vreau sa devin cantaret... care e treaba cu corzile vocale?

28-02-2012
Madalin Andrei
Nu este medic/terapeut
Madalin Andrei
Salut tuturor...Am si eu ceva intrebarii, daca aveti placerea sa imi raspundeti...mi-ar fii de foarte mare ajutor.
Eu vreau sa ma fac cantaret..
As vrea sa stiu si eu cum sta treaba cu corzile vocale..
Nu stiu..Flegma din gat provoaca ceva 'URAT'(Probleme) la corzi pentru a produce sunete mai frumoase?
Daca fumez se creaza flegma in gat ?
Si cate ceva sfaturi daca e cineva pe aici, ce imi poate spune mai multe, ascult cu mare placere...nu am pe cine intreba sunt in Italia.

Daca am gresit forumul ceva...imi cer scuze dar cred ca face parte din sanatate asta si doar niste medici buni imi poate da niste raspunsuri bune.

Va multumesc mult ! Sanatate numai bine !
13 comentarii
0
28-02-2012, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice munca facuta cu toata pasiunea necesita si sacrificii
sacrificiile unui cantaret sunt
.. renuntarea pentru toata viata la bauturi acidulate, fructe citrice, mancare acra( bors, muraturi, otet)
toate aceste produse irita faringele, esofagul, stomacul.., provoaca reflux gastric si de aici si acele flegme si iritatii faringo-laringiene..care strica vocea
0
02-03-2012, ora 16:50
gaby p
Nu este medic/terapeut
gaby p
buna ziua donule doctor am si eu o intrebare.daca se poate sa -mi raspundeti.am o fica de 13 ani si de aproape o luna a facut un ragusit doar cand inspira aeruul cand expira afara nu face acea ragusala-cand doarme nu m-ai face de loc. iar in rest nu are nimic mananca bea nu o doare.am fost pe la medici si miau dat tratament dar de geaba - iar acum iam cerut trimitere la cluj si acol ia spus ca are un muschi deplasat si mucoasa pe laringe.un diagnosticnu stiu de la cluj caci o interneaza saptamana ce vine e ceva grav vas cer sa ma lamuriti caci eu nu sunt in tara si sunt foarte ingrijorat. va multumesc astept raspusul dvm
0
02-03-2012, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu va ajuta la nimic sa fiti ingrijorata.. Cu asta nu ajutati nici fiica.. nici nu vindecati boala.
este foarte bine ca se interneaza la Cluj.. in clinica ORL. acolo stiu ce au de facut
0
03-03-2012, ora 21:17
gaby p
Nu este medic/terapeut
gaby p
multumesc dom doctor dar vroiam s-a stiu daca e ceva grav.de oare ce.nu pre stiu multe caci sunt plecat de acas si sotia e cu ficamea. daca imi puteti spune ceva despre acel mucus depus pe laringe. din cate am apucat s-a vorbesc cu nevast mi zis caci trebuie s-ai faca ceva masaj si tratament va multumesc cu respect
0
03-03-2012, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca imi spuneti un diagnostic concret.. da pot sa va explic
NU exista diagnostic de mucus pe laringe
0
03-03-2012, ora 21:36
gaby p
Nu este medic/terapeut
gaby p
mutumesc.dar la ce se foloseste masaj in acea zona.va rog s-a ma ajutati caci am impresi ca imi ascund ceva sa numi spuna si trebui s-a inveti si fetita s-asi faca singura dupa spitalizare da-ca puteti s-ami spuneti in ce cazuri se foloseste masajul.multumesc mult de ajutor
0
03-03-2012, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pote fi vorba de o pareza a corzii vocale.. dar la acesta varsta.. e cam complicat de explicat.
imi cereti prea mult.
cred ca e cazul ca copilul sa mearga si la pneumo-ftiziologie.. sa nu fie lega acesta problema la laringe de probleme pulmonare.
0
03-03-2012, ora 21:57
gaby p
Nu este medic/terapeut
gaby p
a fost si nare nimic.ia facut film si nimic.sper s-a va dau un diagnostic miercuri caci merge la spital so interneze.poate atunci ma puteti ajuta cu un sfat d-ca va dau diagnosticul poate m-a mai linistesc va multumesc inca o data pt raspunsuri
0
09-08-2012, ora 22:46
ali26
Nu este medic/terapeut
ali26
Va implor domn doctor sa ma ajutati daca puteti.Am o problema cu corzile vocale, am lucrat ca sef de masa la o sala de bingo 6 luni si vorbeam foarte des la microfon cu voce tare.Dupa o perioada nu am mai putut vorbi, am fost la 8 doctori pana in prezent in 3 orase diferite fara rezultat.Nu pot sa borbesc cursiv iar cand ma chinui sa scot cateva cuvinte mi se umple gura de saliva...Daca imi pun mana pe mandibule si le strang pot scoate cateva cuvinte sau cand casc sau mananc...Va rog din tot sufletul daca puteti sa ma ajutati...Viata mea s-a schimbat radical...Am facut 10 tratamente pana acum si nu mai stiu ce sa mai fac...
0
10-08-2012, ora 05:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise.. NU pare a ji o problema a corzilor vocale.. mai degrama o problema neurologica
1. Ati fost la ORL.. ati facut laringoscopie ? cum se prezinta corzile vocale ?
2. sunt probleme gastrice cu reflux ?
3 sunt probleme de circulatie cerebrala? ati facut consult la Neurologie?
0
10-08-2012, ora 18:13
ali26
Nu este medic/terapeut
ali26
De la primul cabinet O.R.L. la care am fost ma trimis la pneomologie, am facut raze mi-o dat un tratament care nu a avut efect..iar stare mea se agrava pe zi ce trece.Dupa aceea de la alt cabinet O.R.L. ma trimis la pshiatrie si am urmat un tratament de acolo.Alte analize nu mi-au fost facute.
0
25-10-2013, ora 22:30
yrynas
Nu este medic/terapeut
yrynas
Buna ziua, as avea si eu o intrebare.Sunt cantareata profesionista si am avut ceva discomfort vocal cateva luni, insa nu am bagat de seama.Acum am fost la control ORL si am aflat ca am doi noduli pe corzile vocale(mentionez ca in urma cu un an jumate, am mai avut o data, insa au trecut prin tratamente naturiste, miraculos.)Inteleg ca o data ce ai avut noduli, poti avea predispunere la asa ceva.Aveti cumva habar de tratamente, in afara de medicamente si operatii, tratamente naturiste care m-ar putea ajuta?multumesc(am 18 ani)
0
26-10-2013, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 18 ani.. nodulii se formei 2 motive
1. greselile din alimentatie... care duc la refluxul gastric si problemele de pe faringe s laringe
2. respiratia gresita in timpul efortului vocal..care duce la supra solicitarea coryilor vocale... aici o sa ajute un profesionist in respiratie.. si formarea vocii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.