Cosuri in carne, dureroase, in zona barbiei.

22-01-2014
salutare123
Nu este medic/terapeut
salutare123
Buna ziua, cam de 1 luna jumatate, doua mi-au aparut pe fata cateva cosuri care sunt in carne, adica timp de cateva zile prima oara cand apar le simt in carne la atingere, simt umflatura in piele iar dupa ce trece aproape o saptamana incep sa iasa la suprafa si fac ca un fel de coptura care pur si simplu nu trece pana nu o rupi. Tin sa precizez ca aceste cosuri mi-au iesit pe toata barbia sub zona buzei inferioare si cateva ratacite pe obraz sau in frunte.

Mi-am dat cu o crema de la Gerovital iar acum a cumparat maica-mea de la farmacie o solutie, se numeste Zynerit, sper ca va fi de folos.

Intrebarea mea este urmatoarea... ce tip de cosuri sunt acestea? ( tin sa precizez ca sunt dureroase la atingere si sunt foarte umflate in carne, foarte putin iesite la suprafata )
Ce crema imi recomandati?
In cat timp vor trece?
Si ce pot face ca sa treaca mai repede.

Inca ceva, pe ambii obraji am un fel de roseata si cateva cosuri micute imposibil de vazut de la departare insa le simti la atingere, aceasta roseata este un semn ca in viitor imi vor aparea pe obraji? Daca da, cum pot impieda aparitia lor?

Multumesc mult pentru atentia acorda, o seara placuta sa aveti!
4 comentarii
0
22-01-2014, ora 21:53
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu rezolv cosurile indiferent ca sunt sub piele sau la suprafata cu un catel de usturoi pe care il storc putin si dau cu el pe cos seara inainte de culcare, sau am mai folosit si un baton pt cosuri cumparat de la avon parca, amandoua au avut acelasi rezultat.
0
23-01-2014, ora 13:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
In primul rand iti garantez ca nu o sa iti treca daca le freci cu usturoi..

Ceea ce ai tu se numeste acnee inflamatorie si sigur nu o vei trata singur ( sau singura, nu imi dau seama ce sex ai), este o acnee foarte agresiva de care nu vei scapa daca nu mergi la medicul dermatolog.
Acneea este de 3 feluri si anume juvenila, inflamatorie si chistica. Evident ca ce ai tu este undeva la mijloc dpdv al gravitatii insa fara medic si un tratament medicamentos adecvat, nu vei scapa de cosurile astea nicicum.

Pana ajungi la medic te sfatuiesc sa renunti definitiv la lactate intrucat agraveaza acneea in general. Laptele contine hormoni de crestere care stimuleaza mai mult glandele sebacee, iar hiperactivitatea acestor glande produce sebum care blocheaza glanda si asa faci cosuri.

De asemenea sa ti dai pe fata in fiecare seara in locurile afectate cu tetraciclina unguent. Tetraciclina este folosita la scara larga in tratarea acneei, atat ca unguent cat si capsule.

Nu sta asa si mergi la medic neaparat ca nu o sa scapi de acest tip de acnee usor nici macar cu medicul si in timp se va agrava daca nu o tratezi.

Si inca un sfat, foarte foarte important, nu le mai atinge, stoarce etc, decat daca este absolut necesar. Daca nu le agresezi or sa treaca mai repede si nici nu iti vor mai aparea atat de multe.

Citeste pe internet despre lactate si acnee, vei vedea de ce ti-am spus sa renunti la aceste alimente. Gasesti mai multe informatii pe site-urile in engleza.
0
23-01-2014, ora 21:31
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Este important sa faci un consult la dermatolog pentru a sti cu ce ai de-a face. Odata primit un diagnostic, poti opta pentru un tratament conventional sau unul naturist.
Pana atunci poti incerca argila de uz cosmetic sau de uz intern (are efect foarte bun asupra tenurilor acneice si se gaseste in farmacii sau la magazinele naturiste), faci o pasta consistenta cu putina apa, pe care o aplici sub forma unei masti partiale pe zona afectata. Se mentine pana se usca si se indeparteaza cu apa calduta.
Ca o paranteza, referitor la usturoi, sunt studii serioase care demonstreaza existenta unor substante cu rol antibiotic, chiar mai eficient decat unele antibiotice de sinteza, deci nu este exclus sa aiba efect si asupra acneei (desigur, aplicata regulat, eventual sub forma de terci pentru o patrundere mai buna in tegument).
0
24-01-2014, ora 00:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SALUTARE dupa ce incerci variantele pe care ti leam scris toti te rog sa postezi si rezultatele obtinute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •