Cosuri in cap

23-06-2013
suky
Nu este medic/terapeut
suky
Am avut probleme cu acneea de cand ma stiu si nici dupa ce am trecut de 30 de ani nu am reusit sa o tratez de tot. Acum aproape un an de zile am renuntat la anticonceptionale si au inceput sa imi apara iar cosuri pe spate si pe fata. De jumatate de an insa vad ca incep sa imi apara si in cap bubite foarte dureroase pline de puroi. Nu stiu daca au legatura cu acneea sau sunt de la altceva. Am incercat diverse tratamente din plante dar nu au dat rezultat. Acum ma gandesc sa nu fie o infectie cu un stafilococ, auriu sau altceva si habar nu am la ce fel de medic sa ma duc sa fac un control. Saptamana viitoare ma duc la un dermatolog si nu stiu daca sa il intreb si despre problema asta sau nu. E destul de jenant pentru ca sunt fata si cu toate ca ma spal pe cap la 2 zile si am o igiene destul de riguroasa ma confrunt cu asa ceva. Lucrez intr-un mediu in care zilnic intru in contact cu o multime de oameni, bani, obiecte si acte si oricat de grijulie sunt, nu reusesc sa ma spal pe maini de fiecare data cand intru in contact cu altii. Sugestii?
4 comentarii
0
23-06-2013, ora 08:18
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Va sugerez sa relatati medicului dermatolog modificarile de la nivelul scalpului (foliculita). Evitati contactul maini-scalp, mai ales la locul de munca. Multa sanatate!
0
24-06-2013, ora 00:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ suky

Posibil un stafilococ auriu.
Medicul dermatolog va va trimite sa faceti o analiza in acest sens.
Aratati-i bubitele fara nici un fel de rusine.
0
24-06-2013, ora 01:16
Gomis
Nu este medic/terapeut
Gomis
as vrea sa primesc raspuns daca legarea trompelor necesita zile spitalizare, si daca da atunci cam cate si daca poata avea reactii adverse in timp, dureri?Dupa cate zile se poate relua viata sexuala dupa o asfel de interventie, legarea trompelor?
0
05-07-2013, ora 06:33
suky
Nu este medic/terapeut
suky
Dupa cum ma asteptam dermatologul m-a trimis sa imi fac niste analize pentru stafilococul auriu.
Problema este ca cei de la laborator nu vor sa faca recoltarea ceva spunand ca asta e treaba medicului care mi-a dat trimiterea, in timp ce dermatologul imi tot repeta ca recoltarea trebuie sa se faca la laborator si nu la cabinet. Ma tot plimb de o saptamana intre cei 2 si nu stiu ce sa fac pentru ca ma paseaza de la unul la altul.Cine trebuie sa faca aceasta recoltare??? Poate ar trebui sa incerc la alt laborator?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •