parca nu aveam asa de multe cosuri.
0
24-08-2015, ora 10:36
Mancilo
Nu este medic/terapeut
Mancilo
Cosurile apar si din cauza hormonala. O analiza trebuie facuta inainte de a se urma o cura cu un anumit produs.
0
26-10-2015, ora 10:23
tiberiupo
Nu este medic/terapeut
tiberiupo
Ce produse? Cele mai bune sunt cele naturale care nu produc efecte secundare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •