Copil cu picioare X

23-11-2011
sandord
Nu este medic/terapeut
sandord
Buna ziua !
Sunt tatal unei fetite de 3 ani si 3 luni. Inca de cand am facut prima radiografie la solduri, care se recomanda a fi facuta la bebelusi, urmam diferite tratamente. S-a spus ca are displazie de sold.
La inceput a purtat ham, mai tarziu a trebuit sa poarte ceva lat intre picioare ( pe timpul noptii ), apoi talpa incaltamintei a fost modificata, adaugandu-se in partea interioara material ( ca sa calce mai mult pe exteriorul piciorului), acum poarta un talonet care se introduce in incaltaminte. Are si incaltaminte ortopedica cand merge afara.
Cand a inceput sa mearga avea picioarele foarte incovoiate, in forma de O.apoi pe masura ce a crescut a picioarele au devenit foarte X, si calca inspre inauntru cu laba piciorului, in special cu piciorul stang.
Am fost si la gimnastica medicala.
Recent am fost iarasi la control, si d-na doctor a recomandat sa-i facem niste proteze de indreptat picioarele pe care sa le poarte in somn. Protezele sunt facute dupa mulaj, picioarele se pun in aceasta proteza ( fiecare picior), de sus pana jos, iar in zona genunchiului se poate regla. Totul pare foarte chinuitor...
Unii doctori spun ca copilul ar fi trebuit sa umble desculta, altii spuneau ca dimpotriva trebuie sa umble cu incaltaminte ortopedica care sa-i tina piciorul fix intr-o anumita pozitie..cert este ca nu prea avem rezultate. Nu a avut niciodata probleme cu greutatea, sa fie supraponderala, acum are 15, 7 kg.
As dori sa cunosc si parerea dvs. Va multumesc anticipat !
3 comentarii
0
23-11-2011, ora 09:50
sandord
Nu este medic/terapeut
sandord
As dori sa mai adaug ca displazia de sold s-a vindecat, acesta a fost diagnosticul medicului.
0
17-04-2020, ora 15:12
Miruna12
Nu este medic/terapeut
Miruna12
Buna ziua ! Stiu ca au trecut atâția ani dar sper din suflet sa vedeti si mesajul meu! Am aceeași problema cu copilul care are acum 3 ani. Ati rezolvat cumva problema? Eu nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac.
0
23-04-2020, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Trebuie sa consultati, evident, un ortoped pediatru.
In majoritatea cazurilor genu valgum este o problema benigna, care se rezolva spontan, in cativa ani de crestere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.