Contraceptive moderne

14-02-2011
veronica.r
Nu este medic/terapeut
veronica.r
Spuneti-mi si mie ce contraceptive mai noi au aparut pe piata? Vorbeam astazi cu niste prietene care au ras de mine cand le-am spus ca inca folosesc pilula.
Mi-au zis ca ar trebui sa ma mai modernizez si sa nu mai iau asa multi hormoni.
Una a zis ca foloseste un plasture, alta un inel, o alta nu stiu ce tip de folie contraceptiva.
Cu ce as putea sa inlocuiesc pastila? Sunt la fel de bune metodele astea mai "moderne"?
Nu am nici probleme foarte mari de la ea, doar dreri de cap la inceputul fiecarei folii si le folosesc de vreo 1 an si ceva.
5 comentarii
0
14-02-2011, ora 19:56
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
mie nu mi-a placut plasturele, nu inteleg cum reusea sa-mi cada asa des.plus ca trebuia schimbat saptamanal, iar daca-ti cadea, trebuia sa pui unul nou in loc.
oricum, sunt si metode mai moderne decat pilulele, asta e clar, esti norocoasa daca ai doar dureri de cap de la ele. eu am avut si niste schimbari bruste de dispozitie pe langa kilogramele in plus..
peliculele contraceptive sunt niste spermicide si nu sunt asa eficiente ca metodele pe baza de hormoni.
eu iti recomand inelul, dar cel mai bine ar fi sa te consulti intai cu medicul.
0
20-02-2011, ora 15:17
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
Adevarul e ca pilulele, majoritatea cel putin, sunt depasite in materie de contraceptie.
Daca le iei pentru altceva da, e ok, dar altfel.. poti gasi si variante mai bune care sa nu-ti hartuiasca asa tare corpul.
0
20-02-2011, ora 23:19
veronica.r
Nu este medic/terapeut
veronica.r
Am mai citit despre implant si despre injectii. Pe langa plasture si inel cica ar fi cele mai moderne.
Cine, ce foloseste pe aici?
0
20-02-2011, ora 23:28
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
din cate stiu eu inca nu au aparut injectiile sau implantul la noi in tara inca.
alege intre plasture si inel daca iti place ce afli despre ele, pune-le in balanta avantajele si vezi la care ramai.
0
04-03-2011, ora 19:42
Dreea
Nu este medic/terapeut
Dreea
Am folosit si eu pilule de generatie noua -Yasmin, dar de vreo 6 luni nu am mai luat nimic si nu stiu daca sa continui tot cu ele sau nu. Inca mai am reteta veche dar am fost la un control nou si medicul mi-a zis de inelul vaginal de care am citit numai de bine.
E mai bun ca Yasmin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •