Corpi cetonici in urina

04-04-2008
annaderol
Nu este medic/terapeut
annaderol
Buna ziua,
Dupa 5 saptamani de tratament cu prednison 40 mg/zi si 2 saptamani cu prednison 35 mg /zi in sumarul de urina +sediment s-au gasit urmatoarele: Glucoza, urobilinogen-normal: Proteina, Bilirubina, Eritrocite, Nitriti, Leucocite-Negativ, Ph-7.5, Densitate-1010, Corpi cetonici -5 mg/dl. Calciurie -165mg, volumul urinei colectate in 24h a fost 2750 ml in conditiile in care beau 2 l apa pe zi.
Aparitia corpilor cetonici in urina poate fi cauza tratamentului cu prednison sau nu au legatura cu acest medicament ?
Acum 2 saptamani aveam glicemia 65. E prea mica ? Poate fi un inceput de diabet ?
3 comentarii
0
05-04-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
trebuie repetata analiza de sumar de urina, prezenta corpilor cetonici in urina, fara aparitia glucozei in urina sau glucoza serica marita, nu inseamna diabet.Si alte cauze pot sa creasca concentratia corpilor cetonici din urina: infectii microbiene, intoxicatii grave, dupa un post prelungit sau dupa un regim alimentar sarac in dulciuri si bogat in grasimi, in cursul sarcinii, dupa varsaturi prelungite. Unele medicamente luate de bolnavi produc o reactie falsa pentru corpii cetonici
0
05-04-2008, ora 00:00
annaderol
Nu este medic/terapeut
annaderol
Regimul meu e bogat in dulciuri si sarac in grasimi, insarcinata nu sunt, de vomitat nu., post -nu. Intoxicatii sau infectii nu stiu.
Printre medicamentele care produc o reactie falsa pentru corpii cetonici se afla Prednisonul ? Sunt sub tratament cu doza de 35mg/zi.
0
09-04-2009, ora 22:25
stelutapetre
Nu este medic/terapeut
stelutapetre
am un baietel de 2ani si 6 luni iar la ultimele analiye ale urinei i-au iesit acesti corpi cetonici masurati pe foaia de analize undeva la 5. De fiecare data cind am fost la medicul pediatru sa citeasca analizele mi-a spus ca nu este nici o problema ca acesti corpi cetonici pot aparea datorita faptului ca nu a consumat lichide suficiente. Iar acum 2 saptamini cind l-am operat de fimoza medicul chirurg mi-a spus ca totusi prezenta acestor corpi cetonici nu trebuie neglijata.Nu stiu ce sa fac si unde sa merg. Astept si raspunsul dvs. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.