Copil 2 ani-Exista consecinte negative sufletesti psihice mutare temporara in alta tara?

17-11-2014
Al Rete
Nu este medic/terapeut
Al Rete
Fiul meu are 2 ani.
1- De o saptamana sufera de fractura de clavicula. Exista consecinte psihologice, traume sufletesti, avand in vedere ca pentru a evita posibile cazaturi pe umarul traumatizat i-am pus sub cheie toate jucariile grele, masinute, biciletele, trotineta, leaganul, etc.?

2- Sotul meu, pleaca pentru o perioada de 5 luni, detasat in alta tara, cu serviciul si va lipsi din viata familiala. Ce impact poate avea asupra fiului meu de 2 ani si 2 luni avand in vedere ca este foarte atasat de tatal lui?

3- Locuim in Franta. Niciodata nu am fost in Romania, am evitat calatoriile foarte lungi (26 ore de drum). Sotul considera ca ar fi o solutie buna, ca perioada de 5 luni cat lipseste, sa ne mutam temporar la parintii mei in Romania. Considerati ca va suferi si mai mult pentru aceste schimbari: si lipsa tatalui, si lipsa locului cu care este familiarizat, obisnuit: camera lui de joaca, de somn? Nu e prea mult pentru el? Este o buna solutie mutatul in alta tara, la bunici? Nu putem reveni decat peste 5 luni.

4- Fiul meu are 2 ani. Avand in vedere trauma fizica: fractura de clavicula, este mai bine sa il dau la gradinita doar la 4 ani, sau e bine sa il dau la 3 ani: imi este frica sa nu pateasca ceva la gradinita, fiind proaspat accidentat. Dureaza luni de zile pana se reface.

5- Fiul meu plange foarte des, aproape din orice. Sigur gresesc cu ceva ca parinte. Ce trebuie sa fac, sa fie mai vesel, mai puternic, sa-i elimin lacrimile din ochisori?

Mulutmesc anticipat!
4 comentarii
0
17-11-2014, ora 05:37
Al Rete
Nu este medic/terapeut
Al Rete
PS: Eu nu doresc sa merg in tara, desi sotul, parintii si socrii insista sa duc copiii perioada cat tatal copiilor lipseste cu serviciul. Eu doresc ce e mai bine pentru copiii mei, nu ce vor altii. Daca raman singura cu cei doi copii ai mei, aici unde locuiesc in strainatate oricum ma descurc, nu am nevoie de ajutor, sunt o mamica independenta!
Am un baietel de 2 ani si o fetita de 1 an. Ii alaptez pe amandoi: e posibil sa imi pierd laptele datorita schimbarii? Nu vreau asa ceva!
0
17-11-2014, ora 10:28
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua dna Retegan,
bine ati venit aici, pe forum!
Inteleg ca treceti prin o perioada cu schimbari care va ridica anumite intrebari.
-in acest moment, este aproape imposibil sa stim daca copilul dvs va suferi psihic in urma acelui traumatism. Insa a-i ascunde jucariile din teama de a nu se mai accidenta, nu va garanteaza nici linistea dvs si nici integritatea viitoare a copilului dvs. Din punct de vedere psihologic, poate fi mai traumatizant pt copil sa nu se mai poata juca, chiar si cu acele lucruri pe care le-a folosit cand s-a accidentat, ba mai mult: pe viitor creste riscul de a deveni o persoana anxioasa, care se fereste si de umbra ei. Din aceasta accidentare el poate invata sa fie mai atent pe viitor cand se joaca si sa inteleaga consecintele actiunilor lui (aici rolul dvs e sa ii explicati cu rabdare si fara sa-l speriati cu posibile pericole care pandesc la tot pasul)- pana la urma nu putem controla totul in jurul nostru si a trai cu frica nu e deloc eficient. Nu vorbim despre a-l expune pe copil unor situatii extreme din dorinta de a-l 'imuniza' fata de frica, pt ca frica e normala si poate fi controlata intensitatea trairilor, ci de a-l lasa totusi sa creasca fara a incerca sa modificati mediul.
- 5 luni nu sunt 5 ani si exista skype, ori alte modalitati de a-l vedea si auzi pe tatal lui, lucru ce va mai atenua din efectele plecarii acestuia. Mai ales daca il pregatiti discutand ambii parinti cu el despre acest lucru. Si nu uitati sa punctati faptul ca tati se intoarce la el: e fff important sa stie asta!
- tatal copilului a propus plecarea la parintii lui din dorinta de a va sti in siguranta si poate pt a va fi mai usor sa-i ingrijiti pe cei doi copii, insa daca dvs nu va doriti sa mergeti, nimeni nu va poate obliga. Copiii se pot adapta repede schimbarilor de locuri daca sunt ajutati de adulti s-o faca si nu ii vad pe acestia foarte anxietati, insa nu putem sti cum ar reactiona, pana nu actionati :).
- spuneti ca micutul plange f des si ca va doriti sa 'eliminati lacrimile din ochisorii lui', insa a-l da mai tarziu la gradinita si a-l alapta pana la varsta aceasta nu reprezinta decat manifestarea fricilor dvs pe care i le transmiteti. Din ceea ce ati scris, reiese ca pe dvs va sperie multe lucruri si poate sprijinul unui psiholog va poate fi de folos, mai ales pt ca aveti o multime de intrebari. Va felicit pt ca sunteti o persoana independenta, iar lamurirea aspectelor de care va temeti poate fi un punct in plus pt dvs si copiii dumneavoastra.
Asadar, recomandarea mea este sa consultati un psihoterapeut, acolo in Franta, caruia sa-i adresati toate aceste intrebari si care va poate fi alaturi, sprijinindu-va sa treceti cu bine peste aceste schimbari din viata dvs.
Sanatate!
0
19-11-2014, ora 04:58
Al Rete
Nu este medic/terapeut
Al Rete
Stimata d-na Cristina Stoian,
Este important pentru mine sa aflu parerea unui medic avizat. Va multumesc pentru timpul acordat, am sa iau in considerare punctele dvs. de vedere.
Punctual va scriu:

1. Dr. ortoped considera ca pentru o perioada de o luna, sa il feresc intr-adevar de posibile pericole, gen cazaturi de pe bicicleta, trotineta, masinuta cu pedale...dupa care, sa i le pun din nou la dispozitie. In urma discutiei cu dvs. m-am decis, ca, sub supravegherea mea, cateva minute pe zi, sa ii permit accesul la una din aceste jucarii, desi, avand si o fetita de 1 anisor, trebuie sa o supraveghez si pe ea indeaproape.

2. Inteleg importanta specificatiei ca "tati se intoarce". Deja de o luna, il pregatesc, ca tati pleaca, dar am sa pun accent mai des, ca tati REVINE la ei.

3. Referitor la mutarea temporara in Romania, sincer, nu stiu ce reactie vor avea copiii mei, dupa plecarea taticului lor, si faptul ca ei raman o lunga perioada de timp pe un taram strain lor. Primele zile probabil se vor simti impresionati, dupa care, rataciti. Iar eu, nu asi dori sa imi "pierd" laptele.

Multumesc mult pentru tot ceea ce faceti pentru micutii mei si mine! Sanatate!!!
0
02-04-2015, ora 12:53
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Statistic exista corelatii intre functionarea sociala si emotionala a copilului si functionarea relatiei cu parintii.
In cazul aparitie la copii a unor tulburari de natura celor proiectate, este recomandat sa se apeleze la un psiholog care este in masura sa evalueze masura afectarii functionarii relatiei copilului.
Va doresc numai bine,
Psiholog Liviu Stefan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: