Contraceptive si ingrasare

03-11-2008
annacb02
Nu este medic/terapeut
annacb02
Am 28 de ani si de patru ani iau contraceptive, am luat Harmonete la recomandarea medicului si m-am ingrasat cam 10 kilograme in cinci luni.Am mers din nou la medic si am schimbat pe Mercilon...inca 5 luni, inca 5 kilograme.am renuntat timp de doi ani si asta pentru ca nu eram foarte activa sexual si era suficienta metoda calendarului...in cei doi ani de pauza am reusit sa nu ma mai ingras pentru ca de slabit nu am fost capabila.Acum a trebuit sa recurg din nou la contraceptive, de data asta Yasmine si tot la sfatul medicului, dar deja in cele doua saptamani de utilizare am reusit sa iau vreo trei kilograme.Sunt disperata si am depresii din ce in ce mai des, mentionez ca nu mananc "in prostie", beau 2 litri de apa si dupa ora 6 nu mananc mai nimic.ce sa fac?Am nevoie de o metoda contraceptiva sigura, dar nici nu mai pot continua sa iau in greutate si sunt satula si de mers la medic care da din umeri.Locuiesc intr-un oras mic si nu prea am de unde alege un cabinet mai bun.As incerca sa folosesc ovule, mai ales ca nici acum nu am contacte sexuale foarte dese, dar nu stiu cat de sigure sunt.Un sfat, va rog si o lamurire in ceea ce priveste ovulele contraceptive.Multumesc!
6 comentarii
0
03-11-2008, ora 18:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ovulele iti dau o siguranta de 75%.Se introduc cu 15 minute inainte de contact.De ce nu-ti pui un sterilet? Nu mai ai zilnic grija pilulei, nu te ingrasi, este o metoda mult mai sigura decat ovulul, nu-ti da dereglari hormonale, e pe termen lung, nu are efecte secundare etc.. E gresita conceptia conform careia contraceptivele ingrasa.Ele nu ingrasa, ele sporesc pofta de mancare.Daca rezisti apetitului crescut si reusesti sa mananci ca si inainte de a lua pilule, totul e OK. Mai e si componenta psihica, in sensul ca daca tu esti ferm convinsa ca pilula ingrasa -ca doar asa spun toti, nu-i asa? - orice ai lua te vei ingrasa.
0
03-11-2008, ora 19:14
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Personal nu cred ca te-ai ingrasat atatea kg de la anticonceptionale.Daca este asa consulta medicul in legatura cu Yasmine, sunt chiar ok si nu ingrasa dar te-as sfatuii sa mergi la un endocrinolog pt ca ai multe simptome de o dereglare hormonala.
0
04-11-2008, ora 08:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul dv, problema nu se pune de a inlocui un anticonceptional cu altul, ci de a schimba metoda contraceptiva, deoarece toate anticonceptionalele au potentialul de a ingrasa, in special persoane cu aceasta predispozitie. E normal, contin hormoni anabolizanti. Nu uitati insa ca oprirea tratamentului se face numai la terminarea unei folii odata incepute.
0
04-11-2008, ora 12:50
annacb02
Nu este medic/terapeut
annacb02
Multumesc pentru raspunsuri.Nici eu nu sunt convinsa ca ingrasarea a fost produsa 100% din cauza pilulelor.In perioada cat am luat anticonceptionalele am avut si o perioada extrem de stresanta si poate e si asta un motiv pentru care am acumulat atatea kilograme.La endocrinolog am fost, am facut o ecografie si mi-a spus ca am doar glanda putin marita, dar nu e motiv de ingrijorare si ca trebuie sa gestionez "stresul" si sa fiu atenta la ce mananc.Despre sterilet nu poate fi vorba pentru ca nu am copii si in primavara ma gandesc foarte serios sa fac un bebe, deci as fi vrut o metoda "temporara".
0
04-11-2008, ora 20:53
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
acum cat timp ai fost la endocrinolog?analize de sange ai facut pt glanda?TSH, FT4, FT3?Glanda se poate declansa in orice moment si simptomele se pot confunda cu altceva.Stiu eu ce spun.
0
14-11-2008, ora 10:40
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
salut
stii ce as spune eu ca nici intr-un caz nu te-ai ingrasat de la contraceptive
dar cine stie fiecare organizm e diferit
eu spre exemplu cind am inceput sa iau contraceptive am slabit cu 5 kg dar cred ca e mai mult din cauza stresului pt ca imi faceam griji la inceput sa nu apara probleme din cauza lor
iata asa
ai grija de tine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  •