Copil de 12 ani - dureri mari de gat

20-12-2013
Maryllis
Nu este medic/terapeut
Maryllis
Buna ziua,
Apelez si eu la amabilitatea dumneavoastra D-le Dr. Flueraru Valeriu, pentru durerile insuportabile de gat ale baiatului meu in varsta de 12 ani.
De sambata seara, 14 decembrie, baiatul meu are probleme cu gatul. La inceput usoara tuse, fara secretii, duminica pe zi fara probleme, seara au inceput durerile in gat.
Luni dimineata dureri puternice de gat, cu secretii din gat transparente, fara secretii din nas, nasul curat fara sa fie infundat, cu raguseala, la amigdale nicio problema, gatul foarte rosu si uscat, spunand ca-l simte inflamat, usoara febra luni - 37, 5, marti - 38, 1. Mi-a spus ca a avut mai multi colegi la scoala cu aceleasi simptome.
Am incercat sa ameliorez aceste simtome cu ceaiuri calde, tantum verde, decasept sau florisept - toate comprimate dar fara succes. Spune ca nimic nu amelioreaza.
Miercuri pe langa aceleasi simptome, a inceput si o tuse seaca chinuitoare, dureri puternice de gat tot timpul si mai rau la inghitit, mancat si la tuse, febra scade la 37, 5, ameliorare la inhalatii, apa calda cu sare la picioare, sare calda la gat.
Toate aceste simtome scad in intensitate ziua, iar dimineata si seara devin insuportabile.
Joi dimineata am inceput sa -i dau nurofen si klacid claritin, el fiind si alergic, continuand cu tantum verde, decasept, au inceput secretii apoase din nas, dupa amiaza s-a simtit bine, seara s-a infundat nasul si i s-a desfundat bine cu apa calduta cu sare, iar s-a simtit rau seara si noaptea, cu secretii multe. Nu se mai amelioreaza cu nimic durerea si uscaciunea din gat.
Am fost la ORL si mi s-a spus ca are laringele foarte rosu si inflamat cu multe secretii, sa continui cu Klacid si septolete plus, bioparox, betabioptal, claritin.
Azi dimineata tot rau s-a simtit, a scos si secretii galbene - putine, si transparente multe, dureri puternice in gat cu tuse chinuitoare - suieratoare, cand scoate secretiile.

Ce ma sfatuiti? Cu ce sa-l scap de durerile astea groaznice de gat care nu se amelioreaza cu nimic.
Va multumesc!
7 comentarii
0
20-12-2013, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un regim alimentar fara nimic acru, citric, iritant pentru mucoasa
2. tabletele de supt si spreurile trebuei sa fie cu uleiuri volatile si uleioase/ faringo sprey/
de baut mult lapte cald cu putin unt in el si putina miere de albini
3. echinaceea cate 2 tab la 8 ore
4. maalox tab de supt dupa fiecare masa.. pentru a preveni iritatia mucoaselor cu acidul gastric
continuati cu inhalatiile cu uleiuri volatile
5 cat despre starea alrgica a copilului.. trebuei avut grijala alimentatie si la prodlemele digestive.. ami cu seama interstinale.. de acolo problemele...
0
21-12-2013, ora 23:19
Maryllis
Nu este medic/terapeut
Maryllis
Multumesc mult Domnule Doctor pentru rapunsul Dvs. foarte rapid si folositor.
Se simte mult mai bine copilul, i s-a imbunatatit mult starea. Nu-l mai doare gatul atat de tare, nu mai are asa multe secretii, nasul nu mai este infundat, tusea nu mai este atat de chinuitoare, insa este zgomotoasa si nu prea poate sa rupa secretiile pentru a le scoate. A inceput sa scoata din nas secretii galbene legate.
Nu-i mai dau nurofen, de supt nu a mai vrut nimic spunand ca-l irita in gura si prin nas ca sunt prea mentolate.

Va doresc multa sanatate.
Sa aveti sarbatori luminoase cu bucurii si pace in suflet.
0
10-06-2014, ora 14:12
Maryllis
Nu este medic/terapeut
Maryllis
Buna ziua Domnule Doctor Flueraru Valeriu,
Din nou va rog sa ma ajutati in sanatatea copilului meu in varsta de 12 ani, cum ne-ati ajutat si mai sus.
Cred ca de data aceasta este gripa, deoarece a debutat joi-05.06.2014 cu urmatoarele simptome:
- dureri de gat puternice si gatul foarte uscat si dureros, secretii multe,
- fara transpiratie si cu dureri de muschi, urinari dese,
- dureri de cap, isi simtea gura uscata si bea apa multa, agravare pe seara,
- febra 40.2, febra uscata, simtea ca ies flacari din el, il ustura nasul de la respiratia fierbinte,
- maini si picioare reci, agitat si plangacios, se plangea mereu si gemea in somn,
- a avut colegi la scoala cu aceleasi simptome.

A doua zi nu-l mai durea capul, nu a mai fost agitat, dimineata a transpirat si a dormit mai mereu, nu s-a dat jos din pat, nu a mancat, a baut decat suc de portocale, nu mai avea sete, gatul tot uscat si dureros, febra 39, 5 - 39, 9 toata ziua.

Duminica s-a simtit foarte bine, nu a mai avut febra, nici dureri de gat, doar secretii galbene, elastice. Spre seara a inceput sa tuseasca sec si des. A mancat picant si dupa asta a tusit mai toata ziua, secretiile s-au imputinat, dupa amiaza si spre seara spunea ca il doare gatul si e uscat simtind ca aerul e rece cand inspira si tusea sec, zgomotos si des. De la tuse il durea capul. Seamana aceasta tuse cu tusea lui pe care o avea din cauza alergiei, dar pe care nu a mai avut-o de mult timp.
Luni a tusit toata ziua si a a eliminat secretii galbene, la inceput groase apoi mai fluide. Tusea s-a linistit la culcare cu remedii homeopate.


In tot acest timp nu i-am dat decat remedii homeopate ceaiuri, frectie, spirt la gat si la frunte.

Azi dimineata-marti 10.06.2014 am mers la medicul pediatru, unde i s-a pus diagnosticul de

"Laringita acuta catarala, Herpangina"

cu recomandarea urmatorului tratament: ERDOMED, AERIUS, BISEPTOL, HEXORALETTEN N.

Inca mai tuseste si are secretii, gatul uscat dar toate simtomele ameliorate, precum si starea generala mai buna, nu mai e ametit si nu mai sta mereu in pat.

Va pot spune ca gatul lui de cativa ani, are peretii plini de brobonite mici cat bobul de piper, ca niste vezicule cu lichid tranparent, care nu-i dispar niciodata, probabil din aceasta cauza medicul pediatru a spuis ca are "Herpangina".

Nu am inceput tratamentul.
Va rog frumos, dumneavoastra ce ma sfatuiti?
Cu stima,
Cornelia
0
11-06-2014, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul trebuie facut neaparat
2 acele bubite pe faringe sunt de la problemele gastrice si o sa.i treaca numia daca Dvs o sa tineti cont de ce am recomandat mai sus sa excludeti din alimentatie
dar dupa cum inteleg din afirmatia ca copilul a mancat ceva picant in 2 zi de boala.. putine sanse sa rezolvati problema difinitiv
vindecarea tine si de mental siu de conduita in timpul bolii dar mai cu seama de conduita PREVENTIVA
0
11-06-2014, ora 12:44
Maryllis
Nu este medic/terapeut
Maryllis
Voi incerca sa respect regimul recomandat de dumneavoastra, cu toate ca va fi mai greu, deoarece copilului ii place foarte, foarte mult sa manance atat picant cat si acru...
Acum se simte mai bine copilul, insa dimineata isi simte gatul iritat si uscat, din aceasta cauza tuseste sec, chinuitor, peste zi linistandu-se si tusind mai rar.
Il ajuta bine TANTUM VERDE-spray, se linisteste si scoate secretiile usor dupa ce ii dau cu el. Am cautat FARINGO-spray pe care il recomandati dumneavoastra, dar farmacistele nu au auzit de el.
Va multumesc mult pentru sfaturile prin care ne ajutati sa ne recapatam sanatatea, daruindu-ne din timpul dumneavoastra.
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Va doresc toate cele bune!
Cu stima,
Cornelia
0
11-06-2014, ora 14:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aveti 2 solutii
1 ii explicati pe intelese copilului ce II face rau din alimente si daca intelege o sa.l ajute si pe viitor
2 daca NU intelege.. o sa fi emare prieten cu medicii si o sa dati bani degeaba si pe alimente incorecte si pe medicamente
0
11-06-2014, ora 17:04
Maryllis
Nu este medic/terapeut
Maryllis
Va multumesc frumos!
O dupa-amiaza placuta va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: