Cosuri.

18-08-2008
steauasl
Nu este medic/terapeut
steauasl
De cateva luni au inceput sa imi apara cosuri pe nas.si pe frunte, nu sunt multe, nu sunt mari, dar sunt rosii si dureaza...
Tin sa mentionez ca am fost la medicul dermatolog si mi-a recomandat o crema cu ichitiol 10% F11
Nu a dat rezultate. Am fost iar... Acum mi-a recomandat o solutie dixtura. antiacneica
Nici aceasta nu a dat rezultate.

As fi foarte recunoscator daca m-ar ajuta cineva.
orice. detoxifiere... creme.
17 comentarii
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati Zineryt solutie sau Skinoren crema - 1 aplicatie pe zi timp de mai multe saptamani.
0
20-08-2008, ora 00:00
steauasl
Nu este medic/terapeut
steauasl
Am incercat Zineryt si nici un rezultat.
De MIBAZON ce parere aveti DNA DOCTOR ???
0
20-08-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu am recomandat Mibazon intrucat contine Prednison, care nu se administreaza topic in general.
Daca nici Skinoren-ul nu da rezultate se poate incerca Isotrexin gel (a se evita expunerea la soare) si tratament intermitent (3 zile pe saptamana) cu Azitromicina timp de cateva saptamani. De asemenea, se mai foloseste Dixiciclina - 1 cp pe zi timp de mai multe saptamani, dar e mai prost tolerata digestiv.
0
06-10-2008, ora 00:00
alexutza2000
Nu este medic/terapeut
alexutza2000
Buna ziua,
Am un baietel de 7 luni si jumatate si are o acnee (puncte negri) pe pometi si barbie de la 3 luni, dupa o dermatita atopica.
Medicul dermatolog mi-a recomandat Skinoren 15 % gel. Ce sa fac, v-a avea efect sau sa incerc altceva?
Va rog dati-mi un sfat!
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Skinoren-ul cu doua aplicatii pe zi ar trebui sa dea rezultate dupa cateva saptamani, pentru ca destupa orificiile glandelor sebacee si steri;izeaza sebumul.
0
05-02-2009, ora 15:01
raluci
Nu este medic/terapeut
raluci
eu folosesc zynerit solutie si praf adika in cutie erau 2 tuburi unul cu pudra iar altul cu solutie sh p cutie sctria SA LE AMESTEC ASHA AM SI FACUT SI DE 2 SAPTAMANI AM INCEPUT SA'L FOLOSESC DAR nu mi'a trecut sh a inceput sa mi se usuce fata si sa se inroseasca:((( sa continui cu zynerit???
0
16-02-2009, ora 22:50
iulia14
Nu este medic/terapeut
iulia14
Aum 2 zile mi.am cumparat zineryt si aseara m.am dat cu el.dar azi-imineata m-am trezit cu fata rosie si uscata(in timpul zilei s-a dus roseata si mi.au mai disparut din cosuri) sa nu se mai usuce atat de mult, dar care sa fie si eficient?
0
21-02-2009, ora 11:17
alexganea_ok
Nu este medic/terapeut
alexganea_ok
Buna ziua!Ma numesc Alex si am 13 ani! De CATEVA ZILE IMI IES COSURI PE nas, frunte si cateva pe obraz nu sunt mari si rosi dar ma deranjeaza!!Niki nu ma dor ma deranjeaza din punctul fizik ajutatima va rog ori pe forum aici -* !Va multumesc mult si vas fi recunoscator daka mati ajuta ~Multumesc~


(*modificat de administrator0
0
02-03-2009, ora 21:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dupa cum am precizat, exista preparate ca Skinoren sau Zineryt pentru formele moderate de acnee si Isotrexin sau Retin A pentru formele mai severe de acnee, dar usuca piele si mai apar unele descuamari, deci e bine de folosit si o crema hidratanta cosmetica antiacneica.
0
09-06-2009, ora 17:33
Andrey90
Nu este medic/terapeut
Andrey90
Buna ziua. Am si eu o problema cu cosurile...din calasa a 9 si acuma is a 12. Am folosit Zineryt solutie si dimineata si seara, de aproximativ 1 luna de zile. Dar nu mi-au trecut inca imi mai apar cosuri dar nu sunt asa de mari ca la inceput.Vreau sa va intrb ce ar mai trebui ca sa iau ca sa imi treaca toate...:D

Multumesc mult:D
0
17-06-2009, ora 14:23
gabrielaneacsu
Nu este medic/terapeut
gabrielaneacsu
eu am o acnee vulgara..folosesc masca de argila de doua ori pe sapt si pourma aplic skinoren..e ok?!!..d-na doctor?:)
0
23-06-2009, ora 11:23
VaniLLaSky
Nu este medic/terapeut
VaniLLaSky
Buna, Skinoren se foloseste atit timp cit doar cit sunt cosuri?
0
14-07-2009, ora 16:56
lex
Nu este medic/terapeut
lex
Buna
De la 10 ani am cosuri pe fata, acum am 16. La inceput erau mici si putine dar acum jumatate de an s-au facut foarte multe si deranjeaza taare- fata mi-i plina de, , puncte, , rosii. Am incercat diferite sulutii de la Orifflame, Klean/Klear dar nu au ajutat. Ajutati-ma va rog cu ceva. Multumesc anticipat.
0
31-07-2009, ora 18:27
ioanina
Nu este medic/terapeut
ioanina
eu am acnee vulgara asa stiu de la medicul dermatolog:( cum scap de cosurilee asteaaaaa acuma rutina mea zilnika este :ma demachiez cu ulei de masline, apa rece, crema effaklar k de la Roche-posay(data de medicul dermatolog)asta dimineataa, SKINOREN si seara si dimeata si vad k sau imultit imi fac si masca de argila Va rog ajutati-maa cee sa mai fac cu ce sa mai dau ca am devenit complexata si nu am multee cosuri dar am puncte rosi, nerge si de grasime pe frunte :((mai le astup cu baton corector de la Gerovita Plant si pudra nu folosesc fond de ten:(((( VA MULTUMESC
0
11-11-2009, ora 20:39
ancutika
Nu este medic/terapeut
ancutika
buna ziua!pentru cosuri eu folosesc argila praf.ea se gaseste in farmacii si se poate combina cu apa, zeama de lamaie(de fructe in general)..lapte...si multe altele.scrie pe spatele plicului;)...este foarte buna pt facut masti.la farmacie cereti "pudra de argila"...es se aplica cam de 2 ori pe sptamana...daca doriti mai multe detalii:adresa de messenger:ancutik1992
0
25-07-2013, ora 23:29
cales
Nu este medic/terapeut
cales
buna ziua am si eu o problema am 23 de ani si de ceva ani imi tot apar cosuri pe spate, fata, piept si mai nou in cap, nu stiu ce sa folosesc, am si o probema am un chist la ovar sa fie asta cauza cosurilor ? pentru ca eu nu folosesc nici crema de fata sau fond de ten. va multumesc
0
08-06-2014, ora 19:03
Andreeea17
Nu este medic/terapeut
Andreeea17
BREVOXYL!Dimineata si seara(depinde de cat de grava e acneea ta) in strat f subtire, doar pe locurile cu probleme :)Plus crema hidratanta pt tipul tau de ten, probabil mixt sau gras.Ma mir cum nu ti-a zis niciun medic pana acum de brevoxyl:)Eu am incercat multe, aproape pe toate si nimic nu a mers ca brevoxylul din prima zi :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •