Constipatie de vreo 10 ani

21-09-2005
fodd02
Nu este medic/terapeut
fodd02
Buna ziua,
De multa vreme ma "lupt" cu aceasta boala, mai precis de vreo 10 ani, dupa nasterea fiului meu. Dealtfel, mananc destul de sanatos, adica multe salate de legume si fructe, niciodata grasimi, beau multa apa. Am observat ca, in perioadele de stress, ma simt destul de rau si constipatia se agraveaza. In plus, vreau sa precizez ca, in ultimii 10 ani folosesc zilnic medicamentul "Dulcolax", ceea ce nu cred ca e cea mai buna solutie si nu stiu in ce masura este afectat intestinul gros. Deasemenea, obisnuiesc sa fac cure de ceai de crusin(1 cana seara la culcare), dar il folosesc in combinatie cu Dulcolax pentru ca altfel nu are efect.
Am vizitat multi medici si nu am gasit inca o solutie mai naturista pentru boala mea.
Astept sugestiile dumneavastra. Multumesc!
8 comentarii
0
07-01-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Mananca alimente cu continut ridicat de fibre cum ar fi varza cruda, painea integrala sau chiar tarate (de la grau). Iaurtul natural, nepasteurizat ajuta la reglarea tranzitului.
0
14-09-2006, ora 00:00
Distrata
Nu este medic/terapeut
Distrata
Constipatzia asta.. cate zile amare mi-a facut si mie. Eu sint constipata de cand eram micutza si pot sa zic ca am facut si eu abuz de laxative...ceea ce nu a fost cea mai buna idee, pt. ca laxativele vor inrautatzi situatzia mai tarziu...si pana la urma nu isi vor mai face efectul. Intr-o zi m-am hotarat sa fac eu niste research pe net...m-am gandit ca trebuie sa existe o cale mai naturala pt. a scapa de constipatie. Eram cuprinsa de frica vazand ca laxativele isi fac din ce in ce mai greu efectul si am mai fost si la un doctor care m-a speriat si mi-a zis ca voi ajunge la operatzie. Asa ca m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva ! am intrat pe sute de site-uri, mi-am scos la imprimanta tot felul de articole si am inceput sa experimentez si se pare ca am gasit solutzia. O sa iti enumar tot ceea ce trebuie sa faci. Sigur va functziona.

1. Cumpara niste suc de prune si dimineatza incalzeste o cana si bea-l asa caldutz pe stomacul gol! E f. important sa fie caldut !

Dupa vreo 30 de minute fa-ti o salata de fructe (capsuni, kiwi, portocala, o banana coapta bine si struguri) Eu fructele astea folosesc si vad ca functineaza, dar ma gandesc ca orice fructe sint bune !

Papa salata apoi bea un pahar cu apa. Neaparat sa bei apa ca sa dea rezultate ! Si in scurt timp vei vedea ca simti nevoia sa mergi la toaleta :)

Nu pot sa cred ca totul e asa de simplu. Eu mai iau si suplemente probiotice. Am auzit ca si alea ajuta. Iti protejeaza flora din intestin de ceea ce cred ca ai nevoie daca ai luat laxative atata timp.
De asemenea incearca sa mananci cereale cu multe fibre, kefir, paine neagra, fulgi de ovaz, taratze si bea multe lichide.
Semintzele de in sint f bune de asemenea.

Dar cea mai buna solutzie care la mine functioneaza este sucul de prune in combinatzie cu salata si apa exact in ordinea enumerata mai sus.

Multa bafta si sper ca sfatul meu ti-a fost de folos !
0
02-01-2007, ora 00:00
lumypavel
Nu este medic/terapeut
lumypavel
eu iau in fiecare dimineata o lingurita de miere amestecata cu o lingura de tarate de grau, pe stomacul gol! dupa care beau un pahar de apa si functioneaza, bafta!
0
02-01-2007, ora 00:00
lumypavel
Nu este medic/terapeut
lumypavel
eu iau in fiecare dimineata o lingurita de miere amestecata cu o lingura de tarate de grau, pe stomacul gol! dupa care beau un pahar de apa si functioneaza, bafta!
0
02-01-2007, ora 00:00
lumypavel
Nu este medic/terapeut
lumypavel
eu iau in fiecare dimineata o lingurita de miere amestecata cu o lingura de tarate de grau, pe stomacul gol! dupa care beau un pahar de apa si functioneaza, bafta!
0
27-05-2008, ora 00:00
Daniela2008
Nu este medic/terapeut
Daniela2008
Pentru constipatie ar trebuie sa incercati Colonix este un produse pe baza de plante 100%, ajuta special datorita fibrei si a ceaiului cu efect laxativ. In acelasi timp detoxifica si curata colonul de depunerile toxice acumulate.
0
04-03-2009, ora 19:19
just_me_x
Nu este medic/terapeut
just_me_x
si eu am problema asta...diagnosticul doctorului meu? "CRED ca e constipatie cronica"
vreau sa zic ca am incercat de toate, si ba nu au dat rezultate, ba corpul meu s-a obisnuit cu ele si a devenit imun:(
am luat si colonix(nici un efect), dulcolax(trevuia sa iau cam 3 sa-si faca efectul) beau ceai antiadipos chinezesc zilnic si ma duc cu chinuri o data pe sapt, mananc si activia(la inceput asta avea ceva efecte dar nu mai mult de 2 pe sapt)
pot sa beau si lapte, sa mananc dupa aia prune, beau apa, sa mai iau cateva fructe dupa astea si tot nu se intampla nimic
sincer, am o viata sanatoasa...cam sedentara ce-i drept(sport 1-2 zile p sapt)si datorita colesterolului nu mannac grasimi, dulciuri etc
aveti vreo idee c sa mai fac? ma gandesc sa merg la o colonoscopie dar mi-e cam frica:(
0
05-03-2009, ora 11:40
Daniela2008
Nu este medic/terapeut
Daniela2008
Si eu am folosit Colonixul, dar am fost multumita de produs.Am consumat 2 l de apa zilnic si am mancat multe fructe, mai ales prune uscate pere si struguri.Am auzit ca sunt bune in probleme de constipatie.
Incercati sa consultati un medic naturist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •