Constipatie cronica de 7 ani...

24-08-2009
Gea21
Nu este medic/terapeut
Gea21
La 14 ani am fost diagnosticata cu megadolicocolon, mi s-a explicat ca al meu colon este mai lung decat normal si foarte lenes. Am crezut ca acest lucru este doar periodic(daca tin regim cat de cat ma voi simti mult mai bine), insa au trecut 7 ani de atunci si ma tot chinui cu tot felul de tratamente naturiste(fructe, legume, alimente pe baza de fibre, ulei de masline, ulei de ricin, tarate, herbolax, senax, -stadalax, dulcolax am luat dar le evit-, ceai antiadipos, ceai laxativ, de fenicul, coada soricelului, soc etc..)pt k nici nu ma gandesc sa ajung la calea chirurgica.Specific ca am fost internata de vreo 3 ori la urgente dupa 8 zile de neeliminare a scaunului cu toate tratamentele...am incercat sa nu le amestec pt k stiu ca un tratament nu se ia in paralel cu altul de obicei.Am facut si clisme de multe ori, de vreun an am renuntat la ele, am o senzatie continua de balonare orice as manca.Acum am 21 de ani si nu imi doresc sa ma chinui asa toata viata, mai ales ca imi voi dori si un copil pe viitor si e mai periculos atunci.Nu mananc de obicei carne, de regula carne de pui mai consum, dar evit prajelile. Mananc foarte multe fructe, dar adevarul e ca nu prea consum lichide cat ar trebui.Sa zic in jur de 1, 5 L /zi.Va rog, daca treceti prin situatii asemanatoare sau daca de buna voie imi oferiti un sfat sa ma ajutati va multumesc anticipat.
12 comentarii
0
24-08-2009, ora 15:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, aveti sanse mari de vindecare in ciuda diagnosticului medicilor pe care nu trebuie sa-l credeti, medicina cauta cauza numai la organe si ignora existenta sunstantelor toxice care sunt prezente peste tot, mai ales in medicamentatia chimica.

Medicina naturista chiar si impreuna cu alimentatia sanatoasa nu au puterea necesara de a inlatura anumite cauze ale bolillor. Trebuie sa apelati la ceva mai puternic, mai eficient si care lucreaza pe cu totul alt principiu decat remediile din plante si acest lucru este homeopatia, care este totusi o medicina naturista.

Consultati un medic homeopat cu experienta care practica exclusiv homeopatia clasica si aveti sansa de vindecare, sanse care depinde nu de homeopatie in sine ci numai de capacitatea medicului de a va gasi remediul adecvat (similum)

Exista toxine ca de ex. opiul sau morfina si alte anestezice care sunt folosite des la operatii sau aluminiul si plumbul care sunt prezente peste tot (ambalaje, tevi de apa, benzina) si multe alte substante care afecteaza masiv miscarea intestinelor si creeaza astfel de probleme.

Aceste substante luate sub forma de remedii homeopate in dilutia protrivita sunt in stare sa puna in
miscare ci cel mai lenes colon anuland efectul celor din corp.

Daca aveti imbalonare puternica constipatia se datoreaza si acestei imbalonari pe care o puteti combate paleativ pana ajungeti la medic cu o granula de Carbo vegetabilis CH200 luata la nevoie si care o sa faca minuni.

Alternativ puteti folosi si Lycopodium Clavatum CH30 de 2 ori saptamanal cate o granula care detoxifiaza ficatul, mareste digestia si scoate si gazele.

Dar trebuie sa meregeti la medic pt. a depista remediul adecvat si cauza adevarata ale acestei constipatii ca pe viitor sa stiti exact ce va va ajuta in caz ca problemele reapar.

Efectul unui remediu homeopat poate dura ore, saptamani, luni sau ani de zile sau aduce vindecarea definitiva.

Remediile homeopate se sug sub limba, se iau la cel putin o ora dupa sau inainte de masa, se evita complet cafeaua, cola, iutelile, vinul, otetul, menta, musetelul, camfora si uleirile eterice.

Mai multe informatii despre homeopatie gasiti in articolele despre homeopatie postate de mine aici in forum.

Succes si spune aici rezultatul dupa ce ati facut tratamentul, poate ajutati prin exemplu si altora.
0
24-08-2009, ora 15:50
Gea21
Nu este medic/terapeut
Gea21
Am omis sa specific ca am facut si tratament homeopatic vreo 6 luni, mi-a mers bine, dar dupa o perioada cand s-a invatat organismul si cu acele substante am revenit la constipatie de dinainte...
0
24-08-2009, ora 17:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multe lichide (peste 2 l pe zi), produse naturale care sa refaca/reconsolideze flora intestinala saprofita si sa inhibe macar partial dezvoltarea miertoflorei patogene (produse care sa contina: Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus Acidophilus, Lactobacillus Salivarius, Lactobacillus Bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei imunitas, Bifidus essensis actiregularis etc.), mult sport (in special jogging) etc. si un consult internist-enterologic foarte minutios, eventual cu capsula video!

