Contractii musculare involuntare

01-01-2011
Catalin.b
Nu este medic/terapeut
Catalin.b
Buna ziua ma numesc Catalin am 19 ani si as avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu o problema.

Istoric:
In urma cu aproximativ 2 ani au inceput sa mi apara anumite contractii involuntare ale muschilor de la nivelul gatului care aveau ca rezultat o miscare involuntara a capului inspre dreapta sau stanga asemanatoare cu un tic, in timp ce ochii ramaneau fixati pe anumite lucruri pe care le priveam, (de ex. cand eram la scoala si eram atent la tabla ).Pe moment am ignorat problema,

vacanta era aproape si am zis ca pana incepe anul viitor o sa-mi treaca. Problema a fost ca nu s-a intamplat asa, ba chiar as putea sa spun ca situatia s-a agravat in sensul ca acele miscari si-au marit amplitudinea, adica apare o rotire a capului mai pronuntata.

De cateva luni au inceput sa imi apara si contractii ale muschilor de la maini, picioare, abdomen, spate, umeri, buza, pleoape, obraz, practic in tot corpul cu exceptia ochilor.

Daca aceasta contractie apare la nivelul muschilor mici se produce si miscarea segmentului asupra caruia actioneaza muschiul ex( miscari alea degetelor, o miscare usoara a mainii repet involuntar.).Problema asta a inceput sa fie vizibila asa ca am fost la un neurolog care mi a spus sa fac o analiza a sangelui, pe care am facut o iar rezultatele pt Mg si Ca ionic au iesit in limitele normale. Acum mi a dat trimitere pt a face e electromiograma (EMG) urmand sa ma duc inapoi cu rezultatul, si un tratament cu Stresclin si un complex de vitamine B.

Va rog daca puteti sa mi spuneti ce anume as putea sa am sau ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceste probleme pentru ca au devenit suparatoare si imi afecteaza activitatea de zi cu zi.

Alte simpome care apar sunt: -nesiguranta in miscari, depresie, tendinta de autoexcludere din grupuri, uneori apare un tremur al mainilor si al degetelor de la maini, furnicaturi, , , Mentionez ca nu beau cafea, nu fumez, alcool beau foarte rar la cate o ocazie dar si atunci in limite rezonabile, iar in trecut am facut mult sport (judo, ciclism, jogging, sala).

Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
08-01-2011, ora 01:40
Catalin.b
Nu este medic/terapeut
Catalin.b
ps: astazi am fost si am facut o electromiograma care a iesit normal... chiar nu are nimeni o idee despre ce ar putea fi?
0
07-08-2011, ora 14:50
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
catalin si eu am involuntar aceste miscari si nu stiu de la ce mai mult la membre... mai tinema si pe mine la curent cu ce ti-a gasit tie te rog.
0
30-08-2011, ora 02:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In legatura cu aceasta manifestare am aflat ca ar putea fi Tremor.Sunt destule informatii despre cesta manifestre, cauti pe google tremor simptome. Sunt mai multe tipuri in functie de manifestare.
Am citit cate ceva despre asta trebuie vazut daca aceste miscari nu sunt provocate de scaderea drastic a glicemiei, hipertiroidie sau probleme la ficat, printre altele.
Daca stii engleza, poti sa citesti aici http://www.ninds.nih.gov/disorders/tremor/detail_tremor.htm
Daca nu merge link-ul, sau nu stii engleza, scrii pe google :
Tremor Fact Sheet: National Institute of Neurological Disorders and...
si deschizi cu traducerea acestei pagini. Te prinzi tu ce zice acolo. Sau poti sa cauti ceva in limba romana despre miscari musculare involuntare
0
08-10-2011, ora 01:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vad ca nu a mai postat nimeni asa ca as mai sugera o posibilitate.
Ar putea fi - coree sydenham - ca urmare a unei infectii streptococice majore.
Cauta pe net
- Sydenham (coree a lui)
- sau
- COREEA ACUTA SYDENHAM
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: