Constipat ?

24-11-2010
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
De vreo doua saptamani ma framanta o problema.Nu mai pot "iesi" normal, adica fata de cat faceam inainte...

Am fost la medicul de familie, mi-a spus sa iau un supozitor cu glicerina...zis si facut, dar n-am facut mai nimic.

Apoi am luat-o "babeste" cu zeama de varza, am baut vreo 2 halbe si am avut diaree, acum iar sunt in aceeasi situatie, simt ca trebuie sa fac, stau la toaleta o gramada si...mai nimic.

Multumesc anticipat.
9 comentarii
0
25-11-2010, ora 23:42
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Pentru o zi "Dolce Soglievo", o sticluta, dimineata inainte de orice, cu putina apa incalzita.

Vezi si raspunsurile mele de aici:

http://forum.romedic.ro/prod/constipatie_047251.html
0
26-11-2010, ora 22:35
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
Vad ca este tot un laxativ, nu are cam acelasi efect cu cel ce l-am luat si inainte ?"duphalac" se numeste.

Acum am inceput sa fac cate putin, dar tot sunt foarte balonat si simt cum imi "fierbe" burta.
0
26-11-2010, ora 23:22
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Are "cam" acelasi efect ! Insa dupa asta italian se intampla in juma de ora, si este foarte bland. Pe cand dupa Duphalac am citit ca 24-48 de ore.
Plus ca asta are si ulei de migdale, creind deci un film protector pentru mucoasa digestiva.

Te mai poti gandi si la ceai de fenicul, in doza recomandata pe cutie.
glutamina 1 g/15 kg-corp /zi, la 10 seara daca ai mancat
probiotice cateva miliarde /zi.

In plus de asta, eliminarea glutenului... se ignora faptul ca incetineste tranzitul intestinal. Apropo, ceea ce ai tu poate fi o intoleranta la gluten. Majoritatea care l-au eliminat s-au simtit mult mai bine, atat fizic cat si psihic.

Cauta detalii pe net despre fiecare idee.
0
27-11-2010, ora 09:07
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
Intoleranta la gluten s-ar putea sa fie, deoarece pana sa-nceapa scoala am tinut "dieta" adica am mancat mai mult fructe/legume...acum cand nu prea mai sunt am trecut la mancare normala.
0
27-11-2010, ora 09:36
Razvaneeel
Nu este medic/terapeut
Razvaneeel
Vad ca nu mai merge edit, cu dolce sollievo se poate scapa ?

Pe net vad ca la copii dureaza 3 luni de mancat "regulat" ca sa-si revina..
0
01-12-2010, ora 11:04
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna razvan. nu ai incercat cu iaurt care sa contina fibre(activia)? cite unu pe zi.poate o sa te simti mai bine! sanatate
0
02-01-2011, ora 19:30
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna seara. fetita mea de cand s-a nascut mereu se constipa, si are si hemoroism va rog ajutati-ma va multumesc
0
03-01-2011, ora 20:25
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
va rog frumos sas-mi raspunde-ti
0
10-01-2011, ora 10:43
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
razvane, ai inceput scoala?Pai mai tata, voi la scoala mancati numai prostii, acasa nu va arde de mancare si o dati pe fast-food, cum sa fii tu santos ?Eu zic asa, pune tu mana pe mancare la ore regulate si cu o dieta "umana" si sa vezi atunci ce bine e.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Diareea acută
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Diareea bebelușului
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Diareea cronică
  •