Contracturi musculare involuntare

12-02-2008
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
De aproximativ 1 luna am anumite contracturi (spasme) musculare. Contracturile se manifesta in 90% din cauze intr-un anumit loc pe bratul drept deasupra cotului si sunt nedureroase. Dar mai apar si la picioare in partea superioara. Spasmele de pe brat se manifesta tot timpul cu pauze de catevasecunde intre ele.
Poate cineva sa imi dea un raspuns la aceasta problema? Va multumesc!
13 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Contractura musculara involuntara este un simptom care face parte din vastul cortegiu simptomatic al spasmofiliei (tetaniei). Daca nu ati fost diagnosticata pana acum cu asa ceva, nu e tarziu. Daca contractura are o cauza mai bine determinata, atunci poate fi incadrata la diverse afectiuni neurologice care intereseaza un anume nerv. Dar in acest caz se manifesta totdeauna intr-un anume loc si numai acolo. Cauzele traumatice sunt mai rare. Daca aceste contracturi sunt insotite si de contractia permanenta prin pozitie si concentrare a unor grupe de muschi, (cum ar fi ai cefei) atunci vorbim de stress. Statistic primul caz este cel mai des intalnit.
Tratamentul ar fi cu preparate de calciu (Clorocalcin cel mai comod si ieftin), alte preparate cu calciu mai sofisticate, triplete minerale (Ca, Mg, Zn) sau Magne B6 (include si vit. B6). Pe langa unul dintre acestea se recomanda asocierea unui sedativ usor (tranchilizant de zi - Rudotel, sau antianxiolitic - Xanax, Helex, sau chiar binecunoscutele Extraveral sau Distonocalm). Daca vreti si un al treilea medicament (ca sa fie ca-n povesti) puneti si un miorelaxant cum ar fi Mydocalm sau Clorzoxazona. Trebuie insa sa stiti ca toate aceste terapii se risipesc ca fumul in fata unei vieti de familie reusite. In fond de ce viata dvs. trebuie garnisita cu medicamente?
0
04-12-2009, ora 09:58
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
BUNA ZIUA AS DORI SA IM SPUNETI SI MIE DE 2 LUNI MA CONFRUNT CU SPASME IN MAI MULTE PARTI ALE CORPULUI MAINI PICIOARE PARCA SE ZBATE CEVA ASA IN MAINI PICIOARE CHIAR BURTA, OCHIU CATEODATA SAU BUZA APROAOPE IN TOT CORPUL APAR ACESTE ZVACNITURI AM FACUT CALCIU PE VENA CALCEMIA E BUNA MAG LA FEL CE SA IAU UNEORI AM SI TEAMA NEJUSTIFICATA ANXIETATE CE PT FACE CE SA IAU
0
17-12-2009, ora 17:23
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Dragalasilor, domnul dr. are perfecta dreptate! dar voi nu ati observat ca FIX pe pagina unde sunt postate intrebarile voastre exista un preparat care, din nou, este FIX pentru ce ziceti voi ca aveti ?!!
cu drag
0
17-12-2009, ora 18:02
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
super tare:)
adevarul e ca apare mereu in josul paginii incat am ajuns sa-l ignor... intrebare, daca nu pot sa iau pastile ce variante exista pt administrarea i.m. ? exista la un moment dat gluconolactat de calciu si magneziu dar nu se mai fabrica, cu ce poate fi inlocuit? am inteles ca ar fi calciu fiole de la sandoz dar trebuie administrat in muschiul gluteal intr-un anumit fel... eu imi fac singura injectiile si nu m-as baga la chestii f sofisticate:)

iar intrebarea nr 2 in special pt dr cristinel: daca mama are osteoporoza avansata, eu ce analize sa fac pt a vedea daca sunt predispusa la aceasta boala si sa pot lua masuri?

multumesc pt infinita dvs rabdare si daruire!

seara buna!
0
17-12-2009, ora 18:19
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
faina, nu?
De ce nu poti inghiti pastile? Cauta o forma efervescenta ! Exista cum spunea si dl. dr., de exemplu ca.mg.zn.
Unde-ti faci singura injectiile? Fii atenta deoarece acele de la seringile astea noi sunt cam scurte si risti sa faci noduli sau mai stiu eu ce. Injectiile in general vorbind, ar trebui facute profund si tinut cont si de grosimea stratului adipos, de care se cam uita!
Ce test a facut mama pt osteoporoza si care este scorul T? Cati ani are si ce tratament i s-a indicat? Ce boli asociate mai prezinta?
Tu ce inaltime si greutate ai si cati ani?
0
17-12-2009, ora 19:22
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
raspunsuri:

pe cale parenterala nu asimilez + plus probleme cu stomacul
injectiile le fac in muschiul gluteal:) dar doar algocalmin, gluconolactat de calciu si mg... chestii light
DEXA la sp fundeni, scor 4, 3 fara boli asociate, 60 ani, injectii bonviva o data la 3 luni
33 ani, 49 kg, 170cm
0
17-12-2009, ora 20:31
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
da, din pacate scorul t este mare. as fi curioasa ce scor va avea dupa un an de tratament cu bonviva. eu in general dau fosavance o pastila pe saptamana si in cei vreo 5 ani de cand am pacienti in evidenta, am avut destule cazuri de ameliorare a scorului precum si de (mai ales)stopare a evolutiei bolii. bonviva nu am inceput sa dau pana nu vad cu ochii mei la persoane reale, nu in statistici, rezultatele. Deci, mamei obligat control la un an.
In ceeace te priveste, va trebui si tu sa iti faci o determinare dexa deoarece inaltimea si greutatea, ca si factorul mostenire desi nu foarte bine demonstrat precum si lipsa de asimilare a calciului, toate acestea zic, sunt motive pentru a face testul (fiind factori de risc pt.o).Macar stii din ce punct pleci, si in functie de valoare si de ciclul menstrual se va stabili la ce interval trebuie repetat.
Daca poti sa crezi asa ceva pe pagina farmacistilor.ro nu am gasit ca si forma injectabila, decat Gluconat de calciu si clorura de calciu!!!! dar acesta din urma nu este in agenda medicala asa ca trebuie sa fi disparut si el!!!
Dar sa nu uiti ca in perioada toamna primavara sa iei si vitamina D cate 800 de U.I.pe zi plus vitamina C din citrice. Deasemenea in cazul tau cred ca homeopatia ar da rezultate foarte bune.
sanatate mamei si tie!
0
17-12-2009, ora 20:38
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
multumesc foarte mult.
0
28-05-2010, ora 18:53
serginyho
Nu este medic/terapeut
serginyho
LA mine este usor mai ciudat...cred ca fac parte din prima categorie :"afectiuni neurologice care intereseaza un anume nerv" deoarece eu am contractii musculare doar la un anumit muschi :"tricepsul de la mana dreapta"... Cam de 2 saptamani imi pulseaza...la inceput usor...mi sa parut chiar amuzant acum insa din ce in ce mai des...ca orice om si eu am ceva "ipohondru" in mine astfel ca m-au cam napadit oarece ganduri negre...gen degradare neurologica si alte prostii...
Inainte sa ma duc la un medic asi dori sa va aud si voua parerea.+ un remediu daca este cu putinta...


Multumesc.
0
29-05-2010, ora 00:26
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
nu cred ca faceti parte din aceasta categori. luati magnetot 2cpx 3 pe zi 10 zile
0
02-07-2010, ora 10:27
m.valahia
Nu este medic/terapeut
m.valahia
Fiica mea este insarcinata si are contracturi musculare ale gambelor f.dese si f dureroase, astfel incat dupa o astfel de "criza" abia mai poate merge.Contracturi de acest fel, ale gambelor le avea si inainte de sarcina dar mai rare.Are senzatia ca se rupe muschiul.Ce pote face in situatia aceasta?Este speriata de faptul ca se poate rupe muschiul.
Va multumesc
0
02-07-2010, ora 10:29
m.valahia
Nu este medic/terapeut
m.valahia
As vrea sa va mai intreb care este diferenta dintre carcel si contractura?
Multumesc
0
31-01-2011, ora 12:10
biro andrei
Nu este medic/terapeut
biro andrei
de o saptamana m-i se contracta involuntar(se zbate) muschiul vast median.nu este dureros dar parca sa mutat inima acolo.va rog sa imi spuneti daca are legatura cu afectarea nervului sciatic sau care ar fi cauza.Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.