Cons. Medic Endocrinolog?

14-08-2010
a_monday
Nu este medic/terapeut
a_monday
Buna ziua. Sunt baiat si am aproape 19 ani. Nu am crescut destul in inaltime si nici penisul nu s-a dezvoltat prea mult. Oare e o problema hormonala? As dori sa stiu ce as putea face. Sa consult un medic endocrinolog? Ce analize ar trebui sa fac?
1 comentarii
0
15-08-2010, ora 16:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule/d-nule A_monday,

Nu ştiu ce înseamnă pentru dvs. "destul" şi "prea mult", dar, chiar şi aşa, există posibilitatea să aveţi probleme hormonale.
Consultaţi un medic endocrinolog pentru a beneficia de o examinare fizică şi de investigaţii specifice. Ar fi indicat să vi se investigheze funcţia următoarelor glande:
- Hipotalamus (TRH (thyrotropin releasing hormone), CRH (corticotropin-releasing hormone), GH-RH (growth hormone releasing hormone), Gn-RH (gonadotropin-releasing hormone), în principal, şi chiar şi somatostatina (GH release-inhibiting hormone));
- Hipofiză (TSH (hormonul tireotrop), FSH (hormonul foliculostimulant), LH (hormonul luteinizant), PRL (prolactina), GH (hormonul de creştere), în principal, şi chiar şi ACTH-ul (hormonul corticotrop));
- Tiroidă (T3 (triiodotironina), T4 (tiroxina sau tetraiodotironina), FT3 (triiodotironina liberă), FT4 (tiroxina liberă), în principal, şi chiar şi rT3 (triiodotironina "inversă"));
- Suprarenalele (DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat), androstendion, în principal, şi chiar şi cortizol şi Aldosteron);
- Gonadele, adică, în cazul dvs., testiculele (T (testosteron), DHT (dehidrotestosteron), estrogeni, în principal, şi chiar şi progestageni).

Medicul pe care-l veţi consulta, în schimb, vă va investiga ce glande va dori, ca de altfel şi ce hormoni va dori (principalii hormoni, şi nu numai, vi i-am specificat în cadrul parantezelor), strict în funcţie de ce va considera de cuviinţă. Dacă se va dovedi că aveţi probleme hormonale, veţi primi tratamentul corespunzător şi vă veţi face bine :-)



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.