Insanatosire grabnica;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
24-08-2009, ora 17:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, ce remedii si in ce dilutii v-a dat medicul homeopat ?
0
24-08-2009, ora 17:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nick: Bifidobacteriile sunt toate bacterii fecale si vaginale si de acolo au ajuns si in iaurtul lui Danone.. numai ca mai intai au fost modificate genetic pt. a nu fi distruse in acidul stomacului...
O bacterie bifida nu are ce cauta nici in stomac si nici in intestinele mici... si nici nu face bine asa cum spune Danone Co...
0
24-08-2009, ora 17:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
- Spitalul Fundeni, sectia Gastroenterologie, la d-l dr. Tudor Constantin. Daca doriti sunati inainte la tel. 021/240.20.20, interior 2171 pentru programare, si-n cel mult 4-5 zile veti sti ce si cum trebuie sa mancati. Regimul alimentar si sfaturile primite va vor ajuta f mult, dar numai daca doriti!
Siropul lactulose este de asemenea f bun!

Numai Bine;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
24-08-2009, ora 17:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu ma intereseaza ce spune Danone, nu la acei lactobacili ma refeream; lactobacilii si fermentii din SUPLIMENTE...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
25-08-2009, ora 13:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pentru cultura generala: bacteriile au aceleasi nume indiferent unde sunt folosite. Deci si in suplimente au aceeasi provenienta (vagin, fecalii, intestin gros), termenul Bifidobacterium vine din medicina si nu de la concerne, care au avut idea geniala sa-l reintroduca pe partea cealalta in organsim...
0
15-11-2009, ora 01:27
pau_buligus
Nu este medic/terapeut
pau_buligus
Buna Gea21. Eu sufar de constipatie de cand ma stiu. Am incercat la fel ca tine tot felul de ceaiuri, tincturi, pastile, laxative, am fost la homeopat si nimic nu m-a ajutat cu adevarat. Pana am descoperit, intamplator, ceaiul de salvie. Acum am scaun zilnic, dimineata imediat cum ma trezesc, si nu asa un pic, ci mult :D. Beau zilnic aproximativ un litru de ceai de salvie rece. Reteta: se fierbe salvia intr-un litru de apa timp de 3 minute( exact 3 minute) apoi se lasa la macerat pt 10 minute si se strecoara. Eu il pregatesc de cu seara pt ca pana dimineata sa fie rece. Reteta am gasit-o in cartea lui Rudolf Breuss. O recomand cu caldura! Sper sa te ajute si pe tine si sa nu mai fi stresata din aceasta cauza. Succes!
0
17-11-2009, ora 18:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă mulţumesc pentru bunătatea de a ne împărtăşi această reţetă, o voi recomanda şi eu celor suferinzi de această condiţie medicală! Toate cele bune şi multe binecuvântări ;)))

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
28-11-2013, ora 22:37
cris003
Nu este medic/terapeut
cris003
Gea21,

iti inteleg preocuparea fata de o posibila operatie, si eu aveam acelasi sentimet, mai ales ca varsta de 21 de ani este destul de tanara pentru o operatie. Cu toate acestea...daca trebuie sa fii operata, vei fi, mai devreme sau mai tarziu. Eu sincer iti recomand sa mergi la medic si sa-ti fac investigatiile necesare, eventual sa mai ceri si a doua opinie. Daca ambii medici iti recoanda operatia, atunci ar fi bine sa o faci. A fi constipat 7 ani nu e putin lucru si nici usor. Sincer, nu stiu cum ai rezistat. Eu din cauza constipatiei indelungate am facut hemoroizi :( si din cauza incapatanarii, la fel de indelungata, m-am operat. Dar am avut noroc de medicul Ion Daniel de Sp Universitar. Un profesionist bun, preocupat de pacientii sai si trairile lor. Mergi la el, te va ajuta atat fizic, cat si psihic astfel incat nu iti va mai fi frica de op (daca va fi cazul, reper)
0
30-12-2015, ora 09:29
berdan
Nu este medic/terapeut
berdan
Am si eu un baietel de 4 ani care are o constipatie cronica de la 8 luni, mananca multe fructe si legume, cereale bea multa apa dar nu au nici un efect la el, am incercat tot felul de laxative care la inceput aveau efect dar apoi nu, am fost si la un medic homeopat care ne-a prescris opium si alumina, dar degeaba nici un rezultat.Am fost si la un gastroenterolog si ne-a facut un regim alimentar, am fost si la chirurgie pediatrica si ia facut o saptamana clisme cu apa si sare.Suntem disperati ca parca nu reusim sa gasim o solutie.Vrem sa mergem la un medic homeopat bun care sa ne ajute sa rezolvam problema asta care ne chinuie de cativa ani.Va rog ajutati-ne
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •