Constipatia la copil

09-02-2007
winter
Nu este medic/terapeut
winter
Fetita mea de 7 luni e constipata. I-am dat Debridat, dar nu a ajutat-o cu nimic. Medicul de familie zice ca e constipata din cauza picaturilor de Fier pe care i le administrez zilnic. Mi-a recomandat ceai de musetel. Mai exista si alte remedii pentru un bebelus?
2 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Constipatia la sugar poate fi datorata alimentatiei artificiale cu lapte praf. Se pot utiliza supozitoare cu glicerina pentru sugari, o mai buna hidratare (lichide, ceai, sucuri naturale de fructe) sau inlocuirea formulei de lapte praf (nu se recomanda daca exista o buna crestere in greutate). La 7 luni, copilasul fiind alimentat mixt, trebuie sa primeasca maximum 400 ml lapte pe zi si alimente semisolide. Cresteti cantitatea de cereale, legume din dieta si, in ultima instanta apelati la medic pentru prescrierea unui laxativ osmotic slab (eventual lactuloza).
0
28-04-2011, ora 09:35
dianaangheluta
Nu este medic/terapeut
dianaangheluta
copilul meuare 9 luni si suferim de constipatie inca de la nastere. am 2 luni si jumatate de cand ii administrez debridat si astfel poate sa se duca afara. in schimb problema este cat timp pot sa ii administrez debridat? nu provoaca dependenta sau sa ii distrug stomacelul cu acest sirop? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •