Conteaza mai mult sotia fratelui decat propria iubita?!

22-03-2012
ela87
Nu este medic/terapeut
ela87
Buna! Numlele meu este Ela, am 24 de ani si sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani..planuim sa ne casatorim in viitor si cu toate acestea eu trec printr-o perioada dificila pentru mine, de aceea am decis sa postez aici o mica parte din povestea mea, in speranta ca cineva din exterior isi va spune opinia, fie ca este psihoterapeut, fie ca nu! Am nevoie de ajutor pentru ca sunt confuza, nu stiu ce sa mai cred..

Mi-e greu sa incep...iubitul meu are un frate, care de curand s-a casatorit.Precizez ca eu cu sotia lui ma inteleg bine, nu au existat niciodata probleme. Ei sunt foarte uniti, se ajuta reciproc cand au nevoie...la un moment dat am avut o discutie cu iubitul meu pe tema acesta si cand l-am intrebat, ipotetic vorbind, daca eu asa avea nevoie de ajutorul lui tot atunci cand si cumnata lui ar avea nevoie (lucru aproape imposibil, dar l-am adus in discutie pentru ca mi-a lasat impresia ca desi pe mine ma iubeste ca pe o femeie si la cumnata lui tine practic ca la o sora, intr-o situatie de genul acesta, ea ar fii prioritatea). Raspunsul m-a bulversat sincera sa fiu, pentru ca din punctul meu de vedere, ca iubita, viitoare sotie ma asteptam ca eu sa fiu prioritatea lui...dar el mi-a raspuns ca nu e nimeni mai important decat nimeni, ca eu vreau ca el sa nu mai vada altceva in afara de mine, desi nu este asa, mi se pare normal ca si cumnata lui sa fie o persoana importanta in viata lui pentru ca e sotia fratelui sau, dar nu mi se pare normal ca ea sa fie mai importanta pentru el decat sunt eu...De asemenea mi-a spus ca ar vedea el atunci ce ar face si daca ar alege gresit ne-am certa atunci...

O alta intamplare recenta, ce mi-a amestecat gandurile este urmatoarea: fratele sau impreuna cu sotia lui sunt plecati in strainatate, iar ea a nascut recent acolo.Am vorbit cu ea la telefon, atat eu cat si iubitul meu si ne-a spus ca atat ea cat si bebelusul sunt bine.La cateva zile dupa aceea l-a sunat fratele sau si l-a intrebat daca stie de la matusa lor (care le este ca a doua mama) ca sotia sa nu este tocmai bine si ca are mici complicatii, care prin tratament vor disparea.Iubitul meu nu stia si s-a enervat foarte tare pe matusa lui ca nu i-a ascuns acest lucru, apoi a sunat-o pe cumnata lui si i-a reprosat ca de ce nu i-a spus si lui, desi ea nu-i spusese nici macar mamei ei.De asemenea si fratele sau era nervos ca iubitul meu nu fusese informat despre aceasta situatie..am fost de fata la toata discutia si m-am simtit sincer de parca cumnata era sotia iubitului meu, atat de impacientat era ca i s-a ascuns acest lucru.

Sincera sa fiu sunt foarte confuza..incerc sa ma conving singura ca sunt situatii normale..poate sunt eu prea posesiva pentru ca imi doresc ca eu sa fiu totul pentru el, deoarce el pentru mine asta inseamna TOTUL

Va rog, am nevoie de o parere obiectiva..sa-mi pot face ordine in ganduri!Din acest mic episod am inteles eu gresit locul meu in viata lui?

Chiar astept pareri de la femei care sa-mi spuna ele cum s-ar simtii in astfel de situatii, cum s-ar comporta..

Multumesc
10 comentarii
0
22-03-2012, ora 23:07
xNutzu
Nu este medic/terapeut
xNutzu
Daca el chiar te iubeste o sa o faca mereu, neconditionat, nelimitat. Iubeste-l si tu pe el, si nu mai puneti alte probleme in primul plan. El te iubeste, incearca si tu sa il iubesti pe el, si totul o sa fie bine. Daca voi chiar sunteti cuplul potrivit, totul o sa mearga bine. Totul se rezolva prin comunicare, deci orice problema ai avea, spune-i.
0
23-03-2012, ora 00:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai gresit intreband pe care ar alege. Asa ceva nu se face. Pare un barbat matur care tine la familia lui asa cum este normal. Iar daca va simti ca-i reprosezi asta se va indeparta de tine. Bineinteles ca familia lui, pe care o va avea poate cu tine, va fi pe primul plan, chiar daca familia lui originara nu va fi pe locul al doilea. Nu stiu daca intelegi ce am vrut sa spun cu asta, dar ideea este sa nu ai gelozii.
Ti-o spun pentru ca asta simt si eu avand frate caruia i s-a reprosat ca tine mai mult la familia lui decat la iubita etc, ori nu asa se pune problema. Mie una, daca prietenul m-ar intreba pe care l-as alege, pe el sau pe frate, sau pe un ipotetic cumnat, cred ca i-as arata usa, considerand ca este infantil din punct de vedere afectiv. Daca sunt intr-adevar intemeiate suspiciunile tale, vei afla si din manifestarile fratelui sau, ca doar e sotia lui.
Dar altfel, iti urez sa fiti uniti ca este ceva de neinlocuit.
Numai Bine!
0
23-03-2012, ora 16:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
in cateva randuri...iata SI parerea mea...chiar tu ai cerut.pareri.
1.
faptul ca TU ai intrebat pe CINE va alege...NU cred ca-i "o problema"...
DAR, faptul ca el NU ti-a raspuns:"PE TINE, DRAGA MEA"...da, .asta este o "problema"...
zici:
"l-am intrebat, ipotetic vorbind, daca eu as avea nevoie de ajutorul lui - tot atunci cand si cumnata lui ar avea nevoie "
..
SA SE INTELEAGA.NU ai pus intrebarea pt. familia lui (e NORMAL) sa le fie aproape..
ci de SOTIA FRATELUI...
si aici, cred ca, NU e normal...sa o situeze NICI pe acelasi "nivel" cu tine..darmite...sa o "aleaga pe ea"...
asa cum ti-a raspuns:
"nu e nimeni mai important decat nimeni"
2.
zici:
"a sunat-o pe cumnata lui si i-a reprosat ca de ce nu i-a spus si lui, desi ea nu-i spusese nici macar mamei ei."
si ASTA
NU e normal sa-l "deranjeze" chiar atat de mult pe el,
DOAR daca...ar fi prioritare ALTE "probleme" pentru..prietenul tau..
iata-le:
3.
- l-a ajutat MULT si NECONDITIONAT fratele lui.pana acum - in viata??
- prietenul tau, a cunoscut-o CUMVA pe sotia fratelui (inainte)??..tot ce se poate...
- NU zici care e mai mare?..poate si acea matusa...are vreo vina?!?
ma intreb insa:
- DE CE...nimeni nu i-a zis adevarul - prietenului tau???
- DE CE se feresc sa-i zica?
adica: nici sotia fratelui CAND, ati vb. ambii cu ea, nici acea vestita matusa..ci DOAR fratele?!?
parere:
...oricum CEVA "NU se leaga.."
..ai MARE grija...
propunere:
- NU-I mai pune n intrebari, DAR urmareste..
- NU spune "DA"...INCA
O primavara frumoasa iti doresc!
cele bune,
0
23-03-2012, ora 19:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Eu zic ca nu merita sa te incurci cu cineva pentru care nu esti number 1. Intr-o zi o sa gasesti pe cineva pentru care esti importanta.
Parca ma vad pe mine acum cativa ani. Si pentru cineva din trecutul meu, se pare ca era mai importanta pana si cumnata lui decat mine, oricum am inteles prea tarziu ca familia din care provenea era inca numarul 1. Daca intelegeam mai devreme, as fi scapat de multa suferinta, il evitam pe el si evitam familia respectiva...
Uite ce circula pe facebook: 'Fericirea cea mai mare e sa stii ca cineva are ocazia sa fie oriunde in lumea asta dar a ales sa stea langa tine'. Numai bine
0
23-03-2012, ora 21:47
ela87
Nu este medic/terapeut
ela87
Multumesc din suflet tuturor care mi-au raspuns pana acum, conteaza mult pentru mine raspunsurile primite.
Numai bine va doresc si eu
0
03-04-2012, ora 13:16
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
si eu am fost intr-o situatie similara insa eu fiind sotia fratelui mi-am sustinut cumnatul din toate p de vedere il ajutam cu orice si el pe mine a fost o alinare pentru mine de cate ori nu ma intelegeam cu sotul el era acolo pregatit sa ma ajute eram foarte apropiati ne intelegeam cum nu ne intelegea nimeni si ne incurajam unul pe altul pana ne-am dat seama k nu e doar prietenie sunt sentimente la mijloc am ajuns sa tin la el mai mult ca la un cumnat si el la mine dar acum de cand ne-am dat seama am inceput sa ne evitam si sa remediem cumva situatia nu s-a intamplat nimik intre noi si sper sa nu se intample niciodata.e o situatie ingrozitoare si nici eu nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la el in fiecare zi si noapte!deci sfatul meu ai grija sa nu fie altceva intre ei decat prietenie la mijloc uneori nici nu iti dai seama cand ajungi sa iubesti pe cineva si ai impresia k e totul normal o iubire de frati dar e altceva.
0
30-06-2012, ora 19:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
' Doamna sub acoperire' probabil ca nu are frati, ca altfel ar sti ca si cumnatul trebuie sa-i fie aproape ca un frate si sa se poarte ca atare, asta inseamna cu un pic de dragoste frateasca... Eu nu m-am inteles cu fostul meu cumnat niciodata, asa ca nu pot pricepe cum poti sa te destainuiesti cumnatului ( si pentru ca nu-ti sunt totusi frati, nu e bine sa discuti multe cu cumnatii ; e bine sa existe respect si sa nu faci destainuiri care te privesc doar pe tine... ) in loc sa discuti cu sotul sau rudele tale de sange...si sa mai faci pasiune pentru el...Hai ca nu vreau sa devin paranoica (... m-am uitat si la Hamlet :))...)si sa vad peste tot numai adultere si casnicii mincinoase si ochi dulci facuti cumnatilor ( cumnatelor), prietenilor(prietenelor), nasilor( naselor) si mai stiu eu cui intra in casa...
0
03-07-2012, ora 12:07
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
in primul rand nu am frati intr-adevar dar se poate intampla ce mi s-a intamplat mie oricui...si da ne-am avut ca fratii pana ne-am dat seama ca e si altceva la mijloc si ne-am oprit la timp si totusi sunt atatia care merg pana la capat deci nu esti tu paranoica d-na elina dar sunt atatea cazuri din astea si au fost dintotdeauna dar candva stiuau sa se ascunda mai bine.faptul ca tu nu te-ai avut bine cu cumnatul tau e altceva nu inseamna ca altii nu se au bine.in fine fiecare cu parerea lui...
0
08-07-2012, ora 07:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Sincer, lumea asta este asa de mare, sunt atatia oameni pe care poti sa-i cunosti, sa-i iubesti, rudele sa ramana rude. Eu as recomanda tuturor sa-l arunce pe Freud pe foc si sa citeasca Erich Fromm " Arta de a iubi" si o sa aflati ca iubirea este un act voluntar, nu ceva ce nedapaseste, ceva incontrolabil. E bine sa citeasca aceasta carte, in primul rand parintii care au copii, ei au o mare responsabilitate in devenirea sufleteasca adultului de mai tarziu si comportamentul acestuia, vezi capitolele " Iubirea materna", " Iubirea dintre parinte si copil " din cartea de mai sus. Altfel, eu am o familie mare cu mai multi frati, veri, nepoti, etc ( apropo, imi plac filmele italiene in care vad se strang familiile la un loc:))))), inteleg si de ce mafiotii sunt o familie...) stiu ce este dragoste frateasca, e si un capitol in cartea asta despre dragoste frateasca si e o dragoste pe care o poti avea pentru orice fiinta umana. Importante sunt si iubirea erotica si iubirea de sine, iubirea de Dumnezeu, cititi capitolele respective, si o sa mai aflati si despre singuratate... Cert este ca mie Freud nu mi-a placut niciodata, nu poti trai o viata centrata pe o obsesie sexuala, viata inseamna si altceva... Iar o sa se ia psihologii de mine... Nu ma pricep eu la recenzii, dar va recomand cartea. :)
0
08-07-2012, ora 10:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nota bene:... Sa nu fiu inteleasa gresit, Freud poate explica o psihopatologie a iubirii, ( psihiatrii inteleg mai bine asta, nu cred ca oricine intelege patologia asta ), iubirea normala este mai bine explicata de Erich Fromm, asa ca' aruncatul pe foc' nu trebuie sa fie o actiune, este o exprimare figurata... Am dat explicatia asta ca sa scap de furcile caudine ale psihologilor. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • iHeartUs - aplicația care îmbunătățește relația de cuplu
  • Timpul înlocuiește micile ciondăneli din cuplu cu umorul
  • Nivelul de educație al partenerului influențează sănătatea generală a ambelor persoane din cuplu
  • Știința infirmă zicala conform căreia persoanele opuse sunt atrase una de cealaltă
  • Cum își influențează reciproc stilul de somn partenerii de cuplu?
  •