Constipatie

09-04-2015
flory85
Nu este medic/terapeut
flory85
Buna ziua, sunt o mamica si am o fetita de 8 luni, mentionez ca ne confruntam cu mare problema Constipatia, de 2 luni are scaun numai cu supozitor, ii dau lapte praf Nan, am fost la medicul pediatru si nea dat un sirop laxativ Isilax 5 ml seara inainte de culcare, 2 saptamani am mers cu accest sirop si nimic. am sunat Medicul pediatru si mia zis sa ii iau lapte Novalac IT, (tranzit intarziat )ii dau seara inainte de culcare si tot la fel nimic, . tot cu supozitorul face, ii fac supa de pui de legume cat mai rara ii dau iaurtel, mar cu biscuite, i-am dat piure de fructe cu mar portocala, prune, pere nimic, nu stiu ce sa ii mai fac, va rog sa ma ajutati, va multumesc frumos, o zi buna.
3 comentarii
0
09-04-2015, ora 16:23
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Va sfatuiesc sa incercati si ceaiul Baby Drink precum si un probiotic (Linex plic, Eubiotic, etc.)
0
09-04-2015, ora 22:31
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Alimentatia trebuie sa cuprinda zilnic mai multe fibre vegetale(supa cu pastai, radacinoase fara morcov, dovlecel, ardei gras, nu cartof), pireu de fructe:para, pruna citrice si hidratare consistenta intre mese.Puteti adauga lactuloza(Duphalac)incepand cu 5 ml.seara, 3-4 zile si daca nu avem rezultatul scontat(un scaun pastos zilnic)doza se poate creste cu 2-3 ml la 3 zile, pana cand obtinem ceea ce ne dorim.Succes!
0
22-04-2015, ora 12:04
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Buna ziua, baietelul meu are 6luni jumatate, la nastere a avut 4100 gr si 55 cm, acum 10 kg si 75 cm, am inceput diversificarea de la 5luni si trei saptamani, cu legume si de atunci s-a constipat, bobite tari, cand ii verific temp corpului face cateva bobite.La inceput a mers cu linex baby, acum nu mai merge. Programul de masa e urm.:8-8:30 lapte de mama, intre 10:00-11:00 fructe pasate fara coaja, un fruct sau jumatate(mar, para, avocado nu vrea sub nici o forma), 14:00-15:00 supa de legume 50-75 ml(pastarnac, cartof, dovlecel, radacina de patrunjel, o rosie cherry taiata in doua, ardei gras rosu, cu o lingurita de ulei de masline), piure de legume8-10 linurite(doua dintre : pastarnac, dovlecel, radacina de patrunjel, cartof) si inca doua mese de lapte de mama(dintre care una inainte de culcare). Ceai nu bea deloc si atunci ii dau apa, dar bea in jur de 50 ml pe zi.Fara rezultat insa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •